Özyiğit: “Sol kitleye kapımız açık”

Yayın Tarihi: 07/04/21 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Erhürman’dan dolayı CTP tabanından bir miktar oyun TDP’ye kayabileceği yönündeki söylemleri artık sıkça duyuyorum. Buna benzer bir durumu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde net bir şekilde yaşadık.  İşte Cemal hocaya bu durumu uygun bir dille sordum ve CTP tabanından TDP’ye 'bir kayma bekliyor musunuz?' dedim. Cemal başkan bu soruya inanılmaz politik bir cevap verdi ve sorunun bir hayli etrafından dolandı. Belli ki Tufan hocayı kırmak istemedi ya da perde gerisinde yürüyen bir planı bozmak istemedi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile dün sabah oldukça seviyeli bir program yaptık. Dördüncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ilhak söylemlerinden tutunda Mali protokole ve erken seçime kadar herşeyi konuştuk.

Tabii son zamanlarda bir söylentidir aldı başını gidiyor CTP ve TDP ile ilgili olarak. Cemal hocaya onu da sordum. Gerçi her sorduğum soruya kaçamak cevaplar verdi ama yine de ben istediğimi aldım.

Bildiğiniz gibi CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman sert muhalefet yapmadığı gerekçesiyle CTP içindeki belli kesimlerce eleştiriliyor. Hatta bir süre sonra CTP’de bir genel Başkanlık krizi de yaşanabileceği yönünde bir takım iddialar var ancak bu başka bir günün konusu. Bu konuda önemli bir yazı kaleme alacağım.

Elbette ki gerek bu yıl içerisinde gerekse 2022 yılında gerçekleşecek bir erken seçimde CTP oylarını bir miktar artıracaktır ancak bunun böyle olmayacağı yönünde de CTP’de hakim bir görüş var. Erhürman’dan dolayı CTP tabanından bir miktar oyun TDP’ye kayabileceği yönündeki söylemleri artık sıkça duyuyorum.

Buna benzer bir durumu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde net bir şekilde yaşadık.

İşte Cemal hocaya bu durumu uygun bir dille sordum ve CTP tabanından TDP’ye bir kayma bekliyor musunuz dedim.

Cemal başkan bu soruya inanılmaz politik bir cevap verdi ve sorunun bir hayli etrafından dolandı. Belli ki Tufan hocayı kırmak istemedi ya da perde gerisinde yürüyen bir planı bozmak istemedi.

“Tüm sol kesimin oylarını bekliyoruz” demekle yetindi gülümseyerek.

İşte söyleşinin detayları...

Geçtiğimiz aylarda Türkiye ile imzalanan 2021 Mali ve İktisadi İşbirliği protokolünü eleştiren Özyiğit, şöyle konuştu:

“Aşı da gelmedi, para da gelmedi… Eğer geldiyse hiç itirazımız yok. Siz Cumhurbaşkanlığı seçiminde ev ev, köy köy gezdiniz; Ersin Beyi seçtirttiniz birtakım müdahalelerle ve dediniz ki Mustafa Akıncı kazanırsa Türkiye para vermeyecek...

Sonuç, bir protokol imzalandı, paralar gelecek dendi; halka bir sürü vaatte bulunuldu. Protokol imzalanıyor çekmeceye atılıyor… İmzalayın protokolü atın çekmeceye, bu mantıkla hareket ediliyor ancak bu mantıkla artık gidilmiyor. Artık halka bunu açık yüreklilikle söylemek lazım. Türkiye’nin neden buraya para göndermediğini açıklasınlar da bilelim!”

“YAPAMIYORUZ DEYİP ÇEKİLİN KENARA!”

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın dün Meclis kürsüsünden yaptığı açıklamaya da tepki gösteren Özyiğit, “Sorumlu muhalefet dedi, Arıklı… Protokolü imzalayan sen, uygulamayı yapacak olan sen, Mart ayı sonuna kadar kamu reformuyla ilgili hazırlayıp getireceksin. Şimdi muhalefet gene suçlu. O zaman deyin ki biz yapamıyoruz, çekilin kenara. Halka bunları söyleyin” ifadelerini kullandı.

“İLHAK SAĞCILARIN NİYETİDİR, SOLCULARIN DEĞİL”

Kıbrıs sorunu hakkında da açıklamalarda bulunan Cemal Özyiğit, şöyle devam etti:

“Bizim burada artık eğri oturup doğru konuşmamız gerekiyor. Gelin kafa kafaya verelim ortak akılla hareket edelim. 1960’lı yıllarda olduğu gibi, sıkıntılı dönemlerde kendi yağımızla kendi sorunlarımızı nasıl aşabileceğimizi konuşalım.

İlhak sağcıların niyetidir, solcuların değil. Ama sağcıları da aynı kefeye koymak doğru olmaz. Federal çözüm Rum’a yama olmak değil, federal çözüm, Kıbrıs’ta yeniden eşit statüde o dönemde olmayan iki bölgelilik, siyasal eşitliğe dayalı dönüşümlü Cumhurbaşkanlığı kararlara etkin katılımdır.”

“İKİ DEVLETLİ EGEMEN EŞİTLİK, BUNLAR HİKAYE...”

Crans Montana sürecinin bozulma nedeninin Rum yönetimi olduğunu ifade eden Özyiğit, bu süreçten sonra ise Türkiye’nin politikasını değiştirdiğini aktardı.

TDP Genel Başkanı Özyiğit, Kıbrıs’ta yüzünü batıya çevirmiş insanların yaşadığını da ifade ederek, “AB’nin 2004’ten itibaren parçası olan bir topraktan bahsediyoruz. Bizim derdimiz toplumsal haklar. Mücadele budur. Bu doğrultuda adım atmaktır. İki devletli egemen eşitlik, bunlar hikâye...” dedi.

“BİRBİRLERİNİ GAMMAZLAYARAK KOLTUKTA OTURMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Hellimin tescili konusunda Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun yapmış olduğu açıklamayı da eleştiren Özyiğit, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) bu politikayı onaylamadığına dikkat çekti.

“İlhak söylemi bana samimi gelmiyor. Karşı tarafa sopa göstermek mi? Mesele, Türkiye karşıtlığı filan da değil” diyen Cemal Özyiğit, şöyle devam etti:

“Kendimize güvenip inanalım. Hükümette olanlar, kendine güven duymayan, birbirlerini gammazlayarak koltukta oturmaya çalışıyor. Çirkin olan budur. Kendimize yapılabilecek olan en büyük kötülüktür.

İSTER İKTİDAR İSTER MUHALEFET OLSUN BİZ HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ

Bir bütün olarak, sağcısıyla solcusuyla, muhalefetiyle hükümetiyle, örgütlerle beraber harekete geçersek, bizim sıkıntılarımız bunlardır, gelin bu sıkıntılar konusunda bunları nasıl aşabiliriz konuşalım... Kendi örgütlerinizle konuşacaksınız... Biz kendi içimizde son dönemlerde yapamadığımızda devreye girelim.

Bir ülke olarak her kesimle kafa kafaya verip, konuşacaksınız. İster iktidar ister muhalefet olsun biz her türlü iş birliğine hazırız.”

Günün Sözü

"Hayatımda pek çok sorun vardı ve çoğu asla var olmadı."

Mark Twain

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları