Baskın seçim olur mu?

Yayın Tarihi: 15/06/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+
  • Başbakan Ersan Saner’e yakın çevreler Başbakanın baskın bir seçime gitmeyi düşünmediğini ve kurultaydan da kaçmadığını Ekim ayında ya da kasım ayının ilk haftasında Kurultayı gerçekleştireceğini söylüyor.
  • Tabii UBP kurultayı sonrasında da farklı bir ortam çıkabilir. Hiç erken seçim olmayabilir ya da hemen UBP kurultayının ardından bir erken seçim olabilir. Ya da Başbakan kurultaya Başbakan olarak gitmek isteyebilir ve kurultay da hükümet kuruluncaya kadar ertelenebilir.

Şu erken seçim meselesine bir daha değinmek farz oldu. Ne oluyor perde gerisinde ne konuşuluyor. Tabii unutmayın bir istenilen seçim tarihi vardır ki bunun tanımı sonsuzluktur. Hiçbir hükümet seçime gitmek istemez. Bu mümkün olmayacağına göre Başbakan Ersan Saner’in ortaya koyduğu tarih Nisan 2022. Peki bu mümkün olacak mı?

Konuşacağız birazdan.

Muhalefet Ağustos 2021 diyor, hadi bilemediniz Eylül-Ekim’e de razı oluruz diyor. Meclisin dünkü oturumun 24 kabul ile erken seçim tarihinin Ad-Hoc komitede görüşülüp karara bağlanması konusunda anlaşıldı. Muhalefet bu konuda ateş püskürüyor.

Peki ne olacak? Var sayalım ki komite Nisan 2022 tarihinde bir erken seçim olması konusunda karar üretti.

Gerçekten seçim Nisan 2022’de mi olacak?

Koalisyon ortaklarının partilerinde ciddi sorunları var. UBP’liler erken seçim istemiyor zaten. Sıkıntı DP ile YDP’de. Gerçi bu konuyla ilgili de sıkıntılar var.

UBP 19-DP 3-YDP-2 BAĞIMSIZLAR 3; 27 TOPLAM

Hükümet bildiğiniz gibi azınlık hükümeti. UBP’nin 19 vekili zaten cepte, erken seçim falan istemiyorlar, bağımsız 3 vekil de cepte eminim ki onlar da erken seçim istemezler. Sayı 22 oldu. Peki dünkü meclis oturumunda 24 kabul vardı. Üç kişi yok.

Yani bir başka deyişle Nisan 2022 için bir karar alınsa dahi Hükümete güvensizlik önergesi verilebilir ilerleyen süreçte.

Bunu söylediğimiz zaman meclis tatile girecek nasıl olacak deniliyor. Meclis olağanüstü toplanabilir. Bunun için bir engel yok ama Hükümete güvensizlik önergesi verildiğinde düşürülebilir mi buna iyi bakmak lazım.

Sonuç olarak Hükümet ciddi anlamda nisap sorunu bulunuyor hali hazırda meclis dün 4 saate aşkın açılamadı.

BASKIN SEÇİM OLUR MU?

Gelelim bu genel söylentiye. Kulislerde sürekli olarak Başbakan Ersan Saner’in kurultay öncesinde baskın bir seçime gidebileceği yönünde dedikodular yapılıyor. Başbakan Ersan Saner’e yakın çevreler Başbakanın baskın bir seçime gitmeyi düşünmediğini ve kurultaydan da kaçmadığını Ekim ayında ya da kasım ayının ilk haftasında Kurultayı gerçekleştireceğini söylüyor. Ancak öte yandan UBP içindeki güvenilir kaynaklarımız da bu şekilde hükümetin daha fazla gidemeyebileceğini ve baskın bir seçimin yapılabileceğini söylüyorlar.

Teknik olarak bakıldığında bu yıl içerisinde herhangi bir seçimin olma ihtimali son derece zayıf görünüyor ama KKTC siyasetinin teemmüllerine baktığımızda ani yaşanacak bir kriz sonrasında erken seçim kararının da parlamentodan çıkabileceğini unutmamak lazım.

Zayıf bir ihtimal görmekle birlikte Hükümetin yaşadığı nisap sorunu, karar almakta yaşadığı tıkanıklıklar Demokrat Parti cephesinde Serdar Denktaş’ın rahatsızlığı açıkçası bana ilerleyen süreçte beklenmedik bir seçim ortamı oluşabileceğini hissettiriyor.

Bekleyip göreceğiz. 

MUHALEFET YARGIYA GİTTİ AMA

Bildiğiniz gibi TDP Ad-Hoc komite meselesini yargıya taşıdı. CTP ile HP de ayrıca taşıyacak. Mahkemeden nasıl bir karar çıkar bilemeyiz. Meclis üstünde ne tür bir yaptırımı olur o da ayrı bir konu. Günün sonunda Yasama yani Meclis kararı her şeyin üstünde gibi görünüyor. Bakalım nasıl bir sonuç çıkacak.

Tabii UBP kurultayı sonrasında da farklı bir ortam çıkabilir. Hiç erken seçim olmayabilir ya da hemen UBP kurultayının ardından bir erken seçim olabilir.

Ya da Başbakan kurultaya Başbakan olarak gitmek isteyebilir ve kurultay da hükümet kuruluncaya kadar ertelenebilir.

Siz perde önünde konuşulana değil şartların neyi gerektireceğine bakın...

***

Günün Sözü

“Aşkta sadık olanlar yalnızca aşkın uçarı yanlarını bilirler aşkın trajedisini bilenlerse vefasızdır.”

Oscar Wilde

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları