Önce seçim... Sonra kurultay

Yayın Tarihi: 02/07/21 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Demokrat Parti’nin Çalışma Bakanı atama krizi devam ediyor. Net bilgilerle konuşuyorum size ki Çalışma Bakanı kimin olacağı henüz netlik kazanmış değil. Serdar Denktaş’ın tek ayağı üzerinde bakan olmak istemesi Başbakan Ersan Saner ve DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu tarafından kabul görmüyor ve görmeyecek gibi de görünüyor. Güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre Serdar Denktaş bakanlık talebi kabul görmeyince kendisine yakın bazı isimleri teklif etmiş. Başbakana yakın kaynaklar bir isim üzerinde olur verildiği yönünde bazı bilgiler yaysalar da öğrendiğime göre Denktaş’a yakın ve Denktaş’ın önerdiği hiçbir isim kabul görmemiş durumda.

Bildiğiniz gibi Başbakan Ersan Saner, Sevgili dostum Levent Kutay’ın konuğuydu.  Başbakan Saner artık doldu ve patlamaya hazır, bundan dolayıdır ki Levent’in programında artık eken seçim kelimesini kullanmaya başladı.

ERKEN SEÇİM KAÇINILMAZ

Siyaseti bıraktım diyen Serdar Denktaş, bakan olmayı isteyip Hükümeti düşürmekle adeta Başbakanı tehdit ediyor. Başbakan Saner bu sıkıntıyı müzakere yoluyla çözmeye çalıştıysa da sorunlar aşılamamış durumda.

Başbakana yakın bazı kaynaklar, Ersan Saner’in hiçbir şekilde Serdar Denktaş’ın blöflerine boyun eğmeyeceğini ve Denktaş’ın isteklerini yerine getirmeyeceğini açıkça bana söylediler. Koral Çağman’ın istifası üzerine belki de bilinçli olarak başlatılan Nisap krizi Meclisin kapanmasıyla ya da kapanacak olmasıyla sona erecek ancak Eylül ayında Meclissin yeniden açılacak olması ve sayısı 27 olan hükümetin iki eksikle yani 25 sayısıyla meclisi açamayacağı artık gün gibi ortada.

Uzunca bir süredir Başbakan Saner ile Fikri Ataoğlu’nun sorunlar karşısında yaşadığı sinir harbi her siyasi de de “artık usandım erken seçim” dediğini net olarak biliyorum.

Bildiğiniz gibi Ekim’de yapılması planlanan UBP Kurultayının ertelenmesi pek mümkün görünmüyor. Bu nedenle Kurultayda önce seçimin yapılması yönünde düğmeye basılması an meselesi.

UBP’Lİ VEKİLLER SEÇİM İSTEMİYOR

Yalnız ortada bir sorun var. UBP’li vekillerin hiçbiri bir erken seçime sıcak bakmıyor ve Başbakan Saner’in kurultay öncesi parti meclisinden erken seçim kararını çıkarmasına zor gözüyle bakılıyor. Ancak öte yandan bahsettiğim kriz masanın üzerinde duruyor. Hükümet azınlık hükümeti ve artık nisabı yok. nisabı olmamakla birlikte Meclisin yeni dönemde ciddi açılma problemleriyle karşı karşıya kalacağı ve düşürülmesinin gündeme geleceği de gün gibi ortada.

Yani bir diğer deyişle UBP Parti meclisi erken seçime evet demese dahi Hükümetin düşürülmesiyle zaten mecburen erken seçime gitmek zorunda kalınacak. Sanırım Hükümetin düşürülerek seçime sürüklenmesine izin vermek de UBP’li vekillerin ve Parti meclisinin ayıbı olacaktır.

ŞARTLI DESTEK

Öte yandan bir başka bilgiye göre Ocak ayında erken seçime gidilecek olması halinde muhalefet partilerinin Hükümete şartlı destek vermesi de söz konusu. Asıl kriz Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 Temmuz’da adaya gelmesinin ardından netleşeceği yönünde de ciddi söylentiler var.

Ama bir başka önemli konu ise bugün bu krizi yaratanların ciddi bir fatura ödemekle de karşı karşıya kalabilecekleri yönünde.

ÖZCAFER’DEN DENKTAŞ’A SERT TEPKİ

Bildiğiniz gibi Bertan Zaroğlu’nun bir televizyon programında Serdar Denktaş’ın Çalışma Bakanı olması konusunda YDP Milletvekili Zaroğlu’nu önermiş olmasına DP Genel Sekreteri Özcafer çok içerlemiş durumda. Son derece de haklı.

Bir başka partinin vekilinin DP’deki bakanlığa getirilmesini şart koşup öyle nisap desteği vereceğini söyleyen Serdar Denktaş birçok DP’linin kalbini kırmış durumda.

Özcafer’i dünkü programımda konuk olarak ağırladım. Özcafer’in konuyla ilgili görüşlerini de sizlerle paylaşıyorum ama buna geçmeden önce şunu söylemekte fayda var.

Başbakan Saner, tek kelimeyle rezil bir duruma düşen Ülke siyasetine yeni bir denge gelmesi için ivedilikle erken seçim kararı almalıdır.

UBP Parti Meclisi de bu karara Ülkenin bekası için gerekli desteği vermelidir.

İşte Özcaferin sözleri...

“Pandemi sürecinde ülkenin hükümetsiz kalmaması için UBP-DP-YDP azınlık hükümetinin kurulduğuna işaret eden Özcafer, “Yaşananlar hoş şeyler değil. Ekim’de seçime gidilsin diye bir azınlık hükümeti kuruldu. Kulağımıza gelen çirkin pazarlıklar ülke gündemine oturmuş durumda, bunu yakıştıramıyoruz. Bir an önce erken seçime gidilmesi gerekiyor. UBP’nin de pazarlıklara ortam hazırlaması hoş şeyler değil”…

“HALKIN GÖZÜ ÖNÜNDE ÇİRKİN PAZARLIKLARIN YAPILDIĞINI GÖRMEK UTANÇTIR…”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Milletvekili Bertan Zaroğlu’nun DP’li vekil Serdar Denktaş’tan kendisine teklif geldiğini söylemesine de tepki gösteren Özcafer, “Alt tarafı 3-5 ay sonra erken seçime gidilecek, bunu kaos haline getirmek halkın gözü önünde çirkin pazarlıkların yapıldığını görmek, güvensizlik ve utançtır” dedi.

“DAHA SAKİN, DAHA DOĞRU KARARLAR ALMASINI İSTERDİM”

“Serdar Bey kendi içinde ne yaşıyor bilemiyorum” ifadelerini kullanan Özcafer, Denktaş’ın fikirlerine saygı duyduğu bir insan olduğunu ancak bu davranışlarını doğru bulmadığının altını çizdi.

DP Genel Sekreteri Özcafer, “Bir partinin kurucu başkanı, bu partiden destek alarak çeşitli görevler yapmış birisinin daha sakin daha doğru kararlar almasını isterdim” diyerek, Denktaş’ın desteğini de istediklerini ancak olmadığına işaret etti.

Afet Özcafer: “İnşallah maşallah diyerek hiçbir yere varamayız”

Günün Sözü

”Hayatta hiçbir zaman yalpalamayacaksın, düşüncelerinde bir ileri bir geri adımlar atmayacaksın, her dönemin adamı değil, her dönem adam olacaksın.”

Rauf Raif DENKTAŞ

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları