Ticaret Odasına bak sen...

Yayın Tarihi: 19/08/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
  • Saydam “Ticaret Odası bilmiyor mu ki SSK Primlerini yatırmayan işveren, işçi getiremez, getirse de çalışma izni çıkaramaz, sonuç olarak mağdur olur. Allah aşkına Ticaret odasını bunu bilmiyor mu? Bilmemesine imkan yok. Demek ki Ticaret Odası özel sektöre SSK Primi yatırmayın diyerek kapatın eve gidin demek istiyor. Batın demek istiyor, çalışmayın artık demek istiyor. Var mı bunun başka izahı?”

Ülkemizin tanınmış Ekonomistlerinden Mehmet Saydam ile dün sabah ki programımda oldukça verimli bir telefon bağlantısı yaptık. Bildiğiniz gibi Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz’in “Sosyal Sigorta Primlerinizi yatırmayın cezasını gelin biz öderiz açıklaması” iş dünyası oldukça tepki yarattı. Bu açıklama hayli gündem olunca Mehmet Saydam’ı arayarak bir değerlendirme yapmasını rica ettim. Saydam, Ekonomi alanında otorite bir isim olmasının yanında yaklaşık 400 işverenin de Mali Müdşavirliğini yürüten adeta bir tür temsiliyeti bulunduruyor elinde. Bunu şu anlamda söylüyorum, 400 işverenin kaygılarını, düşüncelerini, sorunlarını sürekli işiten, anlatan ve gündeme getiren bir isim.

Şu an ekonominin “öyle ya da böyle kıpırdamaya başladığını” söyleyen Saydam, özel sektörün istihdam yapmaya başladığını belirterek, “Ben yarın istihdam yapacağımda çalışma izni çıkarmam için Sosyal Sigortalar’dan ‘borcu yoktur’ kağıdı almam gerekecek. Eğer sigorta primlerini ödemezsem, ‘borcu yoktur’ kağıdı alamam. Ne yapacağım, adamlara türkü mü okuyacağım? Yoksa Ticaret odası bana işçi mi verecek?” diye sordu.

Saydam, “primlerini yatırmayıp, sivil itaatsizlik çağrısına katılan herkes, bir daha istihdam yapamayacak çünkü borcu yoktur yazısını alamayacak” dedi.

Ekonomist Mehmet Saydam’a iş çevrelerince de şaşkınlıkla karşılanan bu açıklamayı sordum. İşte söyleşinin detayları “İnanır mısınız sabahtan beridir telefonlarım susmuyor, beni arayanlara meram anlatıyorum. Ben de birçok işveren gibi şaşkınım. Ticaret Odası öyle bir açıklama yaptı ki akıl alır gibi değil. Hükümeti cezalandırma düşüncesiyle yapılan bu açıklama tek kelimeyle Özel sektörü, iş dünyasını ve daha da ötesini söyleyecek olursak emekçiyi, işçiyi cezalandrımaya yönelik bir çağrıdır, açıklamadır.  Ticaret Odası nasıl böylesine tehlikeli ve hatalı açıklama yapar anlamak gerçekten güç. Düşünsenize; Ticaret Odası diyor ki Sosyal Sigorta Primlerinizi yatırmayın, ceza faizini gelin biz öderiz.. Öyle mi? Madem Ticaret Odasının yatırılmayacak binlerce Sosyal Sigorta Primlerinin cezasını ödeyecek parası var, neden geçtiğimiz yıl tüm sektörler kapalıyken her ay belli bir miktar destek ödemesi yapmadılar işverene ve işçiye? EE kusura bakmayın sormak lazım bunu.. Devam edelim. SSK Primlerini yatırmayın diyor Sn Deniz, peki Ticaret Odası bilmiyor mu ki SSK Primlerini yatırmayan işveren, işçi getiremez, getirse de çalışma izni çıkaramaz, sonuç olarak mağdur olur. Allah aşkına Ticaret odasını bunu bilmiyor mu? Bilmemesine imkan yok. Demek ki Ticaret Odası özel sektöre SSK Primi yatırmayın diyerek kapatın eve gidin demek istiyor. Batın demek istiyor, çalışmayın artık demek istiyor. Var mı bunun başka izahı? Devam edelim; SSK Primi yatmayan bir işçinin Sağlık Hizmetlerinden yararlanamayacağını bilmiyor mu Ticaret Odası? düşünün eğer sizin SSK’nız yatırılmazsa Devlet Hastanelerinde ne siz ne aileniz gerekli sağlık hizmetlerini alamaz. Yani bir diğer deyişle Ticaret Odası diyor ki emekçilere işçilere hasta olmanız halinde hastaneye gitmeyin, başınıza geleni çekin. Bu açıklamanın başka bir izahı var mı? Bakınız bunu da soruyorum Ticaret Odasına, çıksın açıklasın bu ülkenin işveren ve işçisine bu açıklamalarla neyi layık görüyor. Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Daha da kötüsü Ticaret Odasının açıklamalarını dikkate alıp ne yapalım diye soranlar bir anda çoğaldı. Öyle tahmin ediyorum ki Ticaret Odası oturup bu aldıkları kararı yeniden gözden geçirecek ve bir değişikliğe gideceklerdir. Bunu ivedilikle yapmaları gerekir...”

***

GÜNÜN SÖZÜ

“Sesinde ne var biliyor musun? Söyleyemediğin sözcükler var.”

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Elliot Alderson 19/08/21 20:08
Gramer polisinin acıması yoktur.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları