Yanlış hesap Başbakandan dönmeli!

Yayın Tarihi: 30/08/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+
  • Sn. Başbakan… Vakalar 180’leri atlayıp 400-600’lü rakamlara çok kısa sürede ulaşır ve ülke kilitlenir ve en sonunda hani televizyona çıkıp da Bakanlar Kurulu kararıdır dediğiniz bu kararların faturası o bakanlara değil size kesilir ve hep böyle hatırlanırsınız. Halbuki sizin daha siyasette uzun ve proaktif yıllarınız olması gerektiğine inananlardanım.
  • Sn. Başbakan… Sanki Kurultaya ya da belki de kısa bir süre sonra ilan edilmesi muhtemel bir erken seçime giderken birileri tarafından ayağınıza bir çelme atılıyor, dikkatli olun derim.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir kararla Korona testlerinin ücretli hale getirilmesinin tepkileri artarak çoğalıyor. Maliye Bakanı Dursun Oğuz aradı konuştuk. Konuşmanın uzun detaylarını burada yazmayacağım ama özet olarak para yok ve testlerin gideri yüksek ve devam ettirilemez. Bakan Oğuz’u anlıyorum. Günün sonunda Maliye Bakanı ve kasayı düşünmek zorunda ve bu işte duygusallığa yer yok.

Sağlık Bakanı Ünal Üstel ile de konuştum tekrardan, bu konuşmanın önemli detayları da bana kalsın ama Bakan Üstel’in üzerinde durduğu önemli bir nokta var “vakalar patlar, kontrol dışı kalırız ve hızla kapanma noktasına gideriz. Bunu herkesin görmesi lazım” diyor. Haklı mı ? Hem de çok haklı.

Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu ile konuştum. Bakan Amcaoğlu bu konuda son derece rahatsız ve kaygılı. Haliyle onun da işi şu an Eğitim ve Eğitimin zarar görmesini istemiyor. Kararın tadil edilmesi gerektiğini düşünüyor ve bu konuda ısrarcı olacak.

Devletler ekonomilerini batırmadan ayakta tutmak zorundadırlar ve bunun için gerekli birçok adım atmak zorunda kalırlar. Kalırlar kalmasına ama KKTC birçok konuda farklı hareket etmek zorunda kalan bir ülke.

Evet Türkiye bize birçok konuda ciddi yardımlar yapıyor; işte Başbakan Ersan Saner bu ücretli testler konusunda bir çıkış yolu bulmak zorunda, bakın zorunda diyorum. Bunun iki gerekçesi var. Birincisi halk sağlığının zarar görmemesi ve sürü bağışıklığına sürüklenip de toplu ölümler olmaması için. Bu konu Başbakanın boynunda asılı önemli bir sorumluluktur.

İkinci konu ise ister erken ister geç bu ülke de erken seçim olacak ve bu erken seçim oluncaya kadar vakalar alır başını gider. Rum tarafının nüfusu bizim yaklaşık olarak üç katımız ve artık sayı anlamında Rum tarafına yaklaştık, günlük ölümlerde biz öndeyiz. Bilmem Başbakan da bunun farkında mı ki kendisi istatistik tutmaya önem gösterir.

Şu an için yüksek test sayesinde vaka yakından takip edilebiliyor; Eğer Başbakan Saner bunun ortadan kalkmasına neden olacak bu kararı değiştirmezse, siyasete nokta koymaya karar verdiği anlamına gelir. Bakın bu kadar net yazıyorum. Mesele basit değildir, biri Başbakana bunu anlatsın !

Sokakta yürüyen ve ekonomik darlık, gelecek kaygısı ve hastalıktan ölme korkusu yaşayan hiçbir insan evladı, Başbakana oy vermez. Dolaylı olarak bu UBP’ye de zarar verir. Başbakan bu konuyu masaya bir kez daha yatırıp en azından aşılılara testi ücretsiz yapma kararını uygulamaya koyması lazım.

HALK FAKİR…DEVLET FAKİR… EEEE?

Sn Başbakan sizlerde biliyorsunuz ki KKTC hiçbir zaman normal ve sıradan bir ülke olmamıştır. Böylesine zor bir dönemde Başbakanlık yapmak yürek ister doğrudur. Birileri size Dünyada kimse  böyle pahalı Kovid mücadelesi yapmıyor biraz ekonomik olun dediyse siz buna uymak zorunda değilsiniz çünkü bu fakir ülke bu konuda da ekonomik kanaatkarlık yapmayı kaldıracak noktada değil.

Vakalar 180’leri atlayıp 400-600’lü rakamlara çok kısa sürede ulaşır ve ülke kilitlenir ve en sonunda hani televizyona çıkıp da Bakanlar Kurulu kararıdır dediğiniz bu kararların faturası o bakanlara değil size kesilir ve hep böyle hatırlanırsınız. Halbuki sizin daha siyasette uzun ve proaktif yıllarınız olması gerektiğine inananlardanım.

Sanki Kurultaya ya da belki de kısa bir süre sonra ilan edilmesi muhtemel erken seçime giderken birileri tarafından ayağınıza bir çelme atılıyor, dikkatli olun derim.

***

Günün Sözü

"Büyük ve iyi, çok nadir olarak aynı adamdır."

Winston Churchill

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları