Amcaoğlu elini masaya vurmak zorunda..

Yayın Tarihi: 10/09/21 08:52
okuma süresi: 9 dak.
A- A A+
  • Bakan Amcaoğlu da eminim ki taşımacıların uzunca bir süredir maddi zorluklar içerisinde olduğunu çok iyi biliyor. Sorunu çözecek olan Amcaoğludur bakın bunun da altını çizelim. Nasıl ki testlerin yeniden ücretsiz olması noktasında ağırlığını o da koymuştur taşımacıların sorunlarının orta bir yerde çözülmesi için de gereğini yapması lazım.
  • Topaloğlu “bir kere bizim öyle lüksümüz olup olmadığını öncelikle eğitim bakanı karar veremez. Bu makamlar gelip geçicidir. Hiçbiri  havaya kapılmasın. Yani makam kabadayılığına gelmez taşımacılık. Bakan Amcaoğlu makam kabadayılığı yapıyor. Ben böyle anlarım bu konuşmayı. Sen Eğitim Bakanısın nasıl böyle bir açıklama yapabilin ? Sn Bakana teessüf ederim çok”.

Kar-İş Başkanı Fuat Topaloğlu ile dün oldukça iyi bir yayın yaptık. Başkanı birkaç hafta önce yine konuk almıştım. Hükümete bir takım uyarılar yapmıştı ve benim programımdan çıkıp Maliye Bakanlığındaki toplantıya gidecekti. Yayından sonra durumlar nasıl diye sorduğumda anlaşacaklarını umut ettiklerini durumun iyi olduğunu söylemişti bana. Önceki akşam telefonum çaldı. Kar-İş’in sert bir eylem hazırlığında olduğunu öğrendim ve hemen Fuat başkanı aradım.

Son derece öfkeliydi. Hemen programa davet ettim ve dün sabah çıktı geldi.

Öfkesi gözlerinden okunuyordu. ”hesap makinesini unuttum”. Bütün kamuoyuna Hükümetin bizimle nasıl dalga geçtiğini rakamlarla anlatacağım diye başladı söze.

Ulaştırma Bakanlığı ile oturup fiyatları hesapladıklarını ve makul çerçevede anlaştıklarını söyledi.  Ancak hesaplar Maliye Bakanlığından döndü.

Topaloğlu “ Ulaştırma Bakanlığı ile oturup anlaştık. Onlar bizi anladı. Ulaştırma Bakanlığı isteklerimizi Bakanlar Kuruluna götürdü ancak istediklerimizi geçiremedi. Ardından eğitim Bakanlığı taleplerimizi Bakanlar Kuruluna götürdü fakat Bakan Amcaoğlu da bakanlar kurulundan geçiremedi. En sonunda herkes topu Maliye Bakanlığına attı ve Maliye Bakanlığı % 45 oranında bir ödeme yapabileceğini açıkladı. Ben size söyleyim. Bizi resmen açlığa mahkum ediyorlar ve biz bunun altında kalmayacağız. Halkımızdan özür diliyorum ama görülmemiş bir eyleme Pazartesi gününden itibaren hazır olsunlar. Hükümet hep aynı oyunu yapıyor. Hakkımızı vermiyor, eylem yapıp alıyoruz. Demek ki bu hükümet kaostan besleniyor. Gündemi değiştirmek istiyorlar” dedi.

TOPALOĞLU “AMCAOĞLU MAKAM KABADAYILIĞI YAPMASIN”

Derken biz canlı yayındayken Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu da sabah başka bir televizyon programındaydı. Bir izleyici Bakan Amcaoğlu’nun “ Otobüsçülerin öğrenci taşımama lüksü yoktur, kendilerine gelsinler” dediğini söyledi. Bunu Fuat başkana sorduğumda ise başkan ciddi ciddi öfkelendi; “ bir kere bizim öyle lüksümüz olup olmadığını öncelikle eğitim bakanı karar veremez.  Bu makamlar gelip geçicidir. O binalar da halkın malıdır. Hiçbir havaya kapılmasın. Yani makam kabadayılığına gelmez taşımacılık. Taşımacıya istikamet tayin edecek, yolunu çizecek yoktur böyle bir şey. Bakan Amcaoğlu makam kabadayılığı yapıyor. Ben böyle anlarım bu konuşmayı. Biz kendi sermayemizi kendimiz koyduk. Sermayeyi kendi mi koydu ? Sen Eğitim Bakanısın nasıl böyle bir açıklama yapabilin. Sen Milletvekilisin, halk sana yetki verdi Meclise gidip halkın hakkını savunasın diye. Sn Bakana teessüf ederim çok. Ne demek ister halka karşı; emir eri mi taşımacılar ? Asla da kabul etmeyiz“ diyerek uzun uzun sert söylemlerde bulundu.

AMCAOĞLU'NU DİNLEDİM

Bakan Amcaoğlu’nun programını sonradan dinledim. Amcaoğlu’nun söylediklerine baktığımızda önemli bir sorun fark ettim. Evet Bakan Amcaoğlu taşımacıların yanında olduğunu ve onlarla savaş vereceğini söylüyor. Konuşmasının bütünü de son derece doğru kelimelerden oluştu. Amcaoğlu’nun söylemlerine katılıyorum bakın net yazıyorum bunu buraya ama sıkıntı şu ki Amcaoğlu Maliye Bakanı değil, taşımacıların haklarını savunma noktasında pek yeterli olabilecek mi bu soru işareti. Belki Amcaoğlu Maliye Bakanı olsaydı farklı davranırdı ya da Maliye Bakanı olsaydı o da Dursun Oğuz gibi davranmak zorunda kalırdı. Çocukların okula taşınması noktasında gereken yapılmalı orası kesin. Öyleyse Bakan Amcaoğlu Bakanlar Kurulunda elini masaya daha sert vurmalı. Bir de taşımacılar gerçekten Bakan Amcaoğlu’nun dediği gibi kişisel egolarını tatmin etmek için mi bu eylemi yapmaya hazırlanıyorlar ? Bu ego kelimesi sanki biraz ağır oldu. Bakan Amcaoğlu da eminim ki taşımacıların uzunca bir süredir maddi zorluklar içerisinde olduğunu çok iyi biliyor. Sorunu çözecek olan Amcaoğludur bakın bunun da altını çizelim. Nasıl ki testlerin yeniden ücretsiz olması noktasında ağırlığını o da koymuştur taşımacıların sorunlarının orta bir yerde çözülmesi için de gereğini yapması lazım.

İşte söyleşinin detayları…

Üç yıldır taşımacılığa fiyat ayarlaması yapılmadığını vurgulayan Kar-İş Başkanı, hükümetle yaptıkları görüşmelerin sonuçsuz kaldığını, taşımacının sorunlarını hangi bakanlığın üsteleneceğinin halen belirsiz olduğunu ifade etti.

“HÜKÜMETİN ‘ÖĞRENCİ TAŞINAMAYACAK’ GİBİ BİR DERDİ YOK”

Topaloğlu, “hükümet edenlerin, ‘öğrenci taşınamayacak, taşımacı sokağa çıkacak’ gibi bir derdi yok” dedi.

“TOPLANTILAR SONUÇSUZ KALDI”

Son bir haftadır, hükümetle çeşitli toplantılar yaptıklarını, Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve son olarak da Maliye Bakanlığı ile görüştüklerini ifade eden Topaloğlu, hiçbir şekilde sonuç alamadıklarını, sadece öğrenci taşımacılığında değil; tüm sektörün sorunlarının görmezden gelindiğini kaydetti.

“TAŞIMACININ SORUNLARINI KİM ÜSTELENECEK, BİR TÜRLÜ KARAR VEREMİYORLAR”

Taşımacılıkla ilgili sorunu hangi bakanlığın üsteleneceğinin halen belirlenemediğini yineleyen Topaloğlu, “Bir türlü karar veremiyorlar. Bu sorunu kim üstelenecek?” diye sordu.

“TAŞIMACILIĞIN DEVAMI İÇİN YÜZDE 75 ORANINDA ARTIŞ YAPILMALI”

1975 yılından bu yana, taşımacılık sektörüyle ilgili fiyat ayarlamasının aynı şekilde yapıldığını, hem kendilerinin hem de devletin yaptığı hesaplamalarda artışın yüzde 75 oranında olması gerektiğinin ortaya çıktığını vurgulayan Topaloğlu, “Taşımacılığın devam etmesi için bu hesabın kabul görmesi gerekiyor” dedi.

“MALİYENİN BİZE UYGUN GÖRDÜĞÜ RAKAM 1,87 TL”

Maliye Bakanlığı ile dün bir görüşme yaptıklarını, fakat bakanlığın “yüzde 45’lik artış önerdik, taşımacı kabul etmedi” şeklinde basın açıklaması yaptığını söyleyen Topaloğlu, “Maliye’nin önerdiği rakam, 1,87 TL. Taşımacının 1 kilometreden 11 kilometreye kazanacağı para bu. Bize bunu uygun gördüler” dedi.

“TAŞIMACIYLA HALKI KARŞI KARŞIYA GETİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Girdi maliyetlerinin her geçen gün arttığını vurgulayan Kar-İş Başkanı, önerilen yüzde 45’lik artışla taşımacılığın kesinlikle başlayamayacağını vurgulayarak, “Taşımacıyla halkı karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Çıkıp halka gerçeği açıklasınlar” şeklinde konuştu.

“HEDEFLERİ BİZİ SUÇLAMAK, SUÇLU GÖSTERMEK”

Hükümetin, fiyat ayarlaması konusu için bilerek son günü beklediğini, okulların açılmasına iki iş günü kala böylesi açıklamalar yaparak kaos yaratılmak istendiğini, iktidarın kaostan beslendiğini söyleyen Topaloğlu, “Hedefleri bizi suçlamak, suçlu göstermek. Bunu bilinçli yapıyorlar. Bizi kullanıyorlar. Bu sayede taşımacı sokağa inecek, taşımacılık tamamen duracak ve suçlu biz olacağız” dedi.

****************

Günün Sözü

“Sil ağzının kenarını, yine gülüşünden cennet akıyor…”

Özdemir Asaf

 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları