Saner: “Sucuoğlu açıklasın; artçıları görelim sonra”

Yayın Tarihi: 13/09/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+
  • Başbakan Saner’den Sucuoğlu’na “Çıksın açık yüreklilikle her şeyi konuşsun. İlişkilerini düzeltti mi? Çıksın açıklasın, herkes de öğrensin. Benim içim dışım bir. Sakladığım bir şey yok. İcraatlarım ortada. Çıksın ne açıklayacaksa açıklasın, ne sarsılacaksa sarsılsın, bu deprem bitsin de artçıları görelim sonra”.

Geçtiğimiz Cuma günü konuğum CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’dı. Perşembe günü öğleden sonra Tufan Hoca’nın birinci derece temaslı olduğu ve yayına gelemeyeceği bana bildirildi.

Geçtiğimiz gün de doğum günüydü Tufan Hocanın. Bir kez daha hem kendisine hem ailesine acil şifalar diliyorum. Doğrum günü de bir kez daha kutlu olsun. Şüphe yok ki Tufan Erhürman bu ülke de kaybedilmemesi gereken değerli insanlardan biridir.

Perşembe akşamı derken telefon bir daha çaldı. Başbakanlıktan bir meslektaşım beni aramış ve UBP Parti Meclisi toplantısı sonrasında Başbakan Ersan Saner’in konuk gelmeyi istediği bana bildirilmişti.

Şu hayat bazen çok ilginç olabiliyor. Memnuniyetle kabul ettim ve Cuma sabahı Başbakan Ersan Saner’le Kıbrıs Postası’nda biraraya geldik.

Kahveler içildi ve yayın öncesinde “soracağım çok şey var” dedim gülümseyerek Başbakana.

Ersan bey;” ne istersen sorabilirsin” dedi. Yayına girdik. Her zaman ki neşesi yine yüzündeydi ama Faiz Sucuoğlu’na kızgındı. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta başı da UBP Kurultayının iddialı ismi Faiz Sucoğlu bende konuktu ve Başbakanla ilgili oldukça sert konuşmuştu.

Başbakan kendisine yapılan sert yorumları cevaplandırmak istiyordu bu belliydi.

Faiz bey de Ersan bey de Sevdiğim iki siyasi dosttur ve ben gazeteciyim; söylenenleri kamuoyuna yansıtmak görevim.

Çok uzatmadan konulara girdik ve ben soruları peş peşe sordum. Dediğim gibi Başbakan, Sucuoğlu konusunda doluydu ve O da sert yüklendi.

SANER “SUCUOĞLU’NUN DOĞRULARI SÖYLEMEME ZAFİYETİ VAR”

Başbakan, Tüzük kurultayı sürecinde Faiz Sucoğlu’nun dürüst davranmadığını, verdiği sözleri tutmadığını ve doğruları söylemediğini ifade etti. Saner “Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanlığında bir toplantı yapıldı ve tüm adaylar bu toplantıya katıldı. O toplantıda bir uzlaşı sağlandı ama Parti meclisi toplantısına gelince Faiz bey Cumhurbaşkanlığında verdiği sözü tutmadı. ” dedi.

SANER “24 EKİM TARİHİ, SUCUOĞLU’NUN ÖNERİSİ DEĞİL”

“Faiz bey, toplantıda 24 Ekim kurultay tarihi önerisi yaptığını ve bunu yapmasaydı kurultay tarihinin belirlenmeyeceğini söylüyor. Bu doğru değil. Kendisinin önerisi 16 Ekimdi. Savaş Atakan bir orta yol bulunması yönünde 24 Ekim demiştir”.

SANER “KURULTAYIN İKİ BÖLGEDE YAPILMASINI  SUCUOĞLU ÖNERDİ”

“Kurultayın iki bölgeli olması yönündeki talep ve önerinin Faiz Sucuoğlu’Ndan gelmiştir. Sn Sucuoğlu, bir Mağusa Milletvekilimizden iki bölgeli seçimi önermesini rica etti. Söylediğim Milletvekilini kendisinin yanında sanıyor ama değil. Sözünü ettiğim vekilin adını veririm, arayıp sorarsınız. Eğer bu bilgiyi reddederse, sizden ve Faiz Bey’den özür dilerim”.

SUCUOĞLU: “ÇIKSIN NE AÇIKLAYACAKSA AÇIKLASIN, DEPREM BİTSİN DE SONRA ARTÇILARI GÖRELİM”

Faiz Sucuoğlu’nun, “Başbakan beni konuşturmasın... Konuşursam…” sözlerini sordum. Başbakanın asıl yanıtlamasını istediğim soru buydu aslında. Başbakan Saner  “Çıksın açık yüreklilikle her şeyi konuşsun. İlişkilerini düzeltti mi? Çıksın açıklasın, herkes de öğrensin. Benim içim dışım bir. Sakladığım bir şey yok. İcraatlarım ortada. Çıksın ne açıklayacaksa açıklasın, ne sarsılacaksa sarsılsın, bu deprem bitsin de artçıları görelim sonra” dedi.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ… “KABUL GÖRMEDİ, NEDEN? ÇÜNKÜ SANER ÖNERDİ. BUNU ER YA DA GEÇ YAPACAĞIM”

Saner, tüzük değişikliği ile ilgili konuşmasının devamında “ Partinin nerede neye ihtiyacı var, bunu çok iyi biliyorum. Sıkıntıların ne olduğunu bilip, müdahale ediyorum. Maalesef aynı anlayışı karşı tarafta pek görmedim” diyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Tüzükte yapılması planlanan değişikliklerle ilgili, ‘oyundan sonra kuralları değişiyorsunuz’ diyorlar ya; örneğin Genel Sekreterlik görevini kaldırıp, Genel Başkan Yardımcılığını koysak, Genel Başkan Birinci Yardımcısı Milletvekili olsun koşulu koysak ve aynen Genel Sekreter gibi Parti Meclisi’nde seçilse, ne farkı olacaktı? Bu demokratik bir yapı ama kabul görmedi. Neden? Çünkü Ersan Saner önerdi. Bunu er ya da geç yapacağım. Bakın söylüyorum, yapacağım. Bu partinin geleceği buradan geçer.”

“YARIN BU TARTIŞMALAR BİTSE, BİZ TEK BAŞIMIZA İKTİDARIZ”

Parti içerisindeki tartışmaların sona ermesi, birlik ve beraberliğin sağlanması gerektiğini vurgulayan Saner, “biz tek başımıza iktidarı zorlamaktayız. Yarın bu tartışmalar bitse, biz tek başımıza iktidarız” dedi.

Sonuç olarak bu kurultay tartışmaları daha çok su kaldıracağa benziyor..

***

Günün Sözü

"Beğendiğiniz bedenlere, hayalinizdeki ruhları koyup, aşk sanıyorsunuz."

William Shakespeare

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları