Bizde yalan yok...

Yayın Tarihi: 05/11/21 07:00
okuma süresi: 8 dak.
  • Sn Sucuoğlu; Müstakbel Başbakan ; mali durumu değerlendireceğiniz yer Lefkoşa Büyükelçiliği mi? Yoksa Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn Fuat Oktay’ın yanı mı?
  • Ersin bey de Ersan bey de mali konuları Sn Fuat Oktay ile biraraya gelir değerlendirirdi. Siz Fuat bey yerine Büyükelçiliği mi tercih ettiniz?
  • Eğer böyle yaptıysanız gerçekten Fuat beye ayıp ettiniz diye düşüneceğim, kimse kusura bakmasın.
  • KKTC Başbakanları ne zamandan beri Mali durumu değerlendirmek için Elçiliğe gidiyorlar?

UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’nun kabinesini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a dün sunması bekleniyordu.  Kendi açıklaması da böyleydi. Bizim aldığımız bilgilere göre kabine paylaşımı yaptı ama Cumhurbaşkanı Tatar; Ankara Hükümeti ile de istişare edilmesini tavsiye etti. Bize güvenilir kaynaklardan gelen bilgiler böyle. Herhalde kaynaklarımız güvenilir olmasa yazmazdık. Faiz bey bu haberimize hayli bozuldu ve saldırganlık olarak niteledi bunu.

Bu kadar yıllık dostluğumuz olan Faiz beyin böyle bir üslup kullanması gerçekten beni üzmüştür. Dostluğumuza zarar verecek açıklamalar yapmamalı.

Şimdi sırayla gidelim.

Kimi bakan yapacak karmaşasından kurtulur da zaman ayırıp bu yazıyı okursa sevinirim. Ya da kurultayın son haftalarından itibaren çevresinde beni ve başka meslektaşlarımızı kendisine kötüleyen yalaka takımının sözlerinin etkisinde kalarak da bu yazıdan haberdar olabilir okumak yerine.

Faiz bey kurultayı kazandı ya; normaldir Başbakan olacak her kişinin yanında ekibinin içine yalaka takımı da karışır. Yalaka olan alsın üstüne bu arada, benim sözüm ortaya. Yalnız bilinmesi lazımdır ki Faiz beyin yanında Başkan ya da Başbakan oldu diye gezenler yokken ben ve benim gibi gazeteci dostları vardı. Kendisi daha yolun başındayken bu dostları kaybetmek isterse , bu da kendisinin tercihidir. Biraz Vefa derim.

Son bir haftadır çok ama çok fazla telefon alıyorum Faiz Sucuoğlu ile aranız açılmış diye. Birileri bunu yayıyor. O kadar çok telefon aldım ki iki kelime değinmek istedim bu konuya.

Sucuoğlu, benim yakın dostumdur, büyüğümdür, abimdir. Zaman zaman gerilebiliriz, darılabiliriz ama dostluğumuz bozulmaz. En azından benim açımdan öyle. Faiz beyi bilemem.

Son bir haftadır Faiz bey kaynaklı hayli üzüldüğüm konular olmuştur ama daha önce de yazdım duygularımı işime karıştırmam aksi takdirde gazetecilik yapamam.

Sucuoğlu’na yakışan gazetecilere saldırgan demek yerine daha doğru bir üslupla eleştirmesidir. Biz gazeteciyiz; siyasiler memnun olsun diye gazetecilik yapmayız. Yapanlar vardır, ben yapmam. Sn Sucuoğlu daha Başbakan olmadı, Başbakan olsa bile birkaç güne,  daha 200 bin seçmenin önüne gidip rüştünü ispatlamadı, velev ki ilk erken seçimde tek başına iktidar bile olsa, bir Başbakana yakışan hem gazetecileri hem de halkı kucaklamaktır. Bu ne yakışıksız bir üslup “saldırı”..

Daha eleştiriler bile başlamadı. Bu geçici bir hükümet. Hele bir kurun hükümeti bakalım ; yanlışlarınız oldu mu tabii ki biz gazeteciler sizi eleştireceğiz. Bir Başbakan nasıl eleştirileri  hoş görüyle karşılamayacak?

Neyse daha çok değineceğiz bu konulara.. İşin aslına geçelim.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ BÜYÜK HATA

Şunu net bir dile söyleyebilirim ki UBP’li vekiller arasında kabine değişikliği ile ilgili ciddi bir gerginlik var. Bakanlık sözü alanlar var, tutulmayacağını öğrenip buna isyan edenler var. İnanılmaz ağır eleştiriler yapılıyor Faiz beye yönelik.  Faiz beyin yapması gereken kabineye hiç dokunmadan seçime gitmekti. Şimdi üç bakanı görevden alacağı söyleniyor. Sebep? Kendi takdiridir elbette ki ama!

İşte o aması şu; görevden aldığı bakanlar ona seçimde destek vermeyecek, açıldı mı cepheler? Açıldı!

Devam edelim; bakanlık sözü verip yapmadığı ya da yapamadığı isimler kırılacaktır şüphesiz; onlar da Faiz beyi seçimde kesmeyecek mi? Kesecek!

Peki iki aylık bir geçiş hükümetinde kimsenin ama kimsenin kalbini kırmadan seçime gidip birinci sırada çıkmak varken neden Faiz bey bu kadar cephe açmak istedi ki aleyhine?

Hiç mantıklı değil ve birçok UBP’liye de mantıklı gelmiyor. Seçimden sonra kabinesini temiz temiz dizayn ederdi.

UBP’de birini memnun etmek kolay mı? Hadi buyurun, bugün kabine açıklansın ve siz görün kavgaları..

BÜYÜKELÇİLİK ZİYARETİ VE ÇELİŞKİLER

Bize gelen güvenilir bilgilere göre kabinedeki değişikliklerden Cumhurbaşkanı Tatar’ın rahatsızlıkları olduğu yönünde. Varsa da en doğal hakkıdır. Zira bu kabinede adı geçen bazı kişiler yakın geçmişte Ersin beye çok haksız saldırılar yapmışlardır. Neyse benim duyumum bu. Sn Tatar bana tek kelime söylemedi, net olarak yazıyorum bunu.

Kabine oluşturulacağında UBP Genel Başkanları son 3-4 yıldır mutlaka Ankara Hükümeti ile dostluk çerçevesinde istişare ediyorlar. Bunda bir şey yok ki; neden bunu yazınca canı sıkılıyor ki Faiz beyin anlamadım.

Para ver Türkiye, Su yolla Türkiye, bizi koru Türkiye, aşı yolla Türkiye, ilaç ver Türkiye, Yol yap Türkiye bunların hepsi helal; dostluk çerçevesinde kabine konuşmak mı haram oldu?!

Pes doğrusu.

Çok şükür ki Kıbrıs Türk Halkını yakından tanıyan ve Türkiye’yi layıkıyla KKTC’de temsil eden ve kelime anlamıyla Kıbrıs Türk halkının sosyal refahının yükselmesi için çalışan bir Büyükelçi Sn Ali Murat Başçeri var. Çok ama çok şanslıyız bu anlamda.

Yenidüzen gazetesi haberinde elçilik kaynaklarına dayandırdığı haberinde Faiz beyin ziyaretini doğruladı ve “nezaket ziyareti” denildiğini yazdı.

Faiz bey bizim haberimizin ardından ne açıkladı “Mali durumu değerlendirdik” . Hangisi doğru bilemedim.

Bana ilginç geldi doğrusu; Faiz bey daha Başbakan dahi olmadı ; hadi diyelim bugün yarın olacak; Sn Sucuoğlu; Müstakbel Başbakan ;  mali durumu değerlendireceğiniz yer Lefkoşa Büyükelçiliği mi? Yoksa Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn Fuat Oktay’ın yanı mı?

Ersin bey de Ersan bey de mali konuları Sn Fuat Oktay ile biraraya gelir değerlendirirdi. Siz Fuat bey yerine Büyükelçiliği mi tercih ettiniz?

Eğer böyle yaptıysanız gerçekten Fuat beye ayıp ettiniz diye düşüneceğim, kimse kusura bakmasın.

KKTC Başbakanları ne zamandan beri Mali durumu değerlendirmek için Elçiliğe gidiyorlar? Velev ki Ankara ile aranızda bir istişare sonucunda bu ziyaret olmadıysa.

Buyurun Faiz bey buna da bir açıklama yapın. Hadi kabul edin gitmişken hiç mi şu kabine işini konuşmadınız?

Bu açıklamalar hem tutarsız hem çok üzücü. . Başbakan olduktan sonra zaten ilk ziyaretinizi  Türkiye’ye gerçekleştireceksiniz haliyle.  Yani gelecek hafta en geç!

Olur da Ankara’ya giderseniz ve vaktiniz kalır CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na uğramayı ihmal etmeyin derim. Eski dosttur ne olmasa. Kurultay’daki İzmir Marşı da takdire şayandı doğrusu..

Sizi sevdiğimizden şüpheniz olmasın Sn Başkan, saldırganlık kelimesini de lugatınızdan çıkarmanızı tavsiye ederim. Artık Başbakan oluyorsunuz, alışmalısınız eleştirilere..

Hükümetiniz şimdiden hayırlı olsun..

***

Günün Sözü

"Bu coğrafya devletler, ordular mezarlığıdır. Varsa bedel ödemeyi göze alan gelsin."

Recep Tayyip Erdoğan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları