Elektrik sözünü şimdi tutun...

Yayın Tarihi: 26/04/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Başbakan Faiz Sucuoğlu hızla yeni hükümeti kurdu ve kabinesini atadı. Kabinede başka revizyonlar olacak diye düşünüyorduk zira gelen sinyaller de böyleydi. Ancak Başbakan akıllıca bir tutum izledi ve kabinesinde başka sorunlara yer vermemek adına sadece Sunat Atun’u görevden aldı ve Olgun Amcaoğlu’nu Maliye bakanı olarak atadı. Olgun Amcaoğlu tecrübeli ve bilgili bir insan. Öyle tahmin ediyorum ki bu görevi başarıyla yerine getirecektir. Başbakan Sucuoğlu ikle de uyum içinde çalışacaktır.

Mademki bu kadar hızlı kuruldu yeni hükümet ve Perşembe gününe kadar her şeyini tamamlamayı planlıyorlar umarım elektrik fiyatlarındaki mart ayına mahsus indirimi ve alkol fiyatlarının düzenlenmesini de hızlıca yerine getirirle.

Gerçi bu indirim mart ayına mahsus değil yeni düzenlemeydi ama hadi diyelim mart ayına mahsustu. En azından verilen bu sözün nisan ayı çıkmadan yapılması gerekiyor. Zira mart ayı faturaları gerçekten fahiş zamlı geldi.

Öte yandan Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay ile birlikte dün oldukça iyi bir program yaptık, son yaşananları değerlendirdik. Özersay önemli tespitlerde bulundu. Eleştirlerinin odağında Başbakan Faiz Sucuoğlu vardı. Sucuoğlu’nun açıklamalarının hep havada kaldırığından ve gerçekleşmediğinden dem vurdu.

Söyleşinin detaylarını paylaşıyorum sizinle...

Özersay, “Şu an protokol yok. Hükümetin ortağı olan siyasi partilerin milletvekilleri de protokolü görmedi. Hükümet zaten ortada yok. Bir bakanı değiştirmeyi beceremeyen hükümet, kendi kendini lav etti ve tekrar kuruluyor.” dedi. https://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n420209-kudret-ozersay-ayni-hukumet-kurulursa-omru-2-ay-olacak

“BAKANLARIN LİSTESİNİN TÜRKİYE’YE BİLDİRİLMESİ DOĞRU DEĞİLDİ”

Hükümetin kurulduğu zaman Bakanlar kurulunun Türkiye’ye bildirilmemesi gerektiğini söyleyen Özersay, “Bakanlar listesini Türkiye’ye bildirmeniz doğru değildi. Bildirildi, bildirdiğinizi de yalan söylediniz, Türkiye’yi kandıran, aldatan pozisyona girdiniz. Tepki gelince bakanlar kurulu bir daha değilştirildi. Herkez Oğuzhan Hasipoğlu’nun istifa ettirildiğini biliyor.” İfadelerini kullandı.

Özersay, “Bugün gelinen nokta itibariyle geleceğe dönük bir hükümet oluşumuyla ilgili herhangi bir olumlu beklenti içerisinde değil.” dedi.

“AYNI HÜKÜMET KURULURSA, ÖMRÜ 2 AY OLACAK”

Hükümet yetkililerinin hükümeti bozup yeniden kuracağı zaman hükümetin düzeleceğine inandığını anlatan Özersay, “Olur da aynı hükümeti tekrar kurmayı başarırlarsa, bu hükümetin ömrü 2 ay geçmeyecek.” dedi.

Özersay, yaşanılan sorunu “UBP’nin kendi içerisindeki istikrarsızlık, UBP’nin yönetilemez noktaya geldiği, kendi içerisinden çıkan cumhurbaşkanı ile uyumsuzluk ve UBP ile başkanının Türkiye ile uyum tutturamamış olması.” olarak açıkladı. 

“BİZ, TÜRKİYE’YE ÖNCEDEN BAKANLARIMIZI SUNMADIK”

Türkiye ile uyumdan kastettiğinin bakan atama sorma olmadığının altını çizen Özersay, “Biz, Türkiye’ye önceden bakanlarımızı sunmadık.” dedi.

Önemli olanın çalışma uyumunu yakalamak olduğunu ifade eden Özersay, “İsmi sormaya yeltenirsen önünü alamazsın. Bütün tezlerin içi boşalır; ayrı devlet egemenlik... Rum tarafına söylediğin sözleri, Türkiye ile ilişkilerin nerede bu prensiplerin diye sorar. Bu durum bizi rahatsız ediyor.” şeklinde konuştu.

“BİR BAKANI DEĞİŞTİRMEK İÇİN HÜKÜMETİ BOZUP, AYNI HÜKÜMETİ KURUYORLAR”

Gerçek bir hükümet bozulmasıyla karşı karşıya kalınsaydı, geniş tabanlı mutabakat hükümetinin konuşulabilir olacağını belirten Özersay, bakanın değişmesi için sadece forumül bulunduğunu belirtti. Özersay, “Bir bakanı değiştirmek için memlekette hükümet bozup, aynı hükümeti tekrar kuruyorlar.” dedi.

“GUDURU YÖNETİYORLAR”

Elektrik konusuna değinen Özersay, vatandaşın şu an kullandığı elektrik tarifesini ne olduğunu bilmediğini kaydederek, “Gudur yönetiyorlar, guduru yaşatıyorlar.” dedi.

Kurgu ve oyunun bir parçası olmayacaklarını yineleyen Özersay, oyunun içinde oyuncu ya da figüran olmayacaklarını söyledi.

Güven ortamı olmadığını ve UBP ile ikili koalisyona nasıl girebileceğini sorgulayan Özersay, “Son 2 aydır yaşananları gözardı edemeyiz. Yaşananlar göstermiştir ki Faiz Bey, kurultayda aldığı güçlü desteğe rağmen UBP’yi o oranda yöntemiyor.” dedi.

“HÜKÜMET, UBP’NİN KENDİ BAKANINI ALAMAMASI NEDENİYLE BOZULDU”

Daha önce aynı partilerin kurup bozduğu hükümetlerde koalisyon ortakları arasında sorun  yaşandığını anımsatan Özersay, bu kez ise hükümetin koalisyon ortakları arasındaki sorundan değil, UBP’nin kendi içinde bir bakanı alamaması nedeniyle hükümetin bozulduğunu kaydetti.

Bir izleyiciden gelen soruyu da cevaplayan Özersay, memleketin bir seçimi kaldıracak durumda olmadığını belirterek, siyasi partilerin, siyasilerin ve adayların, maliye açısından ve ekonominin geldiği nokta itibariyle de çok ciddi bir zaman olduğunu belirtti. Özersay, seçimin en son seçenek olduğunu ve sonucun da değişeceğini kaydetti.

“UBP’DE MAKAM VE MENFAAT KALDI”

UBP’de liderlik ve otorite kalmadığını, makam ve menfaat kaldığını söyleyen Özersay, “Makam ve menfaat etrafında hızlı bir dönüş var.” dedi. Özersay, UBP’nin yer alacağı hükümetlerin istikrarlı olamayacağını söyledi. Özersay, UBP’nin istikrarsızlığın en istikrarlı halini yarattığını da sözlerine ekledi.

****************

Günün Sözü

"Sen bana bakma ben baktığın yerde olurum."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları