UBP’nin zor kararı…

Yayın Tarihi: 05/05/22 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Bayram bayram dedik o da geride kaldı. Keşke Perşembe-Cuma da tatil olsa dedim kendime ilk kez, çünkü tatil bitti mi işe geri dönüş var demektir. Memleketin içinde bulunduğu durum tam bir rezillik. Neresinden tutsanız elinizde kalacak bir durumla karşı karşıyayız. Hükümet yine kurulamadı. Şimdilik başbakan halen Faiz Sucuoğlu ama bu durumun birkaç güne herkes değişeceğini söylüyor. 

Başbakan henüz görevinden feragat etmiş değil. Peki nedir konuşulan? İddiaya göre Faiz Bey UBP Genel Başkanı olarak kalmaya devam edecek, ne zamana kadar peki? 2023 Türkiye seçimlerine kadar deniliyor. Ne kadar doğrudur bilemeyiz. Faiz Bey genel başkan kalmaya devam edecek Cumhurbaşkanı da UBP içinden bir milletvekiline hükümeti kurma görevi verecek. Konuşulan bu.

Yanız Faiz Sucuoğlu henüz bu konuda karar vermis değil düşünme safhasında. %61 kurultay oyu ardına 24 vekil çıkar seçimlerden ve Başbakanlık yapma. Faiz Bey için oldukça zor bir karar olsa gerek. UBP kendi içinde sağlıklı bir karar vermeye çalışacak, tabii ilk karar Faiz Beye ait ve son derece zor bir karar olacak bu.

Eğer böyle bir karar çıkacaksa kesinlikle hem UBP vekilleri hem de UBP Parti meclisinin onayından geçmesi gerekiyor aksi takdirde Cumhurbaşkanı hangi UBP’li vekile hükümet kurma görevi verirse versin ilerleyen süreçte başarısız olma ihtimali var, çeşitli nisap sorunları yaşayanabilir. 

Aslında isimler belli, operasyonda belli. Kaş göz çıkarmadan nasıl yapacaklar o ayrı konu. Kim ne derse desin UBP kendi iç meselesi olan bu sorunu kendi içinde çözmesi gerekiyor. Eğer kendi içinde çözmezse Faiz Beyin yerine Başbakan olacak kişi en fazla bir yıl sonra ciddi sorunlarla başbaşa kalır ve UBP’de yakın zamanda tekrarlanan yanlışlar tekrarlanmış olur.

Yani bir başka deyişle tarih UBP adına tekrar tekerrür eder. 

Açık olan bir durum var Faiz Sucuoğlu ciddi bir halk desteği ile bu göreve geldi ama bazı sorunları çözemediği için geldiği yerde kalmakta zorlanıyor. Erken seçimi kimse istemiyor; olası bir erken seçim ne götürür ne bırakır bunun hesabının da iyi yapılması gerekiyor. UBP böyle mi daha çok zarar görür yoksa erken seçime giderse mi daha çok zarar görür. Faiz Bey bir feragatta bulunacak mı yoksa bulunmayacak mı?

Henüz kendini ispatlanmamış bir adama git eve otur diyorsunuz git intihar et der gibi bir şey bu ama diğer türlü de memleketin bekası söz konusu ortada. 

Zor bir durum ama bildiğim birşey varsa o da şudur ki Faiz Bey gitse ve yerine başka biri gelse de sıkıntılar çözülmeyecek şahsen benim inancım böyle ama kalsa ve dirense de bir çözüm olmayacak. 

Yine UBP’nin fabrika ayarlarıyla oynanıyor, tehlikeli ve sıkıntılı bir iş ve bunun karşılığı kaostan başka bir şey değil.

Olur da değişim gerçekleşirse yaşanan şiddetli baş ağrısına sadece bir adet ağrı kesici verilmiş olacak ve bir yıl sonra hem ülkeyi hem UBP’yi başka sorunlar bekliyor olacak. 

Peki hangisi doğru kalmak mı gitmek mi? Buna da Faiz Beyin kendisi karar verecek. Sanki en başından bir UBP-HP hükümeti kurulsaydı bu sorunlar yaşanmayacaktı gibime geliyor.

Hep söylediğim bir şey var yanlış başladı mı yanlış gidiyor. Birileri rahat etsin diye böyle bir hükümet kurulduğu gün gömleğin düğmeleri yanlış iliklenmişti ve öyle de iliklenmeye devam ediliyor.

Hayırlısı göreceğiz…

***

Günün Sözü

“Değmez bu yangın yeri, avuç açmaya değmez.”

William Shakespeare

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları