UBP rahat duracak mı?

Yayın Tarihi: 19/05/22 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Ünal Üstel hükümeti güvenoyunu aldı ve yeni bir sayfa açıldı. Her anlamıyla zor bir dönem olacak, çözüm bekleyen onlarca sorun var. Türkiye ile ilişkiler, Ünal Bey'in Başbakan olmasıyla daha dingin bir seyir alacak diye düşünüyoruz ama önümüzde harfiyen uygulanması beklenen bir protokol var ve bu protokolün sendikalara ragmen uygulanması öyle pek kolay değil. Yakın geçmişte Faiz Sucuoğlu ile uğraşan sendikalar şimdi de Başbakan Üstel ile uğraşacak. Daha ortada hiçbir sorun yokmuş gibi görünüyor çünkü düne kadar ortada bir hükümet yoktu ama şimdi var.

Örneğin Pazartesi günü gerçekleşecek hayvancıların eylemi. Çözüm bekliyor. Elektrik faturalarının akıbeti ne olacak. Karmakarışık bir konuya döndü, neye ne için ne kadar ödememiz gerektiğini hiçbirimiz bilmiyor.

Maliye geçtiğimiz ay sonu gerçekten 1,2 milyar lira topladı mı? Bu ay sonu kaç para toplayacak. 1 milyar toplarsa sıkıntı yok, tertemiz 850 milyon gerekiyor. Asgari ücretin yeniden belirlenmesi gerekecek, daha da önemlisi hayat pahalılığın verilmesi gerekecek, verilecek mi?

Pahalılık o kadar bir arttı ki hükümetin kısa süre içerisinde hayat pahalılığı vermesi kaçınılmaz; verebilecek mi?

Bunlar hep başı çeken sorunlar ve dahası peyda olacak. Tabii bununla bitmeyecek.

UBP RAHAT DURACAK MI?

Bir de Ulusal Birlik Partisi var. Genel Başkanı başka Başbakanı başka. Odak daima güç neredeyse oraya kayar. Hele hele UBP gibi menfaat odaklı siyasi partilerde taban da tavanın altıda Başbakan kimse onun yanına toplanır. Faiz Bey açıkladı “ben istifa edersem UBP dağılır” dedi. Niye yaptı bu açıklamayı? Çünkü istifa etmesi bekleniyor kendisinden. O da bunun farkında, bu nedenle istifa etmeyeceğinin sürekli sinyalini veriyor.

Çünkü dostlar bir süre sonra Faiz Sucuoğlu istifa etsin yerine Ünal Üstel gelsin süreci başlayacak. Doğalı da zaten bu. Başbakan başka genel başkan başka nereye kadar nasıl yürüyecek.

Bu nedenle UBP’de rahat duramayacak odaklar var. Bir süre sonra Başbakan Üstel ile UBP Genel Başkanı Sucuoğlu karşı karşıya gelecek; UBP’de bölünmeler yaşanacak.

Bunları bilmek için kahin olmaya gerek yok sadece biraz UBP’yi tanırsanız yeterlidir. Bir süre sonra ters düşmeler yaşanacak Genel Başkan başka söyleyecek Başbakan başka ve bunlar olmaya başladığında olağan üstü kurultay gündeme gelecek muhtemelen.

Eşyanın tabiatına aykırıdır bu yazdıklarımın olmaması. Her ne kadar Faiz Bey, Ünal Bey'le iyi anlaşıyoruz dese de ters düşmeler yaşanacak. Siyaset böyle şekillenecek.

TÜRKİYE İLE HIZLA BARIŞILMALI

Evet yazıyı kapatmadan bunu bir daha tekrar etmek lazım. Türkiye ile tekrardan barışılmalı. Türkiye demeyelim de AK Parti Hükümeti diyelim. Ankara’nın gönlü alınmalı ki ekonomik olarak zor geçecek 2022 yılında gereken destek alınabilsin. Bunun iki tane yolu var. Birincisi Ankara’ya karşı samimi ve dürüst olmak, ikincisi ise protokolü uygulamak. Bizim hükümetler ne birini ne diğerini düzgün yapamadığı için sürekli sorun yaşandı bugüne kadar. Şu an kurulan uyum hükümeti. Hem uyum hem geçiş hükümeti bu nedenle bunu başaracaktır diye düşünüyorum. Tabii içteki kavga ve huzursuzlukları nasıl çözecekler o da ayrı bir konu.

Evet yeni ve zor bir dönem. Bol entrikalı geçecek eminim.

***

Günün Sözü

"Bir gün ayrıldık ve sevilmekten eskimiş bir renk gibi hissettim kendimi."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları