Herkes vatandaş olmak istiyor

Yayın Tarihi: 04/08/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler konuğumdu. Sağ olsun ne zaman davet etsem hiç kırmaz çıkar gelir. Milletvekili seçilir seçilmez önemli bir bakanlığa getirildi. İlk vekilliği ve hemen ardına İçişleri Bakanı oldu. Bakan Öztürkler eğitim bakanı olur diyordu herkes. Eğitim Bakanlığı’nı da çok iyi yapardı denildi, hemen hemen herkes bu yorumu yaptı. Eğitim alanında isim yapmış biri olmasına karşın İçişleri Bakanlığını çabuk kavradı ve sorunların üzerine bir bir usanmadan gitti. Yaklaşık dört aylık yeni bir bakan ama programa hazırlanırken birçok soru biriktirdim ve haliyle birçoğunu sordum. Dört ay gibi kısa bir sürede bu kadar çok iş yapmayı başardı Ziya hoca ve daha da yapma çabası devam ediyor. Her şeyi konuştuk. Ağırlıklı sorular vatandaşlıkla ilgiliydi. Yani vatandaştan gelen sorular vatandaşlıkla ilgiliydi. Herkes bir şekilde nasıl vatandaş olabileceğini soruyordu. Halbuki benim bir sorum bununla ilgiliydi bundan başka çok ama çok önemli konuları konuştuk.

Tabii kritik bir konu vatandaşlık. Yasalarımıza bakarsanız binlerce insanın vatandaşlık hakkı kazandığını görürsünüz ama bu vatandaşlıklar bir türlü onaylanmıyor. Doğrusu vatandaş olma kriterlerinin değiştirilmesi aksi takdirde vatandaşlık hakkı kazanan binlerce insanın vatandaş olma hakkı doğruyor haliyle. Özellikle KKTC doğumlu olup annesi ve babası vatandaş olmasına karşın KKTC’de büyümüş, ailesinin geldiği memleketin yolunu dahi bilmeyen binlerce genç var. Türkiye’ye gittiklerinde Kıbrıslı muamelesi görüyorlar, kendi ülkelerinde ise Türkiyeli muamelesi görüyorlar. Bakana sordum haliyle bu soruyu; vatandaşlık konusunda çok dikkatli hareket ettiklerini belirten Öztürkler, “Anne ve babası vatandaş olan ama 18 yaşının üzerinde olan kişilerin vatandaş olamaması ile ilgili çözüm çalışmalarımız sürüyor” dedi. Öztürkler, hem anne ve babadan dolayı hak kazanmış, hem de sosyal ve ekonomik anlamda kriterle uyan kişiler için vatandaşlık çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

Anlayacağınız çalışmalar devam ediyor. Sanırım bunun Türkçesi bu kesim kolay kolay vatandaş olamayacak. Tabii diğer yandan denge meselesi de var; yani vatandaşlık hakkı kazanan herkese vatandaşlık vermeniz halinde nüfus dengesi çok kolay bozulabilecek ve değişecektir. Bundan dolayı binlerce vatandaşlık bekletiliyor. Sorunlu olanlarda var tabii, güvenlik soruşturmasına takılan ve bir türlü sonucu gelmeyen güvenlik soruşturması var. Cezaya düşenler var. Bir dönem beyaz kimlik çıkarılmış ve bu sorun bir nebze hafifletilmişti. Kaldı ki en başarılı formül vatandaşlık hakkı kazanan binlerce insana beyaz kimlik verilmesi. Zaten bu insanlar, insanca muameleye maruz kalmak için vatandaş olmak istiyorlar. Vatandaş olmadıklarında sağlık muayeneleri, oturma çalışma izinleri bunların teferruatları yorucu oluyor, sıkıntılı oluyor. Beyaz kimlik hep bu sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Programın reklamını yaptığım andan itibaren tanımadığım insanlardan programda sormam için sorular yazıp gönderenler oldu. Şaka gibi gelecek sizlere ama bana konuk olacağını duyan iki kişi bakanı görebilmek için çıkıp gazeteye geldi ve bakanı karşıladı ve gazete girişindeki koltuklara oturup beklemeye başladılar. Sıkıntıları vatandaşlıktı.

Yazının başlığını bu nedenle “herkes vatandaş olmak istiyor” diye attım. Programın altına sorulan sorunların büyük bir çoğunluğu şu kadar mühürüm var bu kadar yıldır çalışıyorum lütfen sorun ben ne zaman vatandaş olacağım şeklindeydi.

Gelin görün ki bu insanlar haklı. Çünkü yasalar çerçevesinde bir hak elde etmişler ve bu hakkın verilmesini istiyorlar. İçişleri Bakanlığı da kendine göre haklı işi ağırdan alıyor ve işlemleri hayli yavaş ilerletiyorlar. İçişleri Bakanlığı’nda binlerce vatandaşlık başvurusu var.

Halbuki hükümet bu konuda bir politika geliştirip normal kimlik yerine beyaz kimlik verip bu insanların KKTC’de insanca yaşamalarını sağlayabilir.

Birçok konuyu konuştuk bakanla hem de birçok önemli konuyu ama ben bu yazıda vatandaşlığı ele almak istedim.

Bakan Öztürklerin bir başka önemli icraatı ise ülkedeki suçluların kendi ülkelerine iadesi ve kriminal suçları olanların KKTC’ye girişlerinin engellenmesi. Bu konu başlı başına bir yazı konusudur. Bakan Öztürkler bugüne kadar pek az İçişleri Bakanının gösterdiği cesareti gösteriyor ve ülkeye girişleri sıkı tutuyor. Kendi ülkesinde mafya olan ve suç dosyası kabarık olan birçok tanınmış kişiyi ülkeye almayarak KKTC’nin suç merkezi olmasını engelleme noktasında önemli bir adım atmış.

Sözün özü Ziya hoca eğer bu kararlılığından vazgeçmezse ciddi işler başaracak ve birçok anlamda KKTC daha güvenilir ve yaşanabilir bir ülke olacak diye düşünüyorum.

***************

Günün Sözü

"Aslında kadın; erkeğin beğenen bakışlarından çok, hemcinsinin kıskançlık dolu bakışlarını görünce, güzel olduğundan emin olur."

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları