Taçoy nasıl çözüleceğini anlattı…

Yayın Tarihi: 03/02/23 07:00
okuma süresi: 6 dak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ile dün verimli bir canlı yayın yaptık. Olası kabine değişikliğinde adı en ön sırada duran Taçoy’la kabine değişikliğini konuşmadık ama yaptığı işleri icraatları konuştuk. Konulara girmeden şu kabine değişikliğinden bahsedeyim. Kısa bir süre önce Başbakan Ünal Üstel’i aradım ve kabine değişikliğini sordum. ‘Şimdilik bir kabine değişikliği olmayacak’ dedi. Bende bununla ilgili bir kabine yazısı kaleme almadım. Kabine değişmeyecek diye bir yazı yazmak beklentinin de olmadığı bir ortamda gereksiz bir yazı olurdu. Yazı kabine değişecekse yazılır. Birkaç hafta önce Başbakan Ünal Üstel’in şubat ayı başında bir kabine değişikliği yapacağı yönündeydi dedikodular ancak Başbakan şimdilik bir değişiklik olmayacağını bizzat bana söyledi. Öyle sanıyorum ki Türkiye’deki seçimler bitene kadar herhangi bir kabine değişikliği olmayacak. En azından öyle tahmin ediyoruz.

Özellikle Ankara hükümeti KKTC iç siyasetinde bir huzursuzluk istemiyor. Bunları da duyuyoruz.

Tekrardan Taçoy’a gelecek olursak. Kendisi eski Ekonomi ve Enerji Bakanlarından biri olduğu için Bakanlığın konularından önce ülkede yaşanan elektrik kaosunu sordum.

İyi ki sormuşum. Uzun uzun ve teker teker anlattı. KKTC’nin her gün ortalama 330 mv elektriğe ihtiyacı var. Kıb-Tek’teki bir santral ve birkaç jeneratör bozuk olduğu için Kıb-Tek üretmesi gereken enerjiyi üretemiyor. Bu açığın Aksa tarafından kapatılması gerekiyor. Çoğunlukla kapatılıyor da ama Aksa’da da ünite bozukluğu yaşandığı zaman otomatik olarak elektrik kesintileri oluyor. Zaman zaman Rum tarafından oldukça pahalıya elektrik aldığımız da oluyor. Olması gerekeni de konuştuk. Kıb-Tek’de bozuk ünitelerin tamir edilmesi ve devreye sokulması gerekiyor. Aksa ile sözleşmenin yenilenecek olması tek bir şarta bağlanıyor; Aksa’nın da yeni yatırım yapması ve üretim kapasitesini artırması talep edilecek. Aksa üretim artırımı yapar mı yapmaz mı bilemeyiz ama bildiğim bir şey var ki o da Aksa ile sözleşme yenilenecek bunun başka bir çaresi yok. Zaten Teknecik tek başına şu an yeterli gelmiyor. Aksa ile sözleşme yenilenmez ve Aksa’ya git denirse oluşacak enerji açığı sadece Rum tarafından o da oldukça yüksek fiyatlara karşılanabilir.

TAÇOY: HÜKÜMET İYİ GİDİYOR TEK SORUN ELEKTRİK

Taçoy’a hükümet nasıl gidiyor diye sordum. Sorarken güldüm de. Taçoy, “Hükümet iyi gidiyor tek sorunumuz elektrik. Pahalılık her ülkenin başında dert. Tek pahalı olan ülke KKTC değil. Dünyanın her yerinde aynı sorunlar yaşanıyor ve yapılacak şeyler de belli çok yapacağınız bir şey yok “ dedi. Taçoy, “Şu an ki tek sorunumuz elektrik. Enterkonnekte meselesi mutlaka olmalı ancak oluncaya kadar 4-5 yıla gerek var. Bu süreçte gerek Kıb-Tek gerekse Aksa yatırım yapmalı. Elektrik tüketimi her yıl için artıyor. Bunun karşılanması için elektrik üreten bu iki kurumun yatırım yapması gerekiyor. Ayrıca güneş enerjisine de önem verilmeli. Yenilenebilir enerji devreye sokulmalı” dedi.

Ben burada da Taçoy’un açıklamalarını özet geçiyorum. Çünkü uzun uzun tespit yaptı ve neler yapılması gerektiğini anlattı.

Taçoy’u son derece verimli buldum. Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığının icraatlarını da konuştuk. Neler yaptıklarını ve neler yapacaklarını uzun uzun anlattı. Taçoy, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın önemsiz göründüğünü hatta hükümetlerin bakanlık pazarlığında küçük ortağa verilmesi gereken önemsiz bir bakanlıkmış algısı yaratıldığını halbuki Çalışma Bakanlığı’nın son derece önemli bir bakanlık olduğunu ve insan hayatında bir insan hayatının daha başlamadan bitinceye kadar olan sürecinde çok etkin bir yere sahip olduğunu anlattı.

Yaptığı çalışmalardan söz eden Taçoy, Engelli Yaşam Evi’ni devlet katkısı almadan bitirdiğini anlattı. Taçoy, “Engelli Yaşam Evi’nin içerisine hırsız girdi; bütün kabloları ve bakır boruları çaldı... 12 milyon TL hasar var. Düşmanınız olsa yapmaz” dedi. Lapta’da yeni bir huzurevi çalışması olduğuna işaret eden Taçoy, Lefkoşa’ya da bir huzurevi yapılacağını duyurdu; Çağlayan Çocuk Yuvası’nı ise Haspoalat’a taşımak için çalışma yaptıklarını belirtti.

Taçoy, yoksul insanların yaşadığı evlere bakılması gerektiğini; ancak böyle bir personel ve yapının bulunmadığını kaydetti.

Türkiye Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile imzalanan protokolü anlatan Taçoy, şehit arsalarının olduğu yerin köşesine Sosyal Yardım Merkezi kurulacağını söyledi. Taçoy, kurulacak merkezde psikologların olacağını ve sorunlu ailelere ve bağımlılara hizmet verileceğini belirtti. Merkezden mobil araçlarla her yere ulaşabileceklerinin altını çizen Taçoy, hizmet vereceklerini kaydetti.

Sonuç olarak Bakan Taçoy’un oldukça başarılı bir bakanlık yaptığına ben ikna oldum. Gerçekten çalışıyor ve işini iyi yapıyor. Hakkını teslim etmek lazım..

******************

GÜNÜN SÖZÜ

Bir zamanlar mutlu olduğum mekanları tekrar ziyaret etmeyi severim. Geri getirilemez geçmişi, şimdiki anda yeniden şekillendirmeyi severim.

Dostoyevski

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları