Türkiye ekonomisi ve KKTC…

Yayın Tarihi: 01/06/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Türkiye seçimleri en nihayet tamamlandı ve Erdoğan bu seçimleri kazandı. Demek ki Türkiye de halk Recep Tayyip Erdoğan’ın ülke yönetme anlayışına değer veriyor. Tabii burada unutulmaması gereken bir de % 48 karşı oy var. Yani yolda yürüyen iki kişiden biri Erdoğan’a oy vermişse diğer iki kişiden biri de Kılıçdaroğlu’na oy verdi. Tayyip beyin bu dönem ki görev sürecinde daha ılımlı olacağından bahsediyorlar ve olması için fikir beyan ediyorlar. Öyle bir sonuç çıktı ki Türkiye’nin yarısı Tayyip beye kal darken bir diğer yarısı git dedi ama Tayyip beyin o git diyenlerin de cumhurbaşkanı olarak hareket etmesi ve herkesi kucaklaması gerekiyor. Öyle inanıyorum ki Tayyip bey yeni dönem de daha uzlaşısı ve daha kucaklayıcı olacaktır. Türkiye hiç şüphe yok ki ekonomik anlamda kötü bir dönemden geçiyor. Elde edilen siyasi zafer ekonomiyle taçlandırılmadığı müddetçe bir anlamı ve değeri kalmaz.

Türkiye liderliği bu yeni dönemde yüzünü daha fazla batıya dönmeli ve komşularla sıfır sorun politikasını güçlendirmelidir. Türkiye’nin yeniden yabancı iş gücünün merkezi olması ve güven ortamını oluşturarak yabancı paranın ülkeye akması sağlanmalıdır. Başka türlü dövizin düşürülmesi mümkün olmayacaktır. Sürekli piyasadan dolar toplayarak nereye kadar döviz kurları dizginlenebilir.

Faiz konusundaki duruştan biraz feragat etmeli ve Türkiye’ye yabancı para girişinin sağlanması gerekiyor.

ABD, EDROĞAN’I DESTEKLEDİ DİYORLAR…YALAN

Seçim sonuçlarından sonra ABD, Erdoğan’ı istemiyor diyenler şimdi de ABD Erdoğan’ı destekledi yoksa kazanamazdı diyorlar. Gerek ABD gerekse Batı ülkeleri Erdoğan’ın değişmesini istediler bu apaçık ortadadır. Erdoğan batıya karşı bir zafer kazanmıştır. Sinan Oğan’ın desteği de son derece önemli oldu. Tam anlamıyla Yüzde beş blok olarak Erdoğan’a mı aktarıldı bilemeyiz ama Sinan Oğan’ın desteği neticesinde Tayyip beyin daha kolay kazanması sağlandı. Öyle duyuyoruz ki ki yeni kabinede Sinan Oğan’a bir bakanlık verilecek; en azından böyle dedikodular var. Sinan Oğan’ın kariyerine baktığınızda gerçekten de kazanılması gereken çok değerli bir adam olduğunu görürsünüz. Umarım Tayyip bey yeni dönemde Oğan’a kabinesinde önemli bir yer verir ve hizmetlerinden yararlanır.

Türkiye’nin bu yeni dönemde daha iyi politikalarla güçlendirilmesi gerekiyor. Türkiye’de ekonomi kötü ise Türkiye’ye bağımlı bir ülke olan KKTC’nin bundan doğrudan etkileneceğini biliyoruz. KKTC tanınmamış ve ihracatı çok düşük olan ithalata bağımlı bir ülke. Bu nedenle Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı insanları doğrudan etkiliyor. Bu nedenle ekonomi Türkiye’de iyiyse bunun ilk meyvelerini KKTC ekonomisi topluyor. Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybına binaen artan enflasyon KKTC vatandaşlarının geçinmesi konusunda oldukça trajik sonuçlar koyuyor orta yere. KKTC’deki hayat pahalılığını yakalayabilmek için hükümetin daha fazla hayat pahalılığı ödemesi yapması gerekiyor ki bu bu durum bütçeye ciddi bir yük bindiriyor; öte yandan asgari ücretinde de kısa süreler içerisinde yeniden belirlenmesi gerekiyor ki bu de iş veren tarafını kötü etkiliyor. Hayat pahalılığının önüne geçilse ve hayat pahalılığı dizginlenebilse şüphesiz kamu yükünün de ağırlığı azalacak ve özel sektör de nefes alacak. Ancak bunun yerine Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybından dolayı sürekli maaş artışına gidiliyor, maaş artışı beraberinde etiketlerin de zamlanmasını gerektiriyor ve bir kısır döngünün içerisine giriliyor. Bu kısır döngüden çıkılması ancak Türk ekonomisinin iyi olmasına ve buna karşın KKTC hükümetinin akılcı politikalarına ihtiyaç duyuluyor.

Sonuç olarak Tayyip bey önemli ve kritik bir seçimi kazanmıştır. Hayırlı olsun. Bu zafer ekonomikle taçlandırılmalı ve Türk halkının hem de Kıbrıs Türk halkının ekonomik olarak rahatlamasının önü açılmalıdır.

*********************

Günün Sözü

Ekmeksiz hürriyet, hürriyetsiz ekmek düşünülemez.

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erdoğan Fidan01/06/23 15:53
S.Oğan için "...kazanılması gereken çok değerli bir adam..." yazmışsınız bir hata var adam kısmında.. Gözümüzün içine baka baka yalan söyleyen biri adam olamaz ve kazanılması falan gerekmiyor, tam aksine tarihe gömülmeli bu tür yalancılar.. Dürüst ve söylediğinin arkasında duran, kendi menfaatini düşünmeyecek ADAMlar lazım bize..

Diğer Gökhan ALTINER yazıları