Lefkoşa ve Girne vekilleri çalışmadı... Bu kadar açık... 

Yayın Tarihi: 27/06/23 07:00
okuma süresi: 4 dak.

Yarın bayram. Pazar günkü seçimin yankıları devam ediyor. UBP ağır bir darbe aldı ama bunu neden olan UBP’li milletvekilleri. Adeta Lefkoşa ve Girne vekillerinin çalışmadığı gün yüzüne çıkmış oldu. Zaten seçim gecesi hiçbirinin Başbakan Ünal Üstel’in yanında olmamaları da gözden kaçmadı. Güya çalıştılar. Çalışsalar Ali Başman bu seçimi gönül rahatlığıyla kazanırdı.  

Burada hedef Ünal Üstel’den başkası değil. Ali Başman yerine çok daha iyi bir aday çıksaydı bu seçimi yine kaybedecekti. Lefkoşalı vekiller özellikle yeni bir vekili istemediler. Ünal Üstel Girneli. Demek ki Girne milletvekilleri de yeni bir vekil istemediler ama meselenin altında yatan Ünal Üstel’in başarısız olmasıydı ve bunu başardılar.  

Aslına bakarsanız UBP taban oyunu almış oldu %35. Ali Başman ile Başbakanın ve birkaç vekilin çalışması sonucunda çıkan oy oranı belli. Güzelyurt, İskele, Gazimağusa ve Lefke’de Ali Başman birinci çıktı ama bunların toplamı bir Lefkoşa ve Girne etmiyor. Başbakanın artık bu saatten sonra şapkayı çıkarıp önüne koyması ve gerekli kabine değişikliğini yapması gerekiyor. Kimlerin çalışmadığı belli. Ortalık da görünmeyenler, seçim gecesi partiye gidip de Ünal Üstel’in ve Ali Başman’ın yanında durmayanlara bakmak lazım. Başbakan kimlerin çalışmadığını biliyor, ona göre de köklü bir kabine değişikliğini artık yapması lazım. Hatta gerekirse çalışmayan vekillerin deşifre edilmesi de lazım. Bu bir disiplin suçudur. Başbakan bir şekilde çalışmayan bakan ve vekilleri deşifre etmesi ve kamuoyunun önüne atması lazımdır. Rakiplerin aldığı oy oranlarına baktığınızda oyların kime gittiği açıkça ortadadır. 

Tabii UBP’nin de bu seçmen neden sandığa gitmedi analizini yapması lazım. Vekiller evet aleyhte çalıştı ama hatırı sayılır bir UBP seçmeni de sandığa gitmedi. Başbakanın da bunu iyice değerlendirmesi ve öyle hareket etmesi gerekiyor. Stratejisini ona göre kurması ve halkı daha kucaklayıcı olması gerekiyor. Demek ki bir yerlerde bazı şeyler yanlış gidiyor. Ekibini gözden geçirmesi gerekirse değişmesi ya da yenilemesi gerekiyor. 

UBP seçmeninin sandığa gitmemesini de iyi değerlendirmek gerekiyor. Bir şeyler UBP’de ters gidiyor. Bunu düzeltecek olan Başbakanın kendisinden başkası değil. Artık kılıçlar çekilmeli ve 2024 kurultayına yönelik bir kabine kurulması ve yeni bir ekip kurulması gerekiyor. Tabii birçok insanın da bayram tatilinde adadan kaçtığını unutmamak gerekiyor. Bayramda vatandaş parasız kalmasın diye maaşlar erken ödendi ama sanırım ehali parayı alıp tatiline çıktı.  

YARIN BAYRAM 

Evet yarın bayram. İnşallah kazasız belasız bir bayram olur herkes için. Maaşlar alındığı için et ne kadar pahalı olursa olsun bir şekilde mangallar yakılacak ve kebaplar pişecek. Umarım bu bayramda da fakirler unutulmaz. Alışveriş her ne kadar pahalı olursa olsun fakirleri de unutmayın küçük bir iaşe paketi olsa dahi yapın verin. Fakir çocukları giydirin, ayakkabı alın ve yardım edin. Kazancınızın hepsini kendisine ayırmayın ve fakirlerle paylaşın. Bir de şu arabaları yavaş ve alkolsüz kullanın. Herkese güzel bir bayram dilerim... 

*************** 

Günün Sözü 

"Kadınlar, kendilerine yapılan birçok şeyi affedebilir; ama affettikleri şeyleri hiçbir zaman unutmaz."

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları