Ortak Akıl

Mustafa ABİTOĞLU
mustafa@bitayka.com
Mustafa ABİTOĞLU

GameStop olayı ve 'Büyük Reset’e doğru: Küçük balıklar, büyük balığa karşı!

Yayın Tarihi: 03/02/21 11:24
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Dünyamız artık küçük, küresel bir köy. Akıllı telefonların ve sosyal medyanın artık günlük kullanıma girmesiyle dünyanın bir ucunda olan bir olayı anında öğrenip, olayın kahramanlarıyla doğrudan irtibata geçecek enstrümanlara sahibiz. 

Örneğin dün gece, sosyal medyanın yeni fenomeni ClubHouse’da bir arkadaşımın davetiyle kendimi aralarında yemek sepeti CEO’su Nevzat Aydın’ın da olduğu Türkiye startup ekosisteminin devleriyle aynı odada aynı sohbet içerisinde buldum. 

İnanılmazdı! Gözlemlerimi daha sonra bu köşeden paylaşacağım. 

Öte yandan, dünya büyük bir sıfırlanmasın eşiğinde. Sadece kar paylaşımına dayalı olan neo-liberal politikalar ciddi şekilde sorgulanırlen paydaşlar kapitalizmi kavramı giderek gündeme oturmaya başladı. 

Her yıl geleneksel olarak Davos’ta gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu’nun Online yapılan toplantılarının ana teması “Paydaşlar Kapitalizmi: “Büyük Reset( sıfırlanma)’ti. 

Bu toplantılara dair de görüşlerimi de daha sonra paylaşacağım.

Küçük balıklar birleşip büyük balığa saldırıyor

Öte yandan, Son 10 gündür uluslararası finans piyasaları Gamespot kriziyle çalkalanıyor. Ne olup bittiğini, bu olayın neden bu kadar önemli olduğunu finans piyasalarını yakından takip eden iş insanı, girişimci aynı zamanda GİAD’ın asbaşkanı dostum Yusuf Tekinay’a sordum. Kendisinin gönderdiği mektubu aynen paylaşıyorum:

“Amerikan hisse senedi piyasalarında yeni yılın en ses getiren olayı Gamestop şirketinin hisse performansı oldu ve henüz spekülasyon bitmediği için de olmaya devam ediyor. Çoğu kişinin ismini duymadığı bir hisse senedindeki anormal fiyat hareketleri akıllara bir çok soru getiriyor. Olayın baş kahramanları, Melvin Capital, hani hepimizin bildiği Elon Musk ve Reddit formunda örgütlenen küçük/bireysel yatırımcılar. Bu örgütlenme sonucu 18 dolar değeri olan hisse ralli yaparak 480 dolar seviyelerine kadar yükseliyor ve olanlar oluyor. 

Birkaç soru ve cevap ile bu durumu özetleyelim.

GameStop kimdir?

GameStop,bilgisayar oyunları ve konsolları satan çok şubeli bir perakende elektronik şirketidir. Son yıllarda her şeyin internet üzerine taşındığı, oyunların bile bulut üzerinden oynandığı dikkate alındığında oldukça eski ve çağ dışı  bir iş modeli üzerine inşa edilmiş bir şirket diye nitelendirilebilir. 

Açığa satış (kısa pozisyon) ne anlama geliyor?

Açığa satış, satıcının elinde olmayan hisse senetlerini satıp, vade sonunda satışını gerçekleştirdikleri hisseleri satın alan kişiye teslim etmeleri işlemine deniyor. Hisselerin düşüşe geçeceğine inanan yatırımcıların kullandığı bir yöntemdir.

Peki, GameSpot olayı nedir ve sonrasında piyasalarda neler yaşandı?

Pandemi ile birlikte fiziki mağazalara müşterilerin gitmemesi nedeniyle şirketin satışları azaldı ve bu da bilançolarına yansıdı. Kötü gelen bilançolar sonrası bazı hedge fonlar, hisse hisselerini açığa satarak hisse değerinin daha da düşeceğini öngördü. Açığa satış emirleri öncesi yine bu büyük fon yöneticileri, piyasayı terse yatırmak amacıyla, piyasaya gerçek dışı haberler yayarak karlılıklarını artırmak istemişler, ve bunu fark eden küçük/bireysel yatırımcılar Reddit sitesinde örgütlenerek olayı tersine çevirebilmek adına Gamestop hisselerini ve opsiyonları almışlar, hisseye değer kazandırmaya başlamışlardır. Hisse değerleri artarken Elon Musk da olaya dahil olmuş, attığı tweet ile bu gruba destek vermiş, hissenin  yükselişi hızlanmıştır. Köşeye sıkışan (Short Squeeze) büyük fonlar pozisyonlarını kapatmak için piyasaya borçlu oldukları kadar hisseyi satın almak durumunda kalınca, hisse tavan yapmıştır. Bu tavan hareketleri sonrası Melvin Capital’in,  ilk belirlemelerde 4 milyar doları aşkın bir zararı olduğu söylenmektedir.

Neden şimdi?

Bu olayı tetikleyen ve önümüzdeki dönemlerde de buna benzer pek çok olayı tetikleyecek olan, ana olgu esasen ABD’de para ve maliye politikalarındaki genişlemenin daha uzun süre devam ettirilecek olması, ve bunun da sermaye piyasalarını şişirmeye devam etmesi olarak söylenebilir. ABD vatandaşlarının doğrudan cebine konan paraların az bir kısmı bile borsalara aksa bu durum endeksleri yükseltmeye yetiyor. Bu durumu, ellerine parasal güç geçen küçük yatırımcıların (e-trading platformlarının artması(Robinhood vb..) ve komisyonların da neredeyse sıfırlanmasıyla) sosyal medya ortamında birleşerek büyük yatırımcılara bir nevi savaş açması olarak nitelendirmek mümkün.

Bundan sonra ne olacak?

Bu noktadan sonra dikkat edilmesi gereken, bu dalgaya ilk giremeyen küçük yatırımcıların çoğunun, hisse tekrar terse hareket etmeye başladığında zararla karşı karşıya kalacağı gerçeğidir. Bu olayın bizlere vermesi gereken ders ise, artık  büyük fonların gayri etik yatırım ve spekülasyonlarının, bireysel yatırımcılar tarafından yaratılabilecek olan bu ters dalgalarla cezalandırılabileceği gerçeğidir. Politikacıların ve piyasayı regüle eden kurumların bu konu hakkında alacakları tavrın da bu noktadan sonra yakında takip edilmesi gerekmektedir."

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.