Ortak Akıl

Mustafa ABİTOĞLU
mustafa@bitayka.com
Mustafa ABİTOĞLU

Ambargoları kaldıran yeni sosyal medya uygulaması: Club House’la tanışın!

Yayın Tarihi: 10/02/21 13:50
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Tam 1 haftadır, evde kapalı halde Club House uygulaması içerisinde dünyayla buluşuyorum. Şaka yaptığımı düşünebilirsiniz. Zira benzer tepkiler almadım değil. Bu yüzden henüz bu uygulamayla tanışmayanlar ve merak edenler için bir haftalık izlenimlerimi paylaşmak isterim.

Bir  girişimci olarak, iki girişim ortaklığım ve özellikle son dönemde yoğunlaşan KKTC’de girişimcilik eko sistemi inşasını hedefleyen ve önümüzdeki günlerde sizinle paylaşacağım sonuçlanma aşamasında olan önemli çalışmalardan dolayı artan bir yoğunluğum söz konusu. Tabi hiç şikayetçi değilim. Hayatın her alanına dair üretmek, ürettiğimi paylaşmak ve insanları üretmeleri için bir araya getirmek bana büyük keyif veriyor. 

Nerden çıktı bu ClubHouse?

Bir hafta önce değerli dostum iletişim ve marka uzmanı Buğra Dervişoğlu’nun davetiyle kendimi ClubHouse dünyası içinde buldum. Henüz çok yeni olan bu uygulamaya girebilmek için iPhone kullanmanız ve birisi tarafından davet edilmeniz gerekiyor. Şanslı davetllerden olduğumu kısa sürede anladım.

Şunu hemen not etmekte fayda var. Uygulamaya girenlerden çok giremeyenlerin meraklarını daha çok tetikliyor, uygulama.Bu durumun da tüm dünyada bu kadar çok konuşulmasını, ve ses getirmesini sağlayan önemli faktörlerden olduğunu düşünenlerdenim. 

Doğrusunu söylemek gerekirse müthiş bir pazarlama dehası ayrıca bu..!

Anladığım kadarıyla sistem basitçe kurgulanmış. Aklınıza gelebilecek her konuyla ilgili odalara girebiliyorsunuz, oralarda gerçekte erişilmesi çok zor olan insanlara, ünlülere ulaşmak ve hatta onlarla tanışma şansına sahipsiniz. Görüntülü olarak değil, sesinizle iletişim kurabiliyorsunuz. Hiç tanımadığınız insanlarla onları görmeden iletişim kurmanın kolaylığı hemen dikkat çekiyor. Daha çok konuşacağız, çok anlatacağım size ClubHouse’u ve etkilerini ama bu yazıyı yaşadığım bir olayla noktalayım.

Ambargoları bitiren uygulama

Ben dahil hepimiz olduk olası devletimizin tanınmamışlığından ve bu durumun yarattığı kısıtlardan, dünyayla buluşamamaktan şikayet ederiz. Hatta bunu alışkanlık haline getirdik. Bu uygulama ise ambargoları rafa kaldırdı!

Nasıl mı? Anlatayım.

Uygulamaya girdiğim ilk akşam, içinde bulunduğum odada 560 milyon dolarla çıkış (exit) yapmış, Yemek Sepeti girişiminin kurucusu ve CEO’su Nevzat Aydın’dan tutun da 850 milyon dolar değerlemeyle 150 milyon dolar yatırım alan Getir’in CEO’suyla aynı odada yer almanın yarattığı heyecanı size Bitayka Online sipariş platformu girişimi kurucu ortağı olarak anlatmak olası değil. 

İstisnai bir durum olduğunu düşünürken benzer içeriklerle açılan odalarda birbirinden ünlü girişimci ve melek yatırımcılarla aynı havayı solumaya başladığımı farkettim. İnanılmazdı!

Uygulamanın büyüsü şurada. Siz örneğin bir girişimci olarak, girişiminize yatırım almak için hikayenizi odadaki bu dev isimlerle paylaşabilir ve sorulara muhatap olabilirsiniz. Bir tanesinin girişim fikrini beğendiğini ve ilgi duyduğunu hayal edin! 

Hala mı masal anlattığımı düşünüyorsunuz? 

Yukarıda anlattığım herşeyin  olduğuna birinci elden şahitim. Mesela, ortağımla birlikte açtığımız odada aralarında ünlü DİMES’in CEO’su Ozan Diren, Türkiye startup eko sistemi içerisinde önemli bir ağırlığı olan girişimci ve melek yatırımcı gururumuz Ahmet Bilgen’den tutun da birbirinden değerli isimlerle 3 saati aşkın sürede oldukça verimli sohbetler gerçekleştirdik. 

Sohbetlerdeki samimiyet, kısa sürede işbirliği ortamlarının yeşermesine yol açtı. Dahası, odaya gelen melek yatırımcılar Kıbrıs’ta yatırım yapmaya sıcak olduklarını ve startup ekosisteminin oluşum çalışmalarının sonuçlanmasını heyecanla beklediklerini paylaştılar. 

Daha paylaşacağım çok not var ama, onları da haftaya bırakayım.

Bu yazının son sözü şu olmalı...

Dünya küçüldü. Ambargolar kalktı! 

Kırın zincirlerinizi, dünya sizi bekliyor!

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.