"Casus Van" hepimizi kaydetti

loading
28 Eylül, Pazartesi
£

10.01

9.10

$

7.80

KARANTİNA

Vatan MEHMET
fustat_r@yahoo.com
Vatan MEHMET
A- A A+

"Casus Van" hepimizi kaydetti

Son haftalarda Kıbrıs’a dair en önemli haber Berlin Zirvesi ve sonuçları, KKTC’de yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri atmosferi ya da Münhasır Ekonomik Bölgelere dair gelişmeler değil.

Hatta TANAP için İpsala'daki törene bu kez Cumhurbaşkanı Akıncı’nın pek doğal olarak “çağrılmayışı” bile değil.

En büyük haber değeri taşıyan gelişme, haftalardırLarnaka’da el konulan ve doğrudan İsrail İstihbarat Teşkilatı eski ajanı TalDilian'a ait “Casus Van araç” olayıyla çalkalanan Güney Kıbrıs’tan…

**

Arz-ı Mev’ud-cular öyle yüzsüz ve rahatlar ki: Bir yıldan beridir Güney Kıbrıs'ta, İsrail İstihbarat Teşkilatı eski ajanına ait -özel görüşmeleri dinleme donanımı bulunan- van tipi aracı vaktiyle “Meteoroloji aracı” diye gümrükten öylece sokuvermişler…

Ne de olsa Mossad yavrusu Rum istihbaratı (KİP) da aracın etinden kemiğinden epey bir yararlanmış.

2011 Haziran ayında iki servis arasındaki işbirliği, imzalanan özel bir anlaşma ile derinleşti ama zaten öteden beri beraber çalışıyorlar.

Fakat birileri birilerini bir sebeple satmış!

Malum Kıbrıs, Yahudilerin tarihteki ilk sürgün yeri…

“Casus Van” ortaya çıkınca resim tam bir yumak şimdi.Güney Kıbrıs’ta haftalardır bu konuşuluyor…

**

Araç 2013’te Ada’ya kayıt yaptıran ve faaliyetlerine 2017’de başlayan “WiSpearSystems Limited” ismine kayıtlı…

Teknoloji denen şeyin biz zavallı insancıkların zannettiği gibi “kendi kendine” değil, bir maksada yönelik planlı bir şekilde “geliştirildiğine” kanıt niteliğindeki sözde şirketin avukatlarının dediğine görefirmanınsözde yegâne amacı geliştirdiği teknoloji ürünlerini satmak…

2015’te Wikileaks, WiSpearile CIS isimli iki İsrail şirketinin, Hacking Team isimli bir şirketten izleme cihazları temin ettiklerini, Rum İstihbaratının da aynı şirketin müşterisi olduğunu belgelediği için konuyu “açık istihbarat” kaynaklarından takip edenler meselenin bu teknik kısımlarına pek şaşırmıyor.

“Van” olayının patlak vermesi ardından Rum muhalefeti, aracın ne amaçla kullanıldığı sorusunda ısrarlı olunca geçtiğimiz hafta Saray’a çağrılarak susturuldular. Özellikle “Moskovalı” Kiprianu bu konuda çok ileri gitti doğrusu.

**

Mossad-KİP işbirliği çerçevesinde birileri birilerine esaslı bir dalavere kurabilmeyi başardığı için ‘Casus Van’la ilgili şimdilik şunları öğrendik:

Sözde eski ajan Dilian’ın evine ve ofisine baskınlar düzenledi, çok sayıda bilgisayara ve evraka el konuldu.

Larnaka’da İsraillilerin yaşadığı bir apartmana da baskın düzenlendi.

Baskında elde edilen sunucularda, -şu küçücük adaya layık- 2 milyon dolarlık ‘kötü’ amaçlı bir virüs yazılımı tespit edildi.

Server’da ayrıca, içerisinde saatler süren görsel malzeme bulundu.

Yazılımın, akıllı telefonların içine sızarak, hiçbir iz bırakmadan kişisel bilgileri ve telefondaki tüm kayıtları ele geçirdiği belirlendi.

Yani şöyle oluyor: Arabayı sadece sürüyorsunuz, etrafta ne var ne yok tüm akıllı cihazlardaki her şey deponuzda…

Anlaşılması için: İsrailli Ajan Dilian’ın bugüne kadar “1 milyon telefon numarasını takip edip, kaydettiği” belirlendi.

1 Milyon…

Güney Kıbrıs’ın resmi nüfusu 800 bin kadar.

Biz de Kuzey’de bilemediniz 400 bin.

Yani Kuzey-Güney “Casus Van” hepimizi dinlemiş, kaydetmiş, gereğine göre süzmüş.

Ada’da en kıymetli mülkiyet unsuru Trodos'taki radar (Büyük Kulak) düşünüldüğünde Casus Van nedir ki!

**

Kıbrıs sorununu Tevrat bilmeden konuşanlar “uluslararası ilişkiler”e sıkıştıkları için coğrafyada öngörüleri tutmuyor.

Yerini kimsenin dosdoğru bilmediği şu küçücük adada, bu tür takip ve veri hırsızlığı ile her tülü uluslararası casusluk ve diplomatik tezgâh ile siyasi tasarımın hiçbir şekilde tesadüfe bırakılmak istenmediğini öğrenince insan, bir de bu gazetecilikte her şeyi apaçık ve bazen de içinde yaşayarak hatta alet olarak görünce- kendi kendisine ister istemez şunu soruyor:

Bu adada, şu kıymetsiz hayatımızı her şeyden habersiz yaşarken işler böyle ince ise Dünya sathında işler nasıl yönetiliyor!

**

Ve bir haber.Meraklısı için…

Bahsettiğimiz bu şirketlerden biri ya da benzeri çok yakında üstelik “devletlerarası sözleşmeler” aracılığıyla Yeşil Hat’tın en güneyinden en kuzeyine kadar olan bölge boyunca güvenliği sağlamak üzere kamera sistemi kurmak üzere… 

İhalesi bekleniyor!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.