KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Bu da kapak olsun…

Yayın Tarihi: 03/08/22 10:20
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

"AKEL kuruluşundan kısa bir süre sonra, tavrını ENOSİS'ten yana koydu..."

Niyazi Kızılyürek. AKEL milletvekili Bir Hınç ve ...s.62

Bunların üstüne sayısız kurultay kararını, programdaki ENOSİSleri, BM'ye ve dünyanın her tarafına yazılan mektupları, çekilen telgrafları da ekleyelim mi? Hadi ekleylim… Bakın partinin kurucu genel sekreteri, ne diyor?

"Kıbrıslı diye bir ulus yoktur. Kıbrıslılar Yunan devletinin geri kalanı ile birleşmeyi bekleyen Elenlerdir... Kıbrıs'ta Elen'den başka bir uygarlık yoktur. Kıbrıs'ın ulusal anlamda yeniden doğuşunun, Yunanistan'la birlik anlamına geldiğine kuşku yoktur."

Plutis Servas... AKEL Genel Sekreteri... Limasol seçim konuşmasından. Kaynak? Anexartitos Gazetesi...18 Mart 1943.

"Kıbrıs'ta sadece misafir olan komşumuz Türkler, ev sahibine karşı her misafirin göstermesi gereken saygı ve nezaketi, göstermeyi unutmamalıdırlar... Onlar istese de istemese de Enosis olacaktır." Fonis du Kipru 17 Aralık 1947 Kaynak: Niyazi Kızılyürek AKEL milletvekili age s.53

"Yunanistan ile birleşme sadece Kıbrıs Elenlerinin milli sorununu çözmez. Türk azınlığın sorunlarını da çözer. Kıbrıslı Türkler bunu anlayabilirler, anlamalıdırlar." Andreas Fantis

AKEL GS Yardımcısı

"Kıbrıs'ı ailesini ve çocuklarını seven ve hür yaşamak isteyen her Rum, Türk ve Ermeni ENOSİS'i şartsız ve karşılıksız olarak desteklemelidir." Ezekias Papayuannou AKEL Genel Sekreteri

Kaynak: AKEL AP milletvekili Niyazi Kızılyürek... Bir Hinç Tarihi s.54

"Onların hiç bir hakkı yoktu...Türkler, Osmanlı zamanında buraya taşınmış bir nüfustular ve geri Türkiye'ye dönmeliydiler."

Marios Temriotis. (Kim olduğunu bilmeyen bilene sorsun)

18 Nisan 2014 Kaynak age s.417

“Biz Elenler, azınlıkların ve özellikle Türk azınlığın milli hak ve çıkarlarına saygı gösterilmesi konusunda, hemfikiriz. Siz Türkler'in de görevi uzun vadede milli haklarınızı koruyacak olan Elen yurttaşlarınızın özlemlerine saygı duymaktır... Her demokrat Türk, bizimle hemfikir olacaktır." AKEL MK Türklere Çağrı

12 Ocak 1950

"21 Aralık 1961 tarihli MK toplantısında partinin ENOSİS kararını artık kaldırması gerektiğini söyledim. Benden başka kimse beni desteklemedi. MK'sinin Türk üyesi, dahil!" (Mealen) Pavlos DinglisAKEL MK üyesi

Kaynak: Niyazi Kızılyürek AKEL milletvekili age. s.453

(Dinglis MK'den atılmıştır)

Grivas'ın adaya dönüşünü selamlarken Temsilciler Meclisi'nde: " Generalin geri gelişi, Türkler ile Rumların barış içinde yaşamasına, bağımsızlığımızı sınırlayan unsurları BM aracılığı ile ortadan kaldırmaya ve self determinasyon hakkının uygulanmasına katkısı olacaktır."  24 Haziran 1964 Dimitriadis- AKEL Milletvekili

Bu konuşmadan bir ay sonra "general" Dillirga savaşını çıkardı...

Kaynak:Kızılyürek,,, AKEL milletvekili. Bir Hınç ve... s.297

AKEL’İN 11. Kurultayında aldığı ENOSİS KARARI

1964-1974 döneminin en çarpıcı gözlemlerinden biri, bir komünist partisi olarak ezilen halkın ve mazlumların yanında olması gereken AKEL’in, 1960 öncesinde olduğu gibi, ısrarla Enosis politikasını sürdürmesidir.

EOKA çetelerinin Enosis hedefi ile Kıbrıs Türklerine saldırdığı günlerde saldırılara ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yıkılıp adanın Yunanistan’a ilhakına karşı çıkması gereken AKEL, ne ilginçtir ki tam aksi bir politika ile Mart 1966’da toplanan 11. Kurultayında Enosis konusunda kendi kendini daha çok bağlıyor ve bu yönde bir karar alıyordu.

Karar şöyleydi:

"Kurultay, AKEL’in ulusal kurtuluş savaşımızdaki sürekli ve değişmez tutumunun bağlantısızlık, bağımsızlık tam egemenlik, Kıbrıs’ın toprak bütünlüğü ile, yabancı üslerin ve casusluk için kullanılan radyo istasyonlarının Kıbrıs’tan kaldırılamasını teyit eder.

Ancak bu amaçların gerçekleşmesiyledir ki, Kıbrıs Halkı geleceğini her türlü yabancı baskılardan ve müdahalelerden uzak olarak ve dünyaca kabul edilmiş olan self-determinasyon ilkesi çerçevesinde serbestçe kararlaştırmak olanağına sahip bulunacaktır. Ancak bu tutum çerçevesindedir ki Halkımızın ULUSAL REHABİLİTASYONU – KIBRIS’IN YUNANİSTANLA BİRLEŞMESİ etrafındaki haklı emelleri, herhangi bir şantajın veya zorlamanın sonucu olarak değil de halkın öz iradesinin ÖNCE BAĞLARINDAN KURTULMUŞ OLAN HALKIN zorlanmadan, özgürce ifade edilecek İRADESİNİN SONUCU OLARAK GERÇEKLEŞECEKTİR…"

Alo?

“Emperyalist, memperyalist; Natocu vesair gibi deyişler, … Kıbrıs solcusunun rezilliğinin, beceriksizliğinin sığınağı oldular aslında bu adada…

Emperyalizm, cart curt vesaire, sol ahlâksızlığın sığınağı oldu aslında bu Kıbrıs’ta…

AKEL de sınıf mücadelesinden kaçıp, kavgada kendine güç katacağı hesabı ile Yunan milliyetçiliğine soyunan, Kıbrıs Rum burjuvazisinin…peşine takılınca, soyunup koynuna girince, kıbrıs kavgası sınıf kavgası olmaktan çıkıp, etnik bir kavgaya dönüştü.

Kıbrıs Türk işçisi işverenden, ayni işi yapan Rum işçinin aldığı ücreti alamadı!....Rum sendikacılar,işe alıp işten çıkarmalarda, eşitlik ilkesine uymadılar.. Türk- Rum ayırımı yapmaktan kendilerini alıkoyamadılar.

Rum tüccar… Türk köylüsünün ürününü, … Rum köylüsünün ürününü aldığı fiattan almadı. Her zaman da almadı.

Kıbrıs Türk halkı, Kıbrıs Türk sağının …zengin Türkler de yaratalım kavgasına gönüllüğünden değil, çaresizliğinden katıldı!”

Arif Hasan Tahsin Desem… Geçmişi Bilmeden Geleceğe Bakmak… s. 32-33… Işık Kitabevi Yayınları. Yayın yılı: Aralık1993…

***

Yüzyılın özdeyişi: "Kıbrıs'ta bir Kıbrıs Ulusu yoktur... Helen Kıbrıs için ulusal kurtuluş, zorla kopartıldığımız Anavatan Yunanistan ile birleşmekten başka bir anlama gelmez."

Plutis Servas AKEL Genel Sekreteri 18 Mart 1943 Aneksartitos Gazetesi —

Hade afiyet olsun…

 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları