KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Bilimsel mi dediniz?

Yayın Tarihi: 01/08/22 14:30
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

( Bu yazı da 31.10.2021 tarihinde yayınlanmıştır… Devam ediyoruz, buyrun:)

Adam, haber yazıyor.

Başlık: "Bütün Kıbrıslılar'ın ayni genetik havuzdan kaynaklandığı, ortaya çıktı"! “Vay yahuu” diyorsun, haberi okuyorsun… Derin fikirlerini gazette başlıklarından edinip, üç satır haberi okuyamayanlar da akıllarının bir köşesine, “Biz aynı havızdanmışık, be sör” yazıp, başlıyor meyhanede, kahvehanede konuşmaya… Onlardan duyanlar da hausa…!

Haberde, mübarek yazıyor ki: 340 Kıbrıslı Helen ile 380  Kıbrıslı Türk arasında (kaçı Linobambaki? O belirtilmiş! Hepsi de olmasın!) DNA haritası çalışılmış. Ortaya çıkmış ki bunların, % 7-8'i arasında, baba tarafından gelme yakın bir akrabalık var!

Buna itirazı olan yok ki! Hatta ben bu "baba tarafından gelme" akrabalık konusunda, o rakamların eksik olduğunu, "Babası Türk olan" çok daha fazla Kıbrıslı bulunduğunu dün de yazmadım mı? Bizim aramızda İngiliz döneminde Müslümanlaşmış % 7-8 bir azınlık, bulunduğunu, yazmadık mı! Kim inkâr etti? O kadar da karşı tarafta vardır! Artı kaza kurşunu kahramanları… İşte size %7-8 akraba "havızı"?

Bu konuyu ilk defa ele aldığım 25/06/17 tarihli köşede, demişim ki: “Resmen manipülasyon … Önce, haberin yazılış şekli ve yayınlanma zamanlaması!  Belli ki Garantiler'e yönelik ! (Haksız mı çıktık?) Ben bu tavırdan sonra, artık emin oldum ki Garantiler Sistemi'nin kılına dokunulamaz! Karşımızdakilerin güvenilebilecek bir yanı, henüz yok…” Halâ da aynı fikirdeyim…

Aradan dört sene geçti… Şimdi bir de bunu “bilimsel” diye takdim eden 5. Kol mensupları çıkmaz mı ortaya?

Bilim mi? Hadi gelin bilim konuşalım:

Önce belirtelim ki bilimsel bir "makale", ya da "araştırma"; mutlak gerçeğin keşfi değildir. Çalıştığınız serinin gerçeğidir. Tespit edilmiş olan, "çalışılmış" 340 Rum'un ve 380 Türk'ün arasında, (%7 üzerinden kabaca) 21 tane Rum ve 27 tane Türk'ün, karşılıklı akrabaları var! 318 Rum ve 357 tane Türk'ün de yok! 720 kişi "çalışılmış"! Bunlardan 48 tanesinin karşıdan akrabası var ama 668 tanesinin de yok! Çalışılan seride, %7 sinin akrabalığı var, % 93’ünün de yok, demek değil mi bu?

Tezgâhtarlık gayreti ile anketçilik çok moda ve “bilimsel” ya? Genele şamil kılarsak: Toplam Rum nüfus, 800 bin; Türk nüfus ise 350 bin! Bir milyon 100 bin kişi arasından, karşı taraftan akrabası olanlar 48 kişi olduğuna göre (gerisi meşkuk) tespit edilmiş akrabalık oranı, % 0.01'den azdır demek değil mi bu? Çıkan sonuç, bu değil mi?

Bu haberin üstüne "havızlarımız aynıdır" diye başlık atmak, dört sene sonra da İlber Ortaylı’ya bile tarih dersi vermeye kalkışmak, nereden ve nasıl bilimsel oluyor?

Elinizin körü… Bugüne kadar ne istatistik okudunuz ne de akademik makale herhalde… Söylediğinizin anlamını ya anlamıyorsunuz ya da bile bile yalan söyleyip, bir de “bilimsel” geçiniyorsunuz… Utanma da yok!

Doktora jürisinde olsam, bu araştırmaya bu sonucu yazan doktora öğrencisini, eve gönderirim!

İşin başında dedik ki sizin sınırlı sayıda insanla yaptığınız bir araştırma, sadece kendi serinizin gerçeğinden bahseder.  Ama aldığınız sonuçun %7’sini gerçek diye ilan edip, %93’ünü de görmezden gelirseniz, çalışılan seriyi bile, çarpıtmışsınızdır! Ne bilimi? Hangi bilimsellik? Doğru dürüst bir ülkede, bunu yapanı üniversiteden kovuyorlar…

Nüfusun binde biri arasında bir akrabalık tespit edip, (zaten gizli değildi) bunu bütüne şamil kılmak, bilim değil, politikadır. Bilime de hakarettir, ahlâğa da…

Ağzınıza bilim lâfını almayın da bilim yalancılara kılıf yaratmaz… Siz bilimi bırakın da ahlâk üzerine biraz düşünün, en iyisi… Düşünecek kafa varsa…

Devam edeceğim…

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

bir okur03/08/22 21:08
Yazida bir iki hata yapılmış bence. 800,000 + 350,000 = 1,150,000 yazıda 1,100,000 olarak belirtilmiş tüm nüfus. Bir yerde bir hata var. 720 kişiden 48 inin karşıdan akrabası varsa, 1,150,000 kişiden 76,666 ının karşıdan akrabası var anlamına gelir sadece 48 inin değil. Yani sample oranı ne ise onu tüm nüfusa orantılar istatistikciler. Araştırmayı görmedim okumadım ama tabii ki Osmanlı'nın adayı fethinden sonra nüfuslar mutlak karışmıştır. Genetik dokundan tutun hal, tavır, düşünce biçimine kadar benzerlikler türemiştir. Turkiye'de, Kibris'da ve Avrupa'da yaşamış birisi olarak hem Turkiyeliler hemde Kıbrıslı Rumlarla pek çok ortak paydamız olduğunu gözlemledim. Aslında hal tavır davranış düşünce yapısı olarak Kıbrıslı Rumlarla daha çok ortak paydamız var benim gözlemlerime göre.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları