Hükümet gidişi

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Hükümet gidişi

Hükümet bozulur mu bozulmaz mı orası şimdilik meçhul. Hep birlikte ekimin geri adım atacağı ile ilgili bir durum söz konusu artık.

Ancak birilerinin lafını yemesi ya da bir başka deyişle tükürdüğünü yalaması ile hükümet Yeni Yıla hükümet olarak girebilir.

Bir tarafta CYP MYK'sı diğer tarafta ise DP Meclis Grubu'na eklenen kurultay.

Kim geri adım atabilir bu noktada? Bence hiç kimse. Her iki taraf da "eşeği sağlam kazığa bağlarcasına" kendilerini öyle bir bağlamışlar ki, söylediklerinden kendi dünyalarından vazgeçseler de, artık bunu itiraf etmeleri ve taviz vermeleri neredeyse imkânsız halde gelmiş.

İnanır mısınız Özkan Yorgancıoğlu'nun Partisi'nin istemediği bir kararı alıp yürüyeceğine? İmkân dahilinde değil. Asla ve katiyetle olmaz. Diğer taraftan yapısı gereği MYK'yı ikna edip karar değiştirebilir mi? Ona da asla aklım yatmaz. Çünkü CTP MYK'sı da Serdar Denktaş'ın lafları üzerinde ona boyun eğmiş, şantajına karşı direnememiş görüntüsü vermek istemez ve de vermez.

Yani CTP, bu 366 kişinin işten çıkarılması konusunda sağlam ve kararlı duracak gibi.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, dünkü kurultayda sarf ettiği sözlere bakılırsa o da artık hükümetin bozulmasını göze almış, hatta bozulmasını ister gibi bir görüntüsü vardı.

Bir başka deyişle bu işi kafasında çoktan bitirmiş belli.

Tabi onun için bir nebze daha kolay. Çünkü olası bir başka hükümet modelinde Demokrat Parti yine var gibi görünüyor.

UBP-DP ve gerekirse TDP'nin katılımı ile kurulabilecek yeni bir hükümette DP mecburen yine başköşede olacak.

Serdar Denktaş'ın bir anlamda cesur çıkışlarının altında az önce bahsettiğim şekildeki rahatlığıdır.

Diğer taraftan Zorlu Töre gibi CTP ile koalisyonu hiç içinde sindirememişler, bu konuda Serdar Denktaş'ın arkasında duracaklarından şüphem yok.

Neticede yarın iki parti başkanı, biri Başbakan diğeri ise Başbakan Yardımcısı yarın bir araya gelip, ayrı ayrı taban ve yetkili kurullarına verdikleri söz veya aldıkları talimatları nasıl esnetecekleri burada önem kazanıyor. Bana sorarsanız bence bir yumuşama olmayacak ve olan daha yenile 100'ncü gününe daha yeni gelmiş bir hükümete olacak.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.