Sönük anma, KIB-TEK ve KTHY

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.49

8.53

$

7.25

A- A A+

Sönük anma, KIB-TEK ve KTHY

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı andık dün.

Kandil Tatili'ne denk geldiği için anmalar istendiği kadar görkemli geçmedi.

1938'de Hak'kın rahmetine kavuşan Atatürk'ü anma törenleri aradan geçen onlarca yıla rağmen görkeminden bir şey kaybetmemesine karşın Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümü üzerinde daha iki yıl geçmiş olmasına karşın sönük.

O kadar sönük ki heykelinin üzerindeki kuş pisliklerini bile temizlemedik. Okullar tatil olduğu için ise şiirler doğru dürüst okunamadı, ilkokul çocuklarının belki de tanımadıkları, doğru düzgün bilmedikleri Denktaş'ın anmak anlamak için fırsat verilmedi.

Aslında uzağa gitmeye gerek yok.

Daha Denktaş için bir Anıt Mezar yaptıramamış bir ülkeyiz. Düşüncelerini Yaşatma Dernekleri falan kuruluyor ama onlar da Facebook sayfası olmaktan öteye geçebilmiş değil.

Cenazesindeki görkemini dün gibi hatırlayan birisi olarak Kıbrıs Türklerinin Atası sayılan bu lidere layik görülen sönük anmalara ve hala bir anıt mezarın düşünceden fiiliyata geçememesini, anlamıyorum.

****

Kıb-Tek ile ilgili gelişmeler de ilginç. Kurum'u kurtarmak sözü ile yönetime gelenler, bugüne kadar yapılanların ve Kıb-Tek'in bugünlere gelmesine neden olan faaliyetlerin aynına devam ediyor.

Mayıs 2014'e kadar Türkiye'den süre alan hükümet bu süre içerisinde kurumu istenilen noktaya getiremezse, özelleştirmeye çaresiz evet demek zorunda kalacak. Buna yekten karşı bir duruş sergileyen partilerden oluşan hükümet ise çaresiz gereğini yapmak durumunda kalacak.

10 bin 2300 TL Maaşlı bir Mali koordinatör atamak neyin nesidir anlamış değiliz. Bilemem beyefendi belki de elinde sihirli değnek olan bir zat-ı muhteremdir ama bunu ahaliye nasıl anlatırsınız onu bilemem.

Cumhurbaşkanı'nın maaşının bile 10 Bin TL'nin altında olduu bir ortamda sırf ayrı Yönetim Kurulu var diye cevizcinin çuvalında oynamak ne kadar doğrudur? Hiç değil bence çünkü cevizcinin çuvalı çoktan delinmiş ve içindeki cevizler gelip geçen tarafında çoktan yenmiş bitirilmiş.

Endişeyle izliyoruz.

****

Diğer taraftan KTHY Eski çalışanlarının tazminatlarını kısmi ödemeleri yılan hikayesine döndü iyice. Hava-Sen Başkanı Buran Atakan ile sohbet ettim telefonda dün biraz. "üyeler paraları banka hesaplarında görse bile inanmayacak" diye konuştu.

Hükümetin inanılırlığını yitirdiği bir ortamdan bahsediyoruz. Neyse Başbakan ve de Başbakan Yardımcısı bu insanlara en geç 15 Ocak'ta ödeneceklerini söylemişti defalarca. Bugün ayın 14'ü. Bir gün kaldı. Bakalım bu söz tutulacak mı yoksa yeni bir arıza mı çıkacak?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.