Homofobik miyim neyim?

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Homofobik miyim neyim?

Birileri Kıbrıs Postası'nı Medya Etik Kurulu'na 20 Ocak2014 tarihli manşet haberimizle ilgili olarak "Homofobik" olduğu gerekçesiyle şikayet etmiş. Medya Etik Kurulu Başkanı Sevgili hocamız Süleyman İrvan ise benden bir açıklama istemiş. Tereddütsüz ve hemen yanıt verdim. Anlaşılan bize televizyondan saldıranlarla birlikte bazıları da okuduğunu anlamayanlardan ya da anlamak istemeyen art niyetlilerden. Ya da şikayet eden ile ekrandan kin kusan aynı kişi. Bilemem.

Kamuoyunun da bilgilenmesi için Medya Etik Kurulu'na gönderdiğim açıklamayı bu bugün köşemde yayınlamaya karar verdim.

İşte o mektup:

Sayın Süleyman İrvan 22 Ocak 2014

Medya Etik Kurulu Başkanı

Konu: 21/01/2014 manşet hakkında şikayet

Sayın Başkan

Gelen iletinizden anlaşılacağı üzere, Kuzey Kıbrıs Postası Gazetesi'nin 21 Ocak 2014 sayılı manşetinin "homofobik" olduğu gerekçesiyle kurulunuza şikayette bulunulmuş.

Gazetemizin manşet haberinin nasıl homofobik bir çağrışım yaptığını anlamamakla birlikte böyle bir niyetin olmadığı ve gazetemizin editoryal kadrosunun böyle bir duruşu da bulunmadığını net bir şekilde ifade etmek isterim.

Homofobik olmanın da bir hak olduğu gerçeği de oradayken.

Gazetemizin manşetinde yer alan ifadeler, aslında siyasi olarak parti kararı nedeniyle Fasıl 154 Ceza Yasası'nın cinsel suçlarla ilgili bölümünde yapılacak değişikliğe evet oyu verdiği halde "Tabiri Caizse ibnelik yasası" ifadesini meclisi kürsüsünden kullanan Milletvekili Hakan Dinçyürek'in Homofobik tutumunu eleştirmek amacıyla kullanılmıştır. Yani şikayet konusunun tam tersi bir durum vardır. Homofobik değil homofobiye eleştirel bir yaklaşım vardır.

Kullanılan ifadenin argo olduğunu kabul etmekle birlikte, bu ifadenin Meclis TV'nin gündüz saatlerinde canlı yayın yaptığını bile bile, Meclis kürsüsünden bir Milletvekilinin kullanması ve Meclis'in itibarına gölge düşürmesi gerçeğine, sert bir şekilde dikkat çekmek amacıyla uzun değerlendirmeler sonrasında alınan kararla kullanılmıştır. Manşette yer alan ifadenin altında ve yine birinci sayfada yer alan haber metnindeki ifadelere bakıldığı zaman bunun böyle olduğu açıkça görülmektedir.

Manşette kullanılan LGBT renkleri ise manşeti daha dikkat çekici kılmak, bir de LBGT toplumunun ve bu çağdışı yasaların değiştirilmesi ile alakadar olanların mücadelesinin kısmi de olsa başarıya ulaşmasının bir kutlaması şeklinde düşünülmüş ve o düşünce ile yapılmıştır. Kesinlikle LGBT Toplumunu aşağılamak küçümsemek amacı güdülmemiştir.

Gazetemizin konuya yaklaşımı önceki sayılarımızda konuyla ilgili vekillerle, STÖ temsilcileri ile yapılan söyleşiler ve haberlerden görülebileceği gibi LGBT hakları konusunda son derece liberal bir yaklaşım içerisindedir. Homofobik suçlamasını şiddetle reddetmekle birlikte, homofobiye karşı mücadelede en ön saflarda yer alınacağının bilinmesini isteriz.

Kurulunuzun değerlendirmelerini yukarıdaki ifadeler ışığında yapmasını beklediğimizi belirtir, gerekli gördüğünüz takdirde ise bu konudaki yaklaşımımızı sözlü olarak da kurulunuza iletebileceğimi varsa sorularınıza yanıt verebileceğimi ifade etmek isterim.

Saygılarımla

Rasıh Reşat

Genel Yayın Yönetmeni

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.