"Sen de bir şeyler öğreniyon Sayın Tatar"

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.58

7.65

$

6.77

A- A A+

"Sen de bir şeyler öğreniyon Sayın Tatar"

Ferdi Sabit Soyer'i kürsü hâkimiyeti ve hitabet konusunda tek geçerim. Meclis'te dinlemekten keyif aldığım Soyer, söylediklerinin sıkıcılığını, nüktedan ifadelerle kırar, düşündürürken gülümsetmeyi de bilir. Sağa sola laf atar, muhataplarına sarf ettiği ince dokundurmalarla lafı gediğine koyar ancak kırmaz. Antik Yunan'da Retor denilen ve köylüler adına halk meclisinde konuşan, iyi konuşabildikleri için orada olan insanlar, bugünkü parlamentoların tarihsel temelini oluşturuyor.

KKTC Meclisi'nde solda böyle biri varken, sağ kanatta benzer bir hitabet yeteneği olan birinin olmaması biraz dengesizlik gibi geliyordu bana yıllardır.

Tabi ki Meclis'in sağ kanadında iyi konuşanlar var, meramını en iyi şekilde ifade eden vekiller mevcut ancak Ferdi Sabit Soyer gibi nüktedan ifadeleri, asıl meselenin arasına koymak suretiyle o örgüyü sağlayabilen pek yoktur.

Kıbrıs Postası olarak 'Meclis Bütçe Maratonu'nu üç vardiya şeklinde izliyoruz. Filiz Seyis, Meryem Ekinci ve Deniz Abidin günleri üçe bölüp dakika dakika Meclis'i izleyerek gerek www.kibrispostasi.com internet gazetemizden gerekse de Kuzey Kıbrıs Postası'ndan sizlere aktarıyorlar.

Uğrayıp hal hatır sorayım diye Meclis'e gittim dün.

Meclis Genel Kurulu'nda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşülüyor ve kürsüde de Ersin Tatar var.

Bir süre orada kaldım ve Ersin Tatar'ı içimden "Evet sağ da Ferdi Sabit Soyer benzeri bir hitabet ustasına yavaş yavaş kavuşuyor" diyerek, dikkatle izledim.

Orada bulunduğum süre içerisinde dersine çalıştığı her halinden belli bir şekilde rakamlarla konuşurken, tansiyonu zaman zaman yükselterek dikkatleri üzerine çekiyor sonra da gülümsemelere yol açacak şekilde onu dinleyenleri etkisi altında bırakmaya çalışıyordu.

Dünkü oturumda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi ve icraatlarını savunan iki vekil vardı. Demokrat Partili Eski Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu ve şimdiki bakan Özdemir Berova.

İkisine karşı Ersin Tatar.

Herhangi bir gerginlik yaşanmadan, kürsüden iki bakana laf atan Tatar, iyi yapılan işleri de ortaya koyarak, Meclis'te eksik olan konuşmacı kredibilitesini de sağlamaya çalıştı.

"Sayın Arabacıoğlu iyi işler de yaptı. (Özdemir Berova'ya yönelik) Sen de bir şeyler öğreniyon" diyerek, gülümsemelere yol açması ya da Sayın Berova'ya, onun da kızmasına değil gülümsemesine yol açacak şekilde "Sen daha taze çocuksun" demesi, son derece hoştu bence.

Yine Berova'nın okulların sadece eğitim yuvası değil, bayrakların da dalgalandığı kurumlar olduğunu hatırlatması üzerine, Ersin Tatar'ın, "Bekle Zorlu Töre gelince bunları söyler" diyerek, Meclis Genel Kurulu'nu kahkahaya boğması, not edilecek bir andı bana göre.

Sayın Ersin Tatar yavaş yavaş sağın Ferdi Sabit Soyer'i olma yolunda ilerliyor.

Ya da kendisinin genç Bakan Özdemir Berova'ya söylediği ifadeyle; "Sen de bir şeyler öğreniyon Sayın Tatar."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.