Biz kendi kendimizi maniple ediyoruz

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.48

7.59

$

6.82

A- A A+

Biz kendi kendimizi maniple ediyoruz

Cumhurbaşkanlığı'na sitem ediyoruz ya, "Her şeyi Rum basınından örenmek zorunda kalıyoruz ve Rum basını da bizi maniple ediyor zaman zaman" diye, aslında zaman zaman Rumlara fırsat vermeden biz kendi kendimizi maniple ediyoruz.

Dün Rum basınında çıkan bir mülkiyetle ilgili haberi nasıl evirip çevirip, "Politis Gazetesi verilecek köyleri açıkladı" şeklinde veren aklı evvel internet siteleri var ki aklınız şaşar.

Yani haberde birkaç tane yerleşim biriminin adı geçince, Türk tarafı bunları vermeyi kabul etti" şeklinde algılayıp, ona göre haber üretmenin neresi gazeteciliktir.

Hem de sadece başlığı değiştirmek kaydıyla yapılan bu "hizmet içi manipülasyon" bizi çok komik durumlara da sokabiliyor.

"Haberde, Kıbrıs sorununun çözümünden etkilenecek olan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların tüm mülklerinin, hak sahipliğine ilişkin konularını incelemek için oluşturulacak olan komiteden geçeceği belirtilirken; aynı gazete yine yapılan anketler bazında, çok az Kıbrıslı Rum'un Kıbrıs Türk idaresi altında yaşamak istediğini yazarken, Kıbrıs Rum kurucu devlet idaresi altına verilecek olan bölgelerden de bahsederek Maraş, "Kontea" (Türkmenköy), "Lisi" (Akdoğan), "Zodia" (Bostancı), "Omorfo" (Güzelyurt) bölgelerinde hak sahibi olan Kıbrıslı Rumların, çözüm sonrasında evlerini ziyaret edebileceklerini, eğer evlerinde birinin oturmaması durumunda buna hemen sahip olabileceklerini, eğer oturuluyorsa, kira isteme, satma veya kalanların taşınması için belli bir süre verme haklarına sahip olacağını ileri sürdü."

Bu bir iddia tabi ki. Ama Kıbrıs Türk medyasının bazı yayın organlarının attığı başlıkla bir ilgisi yok.

Peki aramızdan bazıları ne yaptı?

Politis Gazetesi verilecek yerleri açıkladı diye haberler yapıp. Kendi kendimizi maniple ettik.

Rumlar TAK ajansını, TAK Ajansı'da dolaysıyla bizi maniple etmesine alışmıştık ama kendi kendimizi maniple edeceğimizi düşünmezdim doğrusu.

Bununla ilgili kelime bulmakta zorlanıyorum yemin ederim.

Halbuki biliyoruz ki, mülkiyet başka bir başlık toprak ayarlaması başka bir başlık.

Biliyoruz ki, mülkiyet konusu ile verilecek köyler ve yerleşim birimleri ayrı ayrı şeyler.

Biliyoruz ki, Toprak ayarlaması ile ilgili kriterler görüşülmekte ancak yer isimleri kısmı, Güvenlik ve Garantiler başlığı ile birlikte en son masaya gelip görüşülecek.

Bütün bunları biliyoruz madem, böyle bir haberi bu şekle nasıl büründürüp, ahaliyi telaşa sokarız.

Bu kadarı da olmaz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.