Asrın projesi anektodları

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

A- A A+

Asrın projesi anektodları

Türkiye Su ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu bugün Kıbrıs'a geliyor.

Veysel Bey, birilerinin başlattığı projeleri alıp devam ettiren, sonuçlandığından da açılışına katılan bakanlardan olmadı bu durumda.

Kendisinin düşündüğü, geliştirdiği ve ihalesini açtığı ve fiili olarak başlattığı projenin finaline katılıyor bugün.

Çok yok bundan birkaç yıl önce, BRT'de haftalık bir söyleşi programı yaparken, bu su projesi yeni yeni konuşulmaya başlandığı sırada Veysel Eroğlu ile Ankara'da Su ve Orman Bakanlığı'nda bir söyleşi yapma şansım olmuştu.

Kendisini çok sempatik bulmamın yanında yaptığı işi gerçekten bilen birisi olarak beni etkilemişti.

Su projesinin detaylarını ilk orada projenin mimarının ağzından duyma fırsatım olmuştu. Projenin hikayesi ile de beni gülümsetmişti.

Hatta, "sevgili kardeşim. Biz bir animasyon sunum hazırladık. Henüz Tayyip Bey'e gösteremedik çünkü çok yeni ama gel sana bunu vereyim. Suyu alacak olan Kıbrıslı kardeşlerim bunu senin aracılığınla izlesin. Müjdeyi sen vermiş ol" demişti bana ve bu müjdeli haberi Kıbrıs Türk halkına müjdelemek fırsatını bana vermişti. Hatta dönemin Tarım Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ile dönemin Başbakan İrsen Küçük'ten bile önce izlemiştim tanıtım videosunu. Amcaoğlu, bu videonun gösterileceği birkaç gün sonraki bir basın etkinliğinde de bana yaklaşarak, Rasıh çok açıkgöz adamsın. Meslektaşların bir yana bizi de atlattın" diye de şakalaşmıştı.

Bakan Eroğlu, soğuk bir Ankara gününde, Orman Bakanlığı'nın tesislerinde özel olarak üretilen ve piyasada satılmayan özel Orman çayını yudumlarken, bana Kıbrıs'a boru ile su projesinin hikayesini de anlatmıştı dedim ya hikaye şöyle.

Erdoğan İstanbul Belediye Bakanı olduktan sonra, Eroğlu'nu İSKİ'nin başına getirmiş ve o dönemde İstanbul'un tümüm gibi Büyükada, Heybeliada, Burgaz Ada gibi adalar da su sıkıntısı içerisindeymişler.

İstanul'un su sorunu çözüldükten sonra, bir proje ile Ana karadan adalara boğazın altında borularla su götürme projesi hazırlanmış ve Adaların da su sorunu böylelikle Veysel Eroğlu eliyle çözülmüştü.

Gel zaman git zaman Kıbrıs'tan onunda hatırlayamadığı bir heyet İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret sırasında bu projeden bahsedilmiş, Kıbrıslı ziyaretçi de keşke Kıbrıs Adası'na da böyle bir proje ile su sağlasanız demiş.

Eroğlu ile Erdoğan da aynı ağızdan, "Şimdi Belediye'de iktidarız. Ülkede iktidar olalım, o zaman yaparız inşallah" demişler.

Ak Parti kurulur Erdoğan Başbakan, Eroğlu da Devlet Su işleri Genel Müdürü olur.

Eroğlu; "içimden inşallah Sayın Başbakan Kıbrıs'a verdiğimiz sözü hatırlamaz diye içimden geçirirken, Başbakanımız, 'Veysel Hoca, Kıbrıs'a su sözümüz var. Projeye başlayın' talimatını verdi." diye anlattı.

Bugün son parça boru takılıyor. Uzun ve zorlu bir süreç oldu. Sanırım bugün daha da ayrıntılı öğreneceğiz, sürekli bitiş tarihi ertelen bu devasa projenin serüvenini.

Şükür ki bitti ve yakın bir gelecekte de su sıcaklarda özlediğimiz suyun toprağımızla buluşacağı günü de göreceğiz.

Hoşgeldin su, hoşgeldin hayat, hoşgeldin Veysel Eroğlu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.