Bu kıyafetle ne ziyaret, ne de kabul olur

Yayın Tarihi: 29/08/15 09:07
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Başta biyologlar Derneği Genel Sekreteri Hasan Sarpten olmak üzere kimse kusura bakmasın.

Ama fotoğrafı gördüğüm andan itibaren bu yazı kaçınılmaz oldu.

Biyologlar Derneği dün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'nda ziyaret etti.

Resmi kabul salonunda gerçekleştiği için bu ziyaretin ve de karşılığında haliyle bu kabulün, resmi olduğunu anlıyoruz. Zaten resmi olmasa, Cumhurbaşkanlığı basın bürosu da bu ziyaret ve kabulün fotoğrafını da basına servis etmezdi.

Ziyarette ne konuşuldu bilmem. Fotoğrafı gördükten sonra da ilgilenmedim doğrusu.

Fotoğrafa bakarsanız, Biyologlar Derneği Genel Sekreteri Hasan Sarpten'in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı karşısında Cumhurbaşkanlığı resmi kabul salonunda nasıl bir kıyafetle oturduğunu görürsünüz.

Cumhurbaşkanı parıl parıl parlayan ayakkabıları, lacivert takım elbisesi, düzgün bağlanmış, mavi çizgili kravatı ve Ecevit mavisi gömleği ile makamına yakışır bir şekilde otururken, Hasan Sarpten ise karşısında, kanvas ile kot arasında bir mavi spor bir pantolon, siyah kollu atlet ile tişört arası bir şey ve ayağında sandaletler.

Bu kıyafetle Cumhurbaşkanlığı'nı ve de Cumhurbaşkanı'nı ziyaret olmaz. Ziyaret olamayacağı gibi kabul de olmaz bence.

Yıllardır Cumhurbaşkanlığı'na gider gelirim. Gazeteci olmanın verdiği kıyafet toleranslarına rağmen Cumhurbaşkanlığı binasının içerisinde beni kimse bu şekilde bir kıyafetle görememiştir. Hatta Cumhurbaşkanlığı'nda çalışan arkadaşlarımın gel kahve içelim davetlerini çok kez "kıyafetim uygun değil. Bugün spor giyindim" diyerek reddetmişimdir. Eğer o gün Cumhurbaşkanlığı'nda bir planlanmış bir görüşmem varsa da evden o görüşmeye uygun bir kıyafetle çıkarım. Eğer Cumhurbaşkanı ya da sözcüsü ya da müsteşarı da Cumhurbaşkanlığı'na ani bir şekilde çağırırsa müsaade ister, eve gidip üzerimi değişir ona göre huzura çıkarım.

Devlete ve makamlarına saygı bunu gerektirir.

Şimdi diyeceksiniz ki Akıncı halk adamıdır, böyle şeyleri önemsemez.

Ben de karşılığında diyeceğim ki Akıncı artık Cumhurbaşkanı'dır, evet halkın seçtiği Cumhurbaşkanıdır ancak şu anda bulunduğu makam devleti temsil etmektedir dolaysıyla Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın böyle şeyleri önemseme şeklinde bir tercihi, işgal ettiği yüce makam nedeniyle de olamaz.

Sarpten, Cumhurbaşkanlığı'na gittiği kıyafeti normal bulabilir. Ben ve konuştuğum herkes normal bulmadı.

Hele hele, o kıyafetle Cumhurbaşkanlığı resmi kabul salonunda Cumhurbaşkanı'nı karşısında oturan kişi çok saygın bir sivil toplum örgütünün yetkilisi ise.

Ayrıca onu Cumhurbaşkanlığı protokol görevlileri uyarmalıydı bence.

Ha Cumhurbaşkanlığı görevlileri, "Ayıp olur. Sarpten bizi seçimlerde desteklemişti. Şimdi ona kıyafetinin Cumhurbaşkanı'nı karşısına çıkmaya uygun olmadığını nasıl söyleriz" diyerek ses etmeme tercihlerini kullanmışlarsa, en azından Cumhurbaşkanlığı basın görevlileri bu fotoğrafı çekip servis etmeselerdi keşke, en azından biz sinir olmaz ve tüm dünya da devletimizin makamlarını ne derece saygımız olduğunu görmezdi.

Tekrar ediyorum kimse kusura bakmasın, başta Sarpten olmak üzere kimseyi kırmak ya da rencide etmek değil niyetim ancak, Tsipras'ın kravatsızlık modasına uyacağız derken dozunu da kaçırmayalım ve özellikle Cumhurbaşkanı ve makamına gereken hürmet ve saygıyı gösterelim.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları