Rum ve Yunanlılara yasak kardeşim...

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

A- A A+

Rum ve Yunanlılara yasak kardeşim...

"Yakınlaşma ticarette olursa siyaset buna dayanamaz, çözüm kendiliğinde gerçekleşir" diye bir lafımız var ya, hep kullanırız ve Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türkler arasında ticaret, alışveriş yapılmasını teşvik eden unsurlar hep hayatımızın bir yerinde olmuştur.

En azında 2002 sonrası süreçte.

Türkiye'nin Ticaret odaları ve buna benzer kuruluşlar çağrılarda bulunmuşlardır, "Güney Kıbrıs'a gidin. İş yapın" diye. Hatta zamanın Dışişleri Bakanı Abdullah Gül bile çantalarınızı alın, Güney Kıbrıs'a gidin iş yapın" diye çağrıları olmuştur.

Bizden Kıbrıslı Türk işadamları Güney'e geçip avukatlar aracılığı ile Rum Şirketler Mukayyitliği'nde birer şirket kurmuş iş yapmaya başlamışlardır.

Kıbrıslı Türk işadamları Güney Kıbrıs'ta mağazalar bile açmıştır. Başarılı bir şekilde de çalışıyorlar.

"Yakınlaşma ticarette olursa siyaset buna dayanamaz, çözüm kendiliğinde gerçekleşir" lafını yeniden hatırlatmakta yarar görüyorum çünkü, Güney Kıbrıs'tan bir Rum İşadamı ya da Yunanlı bir işadamı KKTC'ye gelip bir şirket kurmak istese ve vergi sistemine dahil olup iş yapmak istese bu mümkün değil.

Neden mi, çünkü bizde hala ırkçı ve sermayesine değil, de doğum yeri ile uyruğuna bakılarak iş yapmasına izin verilip verilmeyeceğine karar veriliyor.

İşin psikolojik tarafını bir yana bırakıyorum.

Yani Rum ile ya da Yunanlı iş yapmak istemeyip, yunan malı ya da Rum malını raflardan satın almayan milliyetçilerden bahsetmiyorum. Biliyorsunuz bu psikolojik enge Yeşil Hat Tüzüğünün çalışmasına engel olmuştu.

Yaslarımız açıkça Rum ya da Yunanlı'nın iş yapması, işletme açması ya da şirket kurması yasak" diyor.

Şimdi bu mantıkla nasıl yakınlaşma olacak? Sormakta fayda var.

Her yasamızı, acil olmayanları da dahil olmak üzere Avrupa birliği ve uluslarası normlara taşırken bu ırkçı yasayı neden tadil etmeyi akıl etmiyoruz da Rum işadamlarının ya da Avrupa birliği Yunanlıların ülkemizde iş yapmasına negel olmaya hala daha çalışıyoruz anlamadım.

Genel çözüm politikamıza ters değil mi, yoksa genel çözüm politikamızla uyuşuyor mu bu durum, birileri bana anlatırsa sevinirim.

İşin özü şu, İngiliz isen olur, Alman isen olur, Fransız ise yine olur, ancak Rum ya da Yunanlı isen KKTC'de iş yapan yasalarla yasaklanmıştır.

Mütekabiliyet desen değil. Çünkü Kıbrıslı Türkler ve de Türkler Güney'de iş yapıyorlar.

Irkçılık desen o da değil, çünkü özellik Akıncı Cumhurbaşkanı, CTP iktidarda iken böyle bir şey olamaz.

Olsa olsa burada yazamayacağım bir şeydir....

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.