Bu kabine başka kabine...

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

A- A A+

Bu kabine başka kabine...

Cumhuriyetçi Türk Partisi kanadı şok bir kabine değişikliği yaparak hepimizi şoke etti.

Henüz kurulalı çok olmayan mevcut kabine neden değişti belki de hiçbir zaman bilemeyeceğiz ancak, bununla ilgili çılgın tahminlerimiz vardır elbet.

Başbakan Ömer Kalyoncu çıkıp gerekçeleri doğru düzgün söyleyse böyle çılgın tahminlerde bulunmak zorunda kalmayacaktık ama ne yaparsınız herşeyde olduğu gibi doğa boşluk tanımaz. Boş balan enformasyon alanı bizim gibi sivri zekalı olduğunu sanan gazeteciler tarafından doldurulur.

Başbakan Ömer Kalyoncu, Maliye Bakanı Hasan Başoğlu'nun sağlık sorunları yaşadığını o yüzden görevden almak durumunda kaldıklarını söyledi insanların yüzüne baka baka. Halbuki, Hasan Başoğlu'nun sadece parti içerisinden gelen mali taleplere yanıt vermekten ve Yunanistan'dan beter bir Maliye bulduğundan mütevellit sinirlerinin bozulmuş olmasından başka bir sağlık sorunu olmadığı biliniyor. Başoğlu'nun istifa için nerdeyse yalvardığı hatta istifa dilekçesini verdiği, bizler bunu yazıp çizdikten sonra henüz yerine bir cengâver bulunamadığından "görevimin başındayım" açıklaması yapmak zorunda bırakıldığını bilmeyen var mı?

Kalyoncu diğer iki bakanı da gençleştirme çerçevesinde değiştirildiğini söyledi. Bu da biraz komik gibi geldi. Sanki, Aziz Gürpınar ile Önder Sennaroğlu 4 ayda yaşlanmış gibi. Bu bakanlar 15 Temmuz'da atanmıştı zira.

Birkaç senaryo yazılabilir bu ani kabine değişikliği ile ilgili olarak.

Maliye Bakanı Başoğlu zaten istifa edecekti. Yavaş yavaş yaklaşan 13'ncü maaş adamcağızın uykularını kaçırıyordu. Geçen yıl yapılan vergi affı ile toplanan paralarla Zeren Mungan ve Özkan Yorgancıoğlu bu süreci hem Türkiye ile imzalanan Ekonomik Protokoldeki yasaları geçirmeden, hem de kasada üç beş kuruş bırakarak bu süreci atlatmışlardı. Maliye Bakanlığı'na Türkiye ile yakın frekansta bir Bakan atanması lazımdı, yoksa bu 13'ncü maaş başka türlü bulunamazdı.

Ancak tüzük ile Maliye Bakanlığı'na bağlanan Kıb-Tek, ani bir başka tüzükle tekrar Tarım Bakanlığı'na bağlanması lazımdı. Mazallah Birikim Özgür Kıb-Tek'i özelleştirmeye kalkar sıkıtı çıkardı.

Erkut Şahali ile Asım Akansoy ise bakanlık koltuklarını oturtulması belki de parti içerisindeki dengeleri kurup olası bir depremde partinin top yekûn devrilmesini önlemek içindi.

Bilindiği gibi hükümet ortağı Ulusal Birlik Partisi'nde geçtiğimiz hafta sonu yapılan İlçe Kongreleri sonrasında ibrenin nereyi göstereceği daha da bilinmez bir hal aldı.

CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat yazının bu noktasına geldiğim anda Genç TV'de Ali Kişmir'in konuğu olarak televizyonda karşıma çıktı ve yeni bir motivasyon amacı ile böyle bir kabine değişikliği yapıldığını söyledi.

Neyse bizim yorumlarımıza bakmayın.

Üç yeni bakanın üçü de arkadaşımız, kardeşimiz. Üçüne de gönülden başarılar diliyorum.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.