Suda yeni formül

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Suda yeni formül

Bu su konusunu binlerce kez yazmış konuşmuşuzdur.

Hatta çok su içersek su zehirlenmesi olur, çok su yazısı yazarsak ne olur? Diye de sormuştum bu sütundan.

Anlaşılan o ki, su konusu bir noktaya en azından prensipte bağlandı ve devletin regüle edeceği bir özel şirket tarafından suyu işletilecek.

Yani özelleştirilecek.

Bu özel şirket içerisinde kurulan BESKİ stratejik ortak olacak, ama işin ticari boyutu özel bir şirket tarafından yürütülecek.

Daha da kabul edilebilir kılınması için ise özel şirket yerliler tarafından çok ortaklı bir şekilde kurulacak ve BESKİ de ya sermayesi kadar, ya da koyacağı know-how ve altyapısı kadar hissesi olacak.

Devlet de geçireceği özek su kurumu yasası ile bu özel şirketi denetleyecek, genel su politikaları belirleyecek ve gerektiğinde bu özel şirkete müdahale edecek.

Özel bankalara Merkez Bankası'nın yasalar çerçevesinde müdahale ettiği modeli düşünün; ona benzer bir şey.

Ama neticede su özelleştiriliyor.

Bu kesin.

Sorun özelleştirilmesi değil, özelleştirilmeyi önce kesin ifadelerle reddedenlerin, kabul ettikleri bu özelleştirme içeren formülü, kendi çevrelerine, partilerine ve partililerine nasıl kabul ettirebilecekleridir.

Özellikle CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat'ın, Kıbrıs Postası'na "Geri adım atmam demem" diye konuşmuş olmasına karşın, daha sonraki demeçlerinde daha cesaretli bir şekilde özelleştirme karşıtı konuşmalarda bulunması onu bugünlerde zor durumda bırakacak gibi duruyor.

Ulusal Birlik Partisi'nde hava hoş.

UBP zaten özelleştirme konusuna fitti ve CTP ile anlaşmak adına bu konuda orijinal politikasından feragat etmişti. Dolayısıyla eski haline dönmüş oldu.

Zaten geçtiğimiz Salı akşamı BRT'deki 'Basın Odası' programına Mutluyakalı, Ekmekçi, Çağa, Soyalp ve bana konuk olan Özgürgün, bu formülü üstü kapalı bir şekilde anlatmış ancak biz, "Özgürgün bize duymak istediğimiz şeyleri söyleyip soruyu geçiştiriyor" diye düşünerek çok üzerinde durmamıştık. Şimdi parçaları bir araya getirdiğimde kafaya dank etti.

Şimdi hükümetin akıbeti ne olacak?

Su bu hükümeti bozar mı?

UBP zaten içine rahatlıkla sindirebileceği bir formüle kavuştu su konusunda. Dolayısıyla demin söylediğim gibi içi rahat. Tabanına bunu rahatlıkla anlatabilir tek bir itirazın geleceğini düşünmem.

Peki CTP'de durum böyle mi?

Pek değil, Talat'ın Özgürgün ile el sıkıştığı su formülünü tabana kabul ettirmeyi bırakın, Genel Sekreteri Tufan Erhürman'a dahi kabul ettirmesi mümkün görünmüyor.

CTP bu formüle imza atan ve yürürlüğe koyan hükümette olur mu? Bilmem.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.