Meclis Kıbrıs sorunu şovuna dönüşmesin

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Meclis Kıbrıs sorunu şovuna dönüşmesin

Bugün Meclis'te Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülecek.

Bilmeyen gözlemciler için anlatayım, bizde Cumhurbaşkanlığı Bütçesi'nde hiçbir şekilde para konuşulmaz. Kıbrıs sorunu ve müzakere süreci ile ilgili herkes eteğindeki taşları döker, eleştirir, milliyetçi ya da çözümcü nutuklar atar, artık herkesin iyice uykusu gelince de parmaklar kalkar ve bütçe kabul edilir.

Yine böyle bir gün olacak bugün.

Para konusu belki bir yerde yüzeysel bir şekilde geçebilir ve o saçma sapan Örtülü Ödenek tartışması yeniden alevlendirilebilir ama onun haricinde bütçe görüşmesi olmasına karşın paradan hiç kimse bahsetmeyecek.

Lavrov ile neden görüşmedi Sayın Akıncı? Diye eleştiriler gelecek, Garantiler konusu evirilip çevrilip meclis oturumunu domine edecek, mülkiyet konusu hele gündeme geldi mi, "mal canın yongasıdır" diyen vekiller bu konuda saatlerce konuşacak.

Özellikle mülkiyet konusunda hassasiyetlerini ifade etmeleri doğal olacak çünkü eşdeğer zengini, ya da eşdeğer mağduru bir halkı temsil eden bir mecliste görüşülecek bu konular.

Yok "bireysel mülkiyet hakkı tanınması felaket olur" diyenler mi istersin, yok Anastasiadis'in Columbia Üniversitesi Dergisi'ne verdiği mülakatta mülkiyet konusunda, malın ilk sahibinin ilk söz hakkına sahip olacağını bir kez daha vurgularken, kurulacak olan Mülkiyet Komisyonu'nda da bu durumun geçerli olacağını ifade etmesini konu yapıp saatlerce kürsüde kalacak olanlar mı istersiniz.

Halbuki, Taşınmaz Mal Komisyonu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarındaki taşınır ve taşınmaz mallar üzerinde iddia edilen haklar üzerinde değerlendirme yapmak ve bunun sonucunda mal iadesi, takas veya tazminata ilişkin bağlayıcı kararlar vermek amacıyla Aralık 2005'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi'nin kabul ettiği 67/2005 sayılı yasa ile kurulup 17 Mart 2006 tarihinde faaliyete geçmedi mi?

Yani bizim ya da başka bir ifadeyle KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin geçirdiği bir yasa ile malın ilk sahibini haklarını tanımadık mı?

Ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa bugün Meclis'te mülkiyet konusunda konuşacak olanların hatırı sayılır bir çoğunluğu o yıllarda bu komisyonun mimarları ya da onların uzantıları değil mi?

Bence bugün Cumhurbaşkanlığı'nın devlet bütçesinden harcayacağı para ve bu parayı ne derece verimli kullandığı konuşulsun.

Siyasilerin ne kadar milliyetçi, ya da ne kadar çözümcü, ya da ne kadar barışçı olduklarını sergileyecekleri şov oturumu olmasın.

Meclis oturumu Kıbrıs sorunu festivaline dönüşmesin.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.