Tavuğu tilkilere emanet etmek gibi bir şey

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.47

8.52

$

7.24

A- A A+

Tavuğu tilkilere emanet etmek gibi bir şey

Çok şükür ki iyi bir haber aldık. Hükümet ve meclisteki tüm siyasi partilerin seçim vaatleri arasında bulunan Seçim ve Halkoylaması Yasası'nı nihayet tadil etmeye karar verdikleri ve bu yönde çalışmaya başladıkları haberi.

Tüm partiler seçim manifestolarına koydukları ve hükümetin de hükümet programına eklediği ülkeyi tek bir seçim bölgesine indirgemek Doğuş Derya'nın açıklamasına göre, Ocak sonu Meclis Genel Kurulu'na gelecek.

Gerçek olamayacak kadar iyi bir haber bence.

Düşünün yasa değiştiği anda, bölgeciler, kürsüden korkanlar, televizyona uğramayanlar, konuşmayanlar, çalışmayanlar, birkaç aileyi memnun edip meclisteki koltuğunu sağlama alanlar hepsi bir bir ayıklanacak.

Sadece bölgelerindekilerini ve bir sonraki seçimde onlardan alacakları oyları düşüneneler gidecek.

Tüm ülkeyi kapsayan politikalar üreteneler, bütün ülkeyi memnun edecek ya da etkileyecek icraata imza atanlar, ya da atacağı konusunda herkesi ikna edenler Mecliste ve Bakanlar Kurulu'nda bulunacak artık.

Hem Yeşilırmak'tan, Hem Dipkarpaz'dan, hem Akdoğan'dan, hem Karşıyaka'dan hem de Gönyeli'den oy alabilen parlamentoda halkı temsil etmeye hak kazanacak.

Dolayısıyla hepsine kredi verilemeyeceğine göre, hepsinin faturasını ödeyemeyeceğine göre, hepsinin kızını işe alamayacağına göre, hepsinden oy satın alamayacağına göre, bu yöntemlerle siyaseti işgal altında bulunduranlar gidecek, umut vadedenler, halkın gözü önünde olanlar, insanları ikna edebilenler kalacak, ya da gelecek.

Kısacası bir iki bin oyla küçük bir bölge milletvekili seçilmeyecek. Küçük bir bölgeden aday olanlarda tüm ülkeden oy alarak, KKTC Milletvekili olacaklar.

Türkiye'dekilerle konuştuğumuz zaman bizdeki karma sistemin ne kadar demokratik olduğundan bahsediyorlar. Aslında doğru ancak demokratik olduğu kadar demokrasiyi zedeleyen bir sistem olduğunu da bir gerçektir.

Liste oyunları, farklı partilerden adayların işbirliği yapmak suretiyle karmalarla oynayıp halkın iradesini çaldıkları bilinen bir gerçektir. Bir diğer dezavantaj ise siyaset müessesinin en önemli yapı taşları olan siyasi partileri önemsizleştirip, bireyleri önemli kılan bir sistem olmasıdır. Siyasi partilerin politikalarının değil, vekillerin politikalarını baskın hale getiren bu sistemin de ortadan kaldırılacağına olan isteğim tamken, inancım ne yazık ki o kadar üst düzeyde değil.

Ne karma sistem ne de dar bölge sisteminin bu ülkeye bir hayrı yokken, bunu ortadan kaldırması konusunda bel bağladığımız vekillerin bir çoğunun bu sistemden faydalanarak koltuklarını koruduğunu bilmek beni endişelendiriyor doğrusu.

Tavuğu tilkilere emanet etmek gibi birşey.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.