Çözülmese de olur

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.41

7.58

$

6.82

A- A A+

Çözülmese de olur

Evet evet. Kıbrıs sorunundan bahsediyorum. 2016 yılında Kıbrıs sorunu çözülmese de olur.

Evet yeni yıldan beklentilerimiz, ya da temennilerimiz arasında 50 yıldır devam eden Kıbrıs sorununun çözümü mutlaka olmalı ama bencilliğin de lüzumu yok.

Eğer bana tercih şansı verilse, ya da Amerika birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama beni makamına çağırsa ve Oval Ofis'te, onun özel viskisinden karşılıklı olarak yudumlarken bana, "2016'da Kıbrıs Sorunu mu çözülsün yoksa Suriye'deki savaş mı sona ersin?" diye sorsa, tereddütsüz, Suriye'deki savaşın sona ermesini tercih ederim.

Sonuçta bizde çocukların başına bombalar düşmüyor. Çocuklarımız açlıkla, sefaletle ve göçle pençeleşmiyor. Evet, gelecek kaygısıyla, spor ve kültür ambargoları ile boğuşuyorlar ama aynı şey değil, hatta mukayese bile kaldırmaz.

Dese ki bana Barack, "Gazze'de yaşananları bir çırpıda bitiririm ama Kıbrıs sorunu çözülmez ha", hiç düşünmeden, Gazze'yi, çöz. Filistin halkının derdini bitirmesini isterim.

Obama Kıbrıs sorununun çözülmemesi karşılığında, bütün Suriyeli çocukların güvenli yerlere güvenli bir şekilde götürüleceğinin garanti etse ve bir daha Aylan Kürdi'de yaşadığımız acıyı yaşamayacağımızla ilgili bana teminat verse, Kıbrıs sorununun daha 50 yıl beklemesini tercih ederdim. "Beytambal kalsın Sayın Başkan Kıbrıs Sorunu. Çözülmesin" derdim.

Sadece Suriyeli çocuklar değil, Amerikan Başkanı sihirli değneğini değdirip, tüm çocukların artık sapıkların mezesi, insan tacirlerinin kazanç kaynağı, uyuşturucu tüccarlarının yeni hedef kitlesi, ya ada ucuz işçilik peşindeki sermayenin kölesi halinde getirilmeyeceği bir dünya yaratacağını söylese, "çözülmesin anasını satayım" derim.

Bundan böyle kimse düşüncelerinden ve yazıp, ifade ettiklerinden dolayı işkence görmeyecek, özgürlüğünden olmayacak; ancak bunun için Kıbrıs Sorunu'nun çözülmemesi gerektiğini söylese, hemen kabul ederim ve Kıbrıs sorununun yüzyıl daha çözümsüz kalmasına kendi adıma "OK" derim.

Evet 2016 yılında Kıbrıs sorunun çözülmesini canı gönülden istiyorum. Ancak dünyada o kadar çözülmesi gereken sorun var ki, kendi hesabıma Kıbrıs sorununun çözümü yeni yıl dilekleri listemin başıma koyamıyorum.

Herkese mutlu ve huzurlu bir yeni yıl dilerken, dünyanın her yerine, her alanda ve her türlü barışın gelmesini diliyorum. Her yere barış ve bütün sorunlar çözülürse Kıbrıs sorunu da arada çözülür zaten.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.