'Binali Yıldırım Mizahı' herkese iyi gelecek...

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.45

7.56

$

6.74

A- A A+

'Binali Yıldırım Mizahı' herkese iyi gelecek...

İnsanlar kendi aralarında birçok ortak değere sahiptir.

Etnik ortaklıklar, hemşerilik, hem cins olmak bunlardan sadece bazılarıdır.

Aynı etnik kökenden olan insanlar birbirlerine farklı olanlara oranla daha çok güven duyarlar. Aynı yöreden gelenler de aynı şekildedir. Bir ortak nokta üzerinden insanlar bağ kurar ve güven bu bağ üzerine inşa edilir.

İnsanların en temel ortak özelliği ise "gülmektir"...

İnsanlar güler.

En suratsızı en sert mizaçlısı bile uygun espri karşısında güler.

Bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki insanlar, esprilerine güldükleri insanlara kendilerini daha yakın hissederler ve ona güven duyarlar.

Amerikan Başkanları'nın Beyaz Saraya Muhabirleri Balosu bu temel üzerinde başlamış ve her yıl devam ettiriliyor. Bu baloda ABD Başkanı'nın konuşması geleneksel olarak esprilerle doludur. En ciddi Amerikan Başkanları bile bu geceye iyi hazırlanır ve bütün Beyaz Saray muhabirleri ile Washington medyasını gülmekten kırmak için espriler hazırlayıp konuşmasına dahil eder.

Amaç yılda bir kez de olsa, bütün yıl onu eleştirecek, onunla ilgili haberleri yayınlayacak olan medya mensuplarını güldürmek yoluyla güvenini kazanmak.

Ve ciddi şekilde işe yarıyor.

İngiltere Başbakanı Tony Blair, Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS)'in çok sayıda eleştiriye maruz kaldığı bir dönemde, benim de hasbelkader tanık olduğum bir sağlık kuruluşu açılışına gitmişti.

Konuşmasının başında telaffuzu zor bir tıbbi terimi yanlış telaffuz etmiş, yanlış telaffuz nedeniyle izleyiciler arasında bulunan sağlık çalışanlarından gülüşmeler başlayınca, konuşmasını kesmişti.

"Halbuki sabah bu terimi söyleyebilmek için 20 dakika prova yapmıştım. Rezalet. Bir de ülkeyi yöneten adam olacağım" esprisini patlatıp kendi kendi ile dalga geçince salon gülmekten kırıldı. Bu ve buna benzer birçok planlandığını düşündüğüm olay Tony Blair'in, bütün olumsuzluklara rağmen 11 yıl Britanya Başbakanlığı koltuğunda oturmasını sağladı dersek abartmış olmayız.

Dün öğle saatlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Pazar günü yapılacak Kongresi'nde Genel Başkan Adayı olarak Binali Yıldırım'ı açıkladı.

Ömer Çelik'in konuşması sonrasında kürsüye gelen Binali Yıldırım, daha hiçbir şey söylemeden, "Temel bir gün konuşma yapmak üzere kürsüye çıkmış. Konuşması yokmuş. Aynen benim gibi. Demiş ki, 'Biraz önce ne konuşacağımı bir Allah biliyordu bir de ben. Şimdi sadece Allah biliyor'" fıkrasını anlattı ve bir anda o heyecanlı salonu kahkahalara boğdu.

Kahkahaya boğarken de salonu teslim aldı, televizyonları başında olayı seyredenlerin sempatisini topladı. Dolayısıyla da bilinçaltında güveni sağladı.

Binali Yıldırım, Türkiye'de imza attığı bir çok devasa projenin yanı sıra esprileri ile ünlü bir siyasetçidir. Bu özelliğini de Başbakanlığı döneminde de ön planda tutacağının işaretini ilk günden, hatta konuşmasının ilk cümlesinde bize gösterdi.

Türkiye'nin gergin siyasi ortamında, mizah anlayışı olan ve olayların komik tarafından görme yeteneği olan bir Başbakan hepimize iyi gelecek...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.