"Avrupa Birliği ya değişir ya da ölür"

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

"Avrupa Birliği ya değişir ya da ölür"

Bunlar benim sözlerim değil. Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı'nın Avrupa Parlamentosu'nda grup başkanlığını yürüten eski Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt'ın sözleri.

Avrupa Parlamentosu'nda dinlemeye değer bulduğum parlamenterlerden birisidir kendisi. Bayram ziyareti adı altında Kıbrıs'ı şöyle bir turladıktan sonra, dünkü Avrupa Parlamentosu toplantısında öne çıkan konuşmaları izlerken, Guy Verhofstadt'ın konuşması dikkatimi çekti.

Önce İngiltere'yi haliyle yerden yere vuran Belçikalı Parlamenter, Cameron, Johnson ve Farage'ın "gemiyi terk eden farelere" benzetti.

Haksız da görünmüyor hani, Cameron istifa etti, Boris Johnson daha yarışa girmeden çekildi, Farage ise hayali olan Britanya'yı Avrupa Birliği'nden çıkarmayı başarıp partisinin liderliğinden "ailesi ile daha fazla zaman geçirmek" için bıraktı.

Verhofstadt bir de Britanya için bir kehanette bulundu ve "darmadağın olan bir İngiliz Muhafazakar Parti'yi toparlamak bir kadına düşecek" dedi ve Margaret Thatcher hatırlatması yaptı. Kinaye mi yaptı yoksa ciddi miydi, ağır Belçika aksanı ile yaptığı İngilizce konuşma nedeni ile pek çıkaramadım ama her haliyle doğru söylüyordu.

Eleştiri oklarını daha sonra Avrupa Birliği'nin kendisine yönelten Guy Verhofstadt, Avrupa Birliği Konseyi'nin sorumsuz olduğunu ve Brexit sonrasında aynı şekilde Fransa'da ya da başka bir AB ülkesinde benzer bir referandumu mu beklediklerini sordu ve bu şekilde bir Avrupa Birliği'ni artık savunmanın imkansız olduğunu söyledi.

Bunu dinlerken, Guy Verhofstadt'ın Avrupa Bilriği'nin savunucusu ve AB'ye inanan en önde gelen kişiliklerden birisi olduğunu bilmesem, Belçika'da önümüzdeki süreçte bir referandum beklerdim. Ama Guy Verhofstadtgerçek bir Avrupalıdır ve eleştirisi Avrupa Birliği'nin artık silkinip kendine gelmesi yönündedir.

Avrupa Birliği'nin yeni bir vizyonla yurttaşlarının karşısına çıkması gerektiğini ifade eden Guy Verhofstadt, AB'ye tepki gösteren AB vatandaşlarının Avrupa Birliği'ne değil "bu Avrupa Birliği'ne" karşı olduklarını uzun uzun anlattı ve Eurobaromtre'nin Nisan ayında yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Avrupa Birliği'nde vatandaşların ezici çoğunluğu terörle mücadele konusunda, işsizlikle mücadele konusunda, vergi kaçakçılığı ile mücadele konusunda, göçmenlik konularında ve daha 10 hayatı başlıkla ilgili daha fazla Avrupa aksiyonu talep ettiklerini Eurobaromtre sonuçlarına bakarak parlamentoya anlatan Guy Verhofstadt, Avrupa Birliği'nin hangi konularda uzmanlaştığını anlatıp beni de güldürdü.

"Avrupa Birliği sigara paketlerinin renkleri konusunda uzman ve söz sahibi. Avrupa Birliği tuvaletlerdeki sifonlardaki su miktarı konusunda uzman ve söz sahibi olmuş ve futbol kulüplerinin yerel hükümetler tarafından ne kadar mali destek alabilecekleri konusunda uzman ve söz sahibi olmuştur" diye konuştu.

Avrupa Birliği'nin tüm organlarının kafalarını kuma gömdüğünü söyleyen Belçikalı parlamenter, bu şekilde krizin ortadan kalkmayacağını ve şu anda yapılanın "AB'nin 27 daha referanduma doğru uykusunda yürüdüğünü" söyledi.

Ve oybirliği üzerine kurgulanan gevşek bir federasyon yapısının çalışmadığını ve bunun derhal değişmesi gerektiğini ifade eden Guy Verhofstadt, "Bu Avrupa Birliği ya değişir ya da ölür" diye konuştu.

Bunun üzerine çok da yorum yapmaya gerek yok diye düşünüyorum. Guy Verhofstadt söyleyeceğini söylemiş.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.