Del Monte Adamı Evet Dedi

loading
22 Eylül, Salı
£

9.80

9.00

$

7.66

A- A A+

Del Monte Adamı Evet Dedi

80'li yıllarda İngiltere'de yaşayanlar bilecek...

Dünya meyve devi Del Monte'nin portakal suyu reklamlarında kullandığı slogandı bu gunkü yazımın başlığı.

Başında şapkası yakışıklı bir adam, Güney Amerikalı oldukları her hallerinden belli olan narenciye üreticilerinin nefeslerinin tutmuş meraklı bakışları arasında ağaç dallarındaki portakalı inceliyordu.

Zavallı narenciye üreticisi tüm hayatı o yakışıklı adamın iki dudağı arasında olmalı ki adam başını olumlu bir şekilde sallayıp portakalları beğendiğini işaret edince, çiftçi şapkasını havaya fırlatarak, "The Juice Man from Del Monte, He said Yes!!" şeklinde bağırarak sevinç göstrerilerinde bulunuyordu.

Evet işte o gün gelip çattı...

Bir zamanlar o yakışıklı adamın temsil ettiği Del Monte'nin sahibi olan Polly Peck İnternational'ın Yönetim Kurulu Başkanı Asil Nadir İngiltere'ye dönüyor.

Asil Nadir'in İngiltere'ye dönüşü ile ilgil olarak sevgili Faruk Zabcı'nın yaptığı haberi ilk okuduğumda, uzun zamandır görmediğim bir akrabamın bulunduğum yere geleceği haberini alan biri gibi sevindim. Niye pek bilmiyorum... Asil Nadir'e ait olan Kıbrıs Gazetesi'nde bir yılı aşkın bir süre çalışmama rağmen Asil Bey'le pek bir teşvik-i mesaim olmadı. Ancak zamanında hepimizi gururlandıran, çöküşüyle üzen Asil Nadir'in başı dik, adının temize çıkması için bir süre hapiste yatmayı bile göze almış bir şekilde İngiltere'ye dönecek olması, İngiltere'de yaşayan birçok Kıbrıslı Türkü birçok kişiyi sevindirdi diye düşünüyorum. Neden böyle düşündüğümü biraz anlatayım isterseniz.. Londra'da yaşayan Kıbrıslı Türkler'in duyguları her gerçeğin önünde gelir. Bu Londra'da görev yaptığım bu üç yıla yakın olan süreçte gözlemlediğin en önemli karakterisitk özellikleridir, buradaki vatandaşlarımızın.. Kıbrıs sorununa gelince de duygularına yenik düşerek Annan Planı'nı – biraz da bu özelliklerini bilen Fuat Veziroğlu'nun dürtüklemesiyle- ellerinin tersiyle itmesini bildi. İşte bu düşünce tarzıyla Nadir'in İngiliz yasaları karşısında 'sütten çıkmış ak kaşık' olduğuna inanmışlardır. Başka kurumlarına güvenmemsem de İngiliz adaletine güvenim sonsuzdur ve bana göre Asil Nadir'in İngiltere'de yargılanma süreci yüzde yüz adaletli bir şekilde sonuçlanancaktır. Aradan zaman geçmesi Nadir için avantajlar yaratsa da, aradan yüzyıl bile geçse suçluluğu kanıtlanması halinde ceza alacağı suç unsurları da Nadir'in sırtına yüklenmiştir. Londralı vatandaşlarımız bunu görmez ve bilmek istemez Nadir'in Rumların komplosuna kurban gittiğine inananların sayısı bile çok yüksek. İşte bu durumda tüm İngiltere'nin yakından tanıdığı ve Prenses Diana kadar adı İngiiz medyasında telafuz edilmiş iftiharımız Asil Nadir'in İngiltere'ye dönüşü başak pek bir gurur kaynağı olmayan Londra'da yaşayan Kıbrıslı Türkler için bir can simidi vasifesini görüyor...

Herşeyden öte Neden şimdi? Sorusunu ben de sormak isterdim doğrusu. Neden bir, beş veya yedi yıl önce değil de şimdi?..

Orası biraz karışık ancak ben bu polemiği diğer yazar ağabeylerime bırakıp, Asil Nadir'in İngiltere'ye dönüşünü kutlamaya devam edeceğim.

İngiliz Hükümeti ile bir anlaşma yapıp yapmadığını ben nereden bileyim?

Asil Nadir'in sahibi bulunduğu gazete ve televizyon kanalının son dönemlerde Kıbrıs'ta statükoya karşı muhalefet yapmasının sebebini veya İngiltere'nin Eski Kıbrıs özel Temsilcisi Lord David Hannay, ABD Kıbrıs Temsilcisi Thomas Weston ve BM Genel Sekreteri Eski Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto'nun İngilizler tarafından "kaçak işadamı" hatta "Kanun kaçağı" sifatıyla anılan Nadir'e ait olan Kıbrıs TV ekranlarına çıkmayı neden kabul ettiğini nereden bilebilirim?

Ben onu bunu bilmem "Del Monte Adamı Evet dedi" ya ona bakarım....

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.