Güreş ortasında minder değiştirmeye çalışmak

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Güreş ortasında minder değiştirmeye çalışmak

Ezberden konuşmaya bayılıyoruz ya. Birisi bir şey söyledi mi ve bizim de dar lokal siyasi çıkarlarımıza uydu, biraz da kulağa hoş geldi mi papağan gibi tekrarlamaya başlarız.

Azıcık nefes alıp geriye doğru baksak ve mesela bu müzakere süreci örneğinde olduğu gibi bu müzakerelerin hangi belge ve çerçeve anlaşması ışığında devam ettiğini görsek, aslında ezberleyip söyletilenlerin ne kadar saçma olduğunu kendimiz de anlayacağız ama belli yerlerden telkin edilen Türkiye düşmanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti hayranlığı, Kıbrıs Türk tarafı ile aidiyet noksanlığı bazen bazılarını olmadık yerlere götürüp rezil de edebiliyor.

Allah aşkına bu Kıbrıs müzakereleri, şu anda hangi perspektif ile devam ediyor?

11 Şubat Belgesi değil mi?

Yoksa arada birileri bir başka imzaladı ve bunu biz bilmiyoruz da bu sosyal medya ishalinden muzdarip laf cambazları mı biliyor?

Öyle olmadığına eminim tabiî.

11 Şubat Belgesi'nin ikinci maddesi şöyle diyor:

"Liderler yapılandırılmış? müzakereleri sonuç odaklı biçimde yeniden başlatmak hususundaki kararlılıklarını ifade etmişlerdir. Çözüme bağlanmamış tüm ana konular masada olacak ve birbirleriyle bağlantılı olarak görüşülecektir. Liderler mümkün olan en kısa zamanda bir çözüme ulaşmayı ve bunu müteakip ayrı ancak eş zamanlı referandumlar düzenlemeyi hedefleyeceklerdir."

Geri dönüp okusak, buradaki "Çözüme bağlanmamış tüm ana konular masada olacak ve birbirleriyle bağlantılı olarak görüşülecektir" ifadesinin ne demek olduğunu anlardık.

Toprak ya da garantiler çözüme bağlanmış mı? Hayır.

Demek ki masanın herhangi bir aşamasında birbirleri ile bağlantılı olarak görüşülmeleri 11 Şubat mutabakatına göre son derece uygun ve mutabakat da bunu emrediyor.

Peki, Anastasiadis'in toprak bitmeden masadan kaçması ve birbirleri ile bağlantılı olması, sona yaklaştıkça ve konuşulacak konu azaldıkça, artık kaçınılmaz olan Toprak ile Güvenlik ve Garantilerin ayrı ayrı görüşülmesinde ısrar etmesi, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'ın dediği gibi, "Anastasiadis'in önce toprakta her şeyi alıp cebine koyma stratejisi..." 11 Şubat Belgesi'nin neresine uyuyor?

"Toprak bitmeden 5'liye geçmem'' tavrı, 11 Şubat Belgesi'nden kaçıştan başka nedir ki? Yöntemi değiştirmek isteyen, bu noktada kim?

11 Şubat 2014 ortak belgesinde, tüm konuların dönüşümlü olarak görüşüleceği ortak kararı hatırlatan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Lider Anastasiadis'e 2016'da çözüme ulaşma hedefiyle tüm başlıklarda açıkta kalan hususların sonuçlandırılması için Bürgenstock tipi 5'li konferans tarihinin belirlenmesi çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Anastasiadis'i, bir anlamda, güreşmeye başladıkları 11 Şubat minderinde yeniden güreş tutmaya davet etti. Zaten güreş sporunda güreşçiler iki ayrı minderde güreşemediği gibi müsabaka ortasında minder değiştirme durumları da yok.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.