Peki çevre ve halk sağlığı ne olacak?

Yayın Tarihi: 17/02/18 07:30
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+
Yenierenköy Belediyesi'nde Başkan ve Belediye Meclisi üyelerinin istifası ile başlayan süreç, popülist Belediye Emekçi Sendikası'nın iştahını kabartsa da ortaya ciddi bir çevre ve halk sağlığı sorunu ortaya çıkıyor.

Belediye'nin seçilmiş yöneticilerinin istifalarını İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı'na sunmaları sonrasında ortaya çıkan durum tam bir kilit. İstifalar henüz resmi olarak kabul edilmediği için Seçim ve Halkoylaması Yasası'na göre çalışmaya başlaması gereken takvim henüz çalışmaya da başlamadı. Bilindiği gibi böyle bir istifa söz konusu olduğunda 60 gün sonra o beldede seçimler yenilenir. Bir kişinin bile istifasını geri çekmesi ya da istifaların kabul edilmemesi durumunda bu süreç çalışmaya başlamaz.

Diyelim ki istifalar gerçekleşti ve belediyede tek bir seçilmiş yönetici kalmaz.

O zaman bölgenin en büyük mülki idarecisi yönetimi geçici olarak devralır. Bu da haliyle bölgenin Kaymakamıdır.

Asıl merak edilen ve Belediye Emekçileri Sendikası'nın bunca zamandır göz yumduğu ancak istifalar gerçekleşince aslan kesilip sorunu bağıra bağıra dillendirmeye çalıştığı ve diğer belediyelerin de bittiğini duyurmaya başladığı bu süreçte, çevre ile halk sağlığının hangi halinin ne olacağıdır.

Çöpler toplanmayacak, denetim yapılmayacak, su depolarına gerekli işlemler yapılmayacak. Aynen Lefkoşa Türk Belediyesi'nin türlü oyunlarla durma noktasına getirildiği günlerdeki gibi Yenierenköy ve ona bağlı yerleşim birimleri çöp yığınına dönüşecek.

Diyeceksiniz ki Kaymakamlık aynen Lefkoşa'da dönemin Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana'nın üstlendiği görevi yapacak ve Belediye hizmetlerini yerine getirecek.

İskele Kaymakamı şimdilik Kemal Yılmaz pekala bu görevi organize edebilecek yetenekte bir bürokrattır ancak durum bugünlerde biraz faklı. Bu işlerin yapılması için hizmet alımı yapılacak. Hizmet alımı dediğiniz anda ise işin içine para girer. Devletin bütçesi henüz geçmiş değil. Nerden bakarsanız bakın iki aylık bir sürede ancak geçer. Bu iki aylık sürede toplanmayan çöp, yapılmayan belediye hizmetleri Yenierenköy ve ona bağlı yerleşim birimlerini ne hale sokar düşünmek bile istemem.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanımız Ayşegül Baybars'ın kucağına atılan bu bomba patlamadan nasıl bertaraf edecek ben bilemem ama sendikanın gazına gelmeden, sorumluları hiç affetmeden ve her şeyin önünde halk sağlığını tutarak hareket ederek, İçişleri Bakanı'nın önüne gelecek sayısız krizden üstesinden gelmesi şart.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları