Hadi Zaroğlu'nu vatandaşlıktan çıkarın da göreyim

Yayın Tarihi: 18/02/18 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

E hadi. Şu ana kadar sosyal sigorta yatırımı yok diye YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu'nun vatandaşlığını iptal edin ve Milletvekilliğini de düşürün.

Biraz zorlama olmadı mı sayın seyirciler.

Sayın Seyirciler diyorum çünkü bunun bir şovdan ibaret olduğunu bütün seyirciler gibi ben de ve siz de biliyorsunuz.

Nasıl iptal edeceksiniz vatandaşlığını?

KKTC'nin ilk sosyalist Dışişleri Bakanı Kutlay Erk, Sinan Aygün örneğini verdi facebook'taki hesabından, şovu başlatanları gaza getirmek maksatları bakımından.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars da bir açıklama ile Bertan Zaroğlu'nun vatandaşlığını kastederek, istisnai vatandaşlıklarda gerekçe belirtilmeyince bunun yasadışı olduğu hükmüne vardı. Sonra da yasanın değişmesi gerektiğini söyledi. Yani yasa Bakanlar Kurulu'na gerekçe göstermeden vatandaşlık vermek hakkı tanıyor. Ancak yasanın değişmesi gerektiğini ve bu hakkın Bakanlar Kurulu'nun elinden alınması ya da sınırlarının belirlenmesi gerektiğini söylüyor bir anlamda.

Bertan Zaroğlu'nun vatandaşlığının iptali ile ilgili gerekçeyi merak ediyorum. Çok güzel bir habercilik örneği sergilenerek (dalga geçmiyorum gerçekten iyi bir habercilikti) Yenidüzen'in ortaya çıkardığı sosyal sigorta yatırımı mevzusu mu gerekçe olacak. Yani Bertan Zaroğlu şu ana kadar herhangi bir sigorta yatırımının olmaması vatandaşlıktan çıkarılması için bir gerekçe mi?

Bence değil. Bunun çok çeşitli nedenleri olabilir. Bu ülkede çok sayıda çalıştığı halde sigortaya kayıtlı olmadığı ya da kayıtlı olup tek lira sigorta primi yatırılmayan çok insan biliyorum.

Ya da çok parası vardır çalışmıyordur. Çalışmayınca da sigorta primi haliyle yatmıyordur çünkü çalışan olarak kayıtlı değildir.

"Her yurttaş sigortaya kayıtlı olmalıdır" diye bir yasa varsa da uygulanmadı diye Zaroğlu'nu değil sosyal güvenlik sistemini sorgulayın bence.

Hatta madem Cenk kardeşim bu işi ortaya çıkardı geçmişi de bir taratsın kaynaklarına, vekil olduğu gün ilk sigorta primi yatan başka siyasetçilerimiz olmuş mu ülkede. Tüh. Bile bile rakip gazeteye haber konusu vermiş de olduk.

Geçelim bunları. Zaroğlu'nun vatandaşlığı yanılmıyorsam Dr. Derviş Eroğlu'nun Başbakanlıklarının birinin döneminde verildi.

Eroğlu Başbakanlıktan gittikten sonra, ülkenin Başbakanlık koltuğuna Özkan Yorgancıoğlu ile Ömer Kalyoncu oturdu. İçişleri Bakanlığı koltuklarına da Aziz Gürpınar, Teberrüken Uluçay ile Asım Akansoy oturdu. Hafızam beni yanıltmıyorsa, Akansoy ile Gürpınar aynı zamanda Çalışma Bakanlığı da yaptılar.

Bertan ya da diğer istisnai vatandaşlıklar o zaman yok muydu?

Vardı elbet.

Hatta Bertan Zaroğlu'nun 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde facebook profiline "liderimiz Kudret Özersay" diye bir ibare koyduğunu da unutmadık.

Yani demem o ki, bu adamcağız o zaman da vatandaştı ve sosyal sigorta primi yoktu.

Şimdi milletvekili olup Meclise girdiği için mi vatandaşlıktan çıkarılması gereği ortaya çıktı.

Bence hiç durmayın çıkarın vatandaşlıktan, milletvekilliğini de düşürün. Hemen ara seçim tarihi belirlensin Lefkoşa'da bir seçim yapalım. Ana muhalefet bir vekil daha kazanır.

Rica ediyorum şovu bırakıp işe bakın.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları