Aytaç Çaluda'yı dinlediniz mi?

Yayın Tarihi: 05/06/18 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+
Dinlemeyenler bence bir yerden bulup dinlesin. Aytaç Çaluda'nın Baf köylüsü ağzı ile dün Meclis kürsüsünden yaptığı konuşma bana göre tarihi.

Bilindiği gibi dün Cumhuriyet Meclisi UBP Lefke Milletvekili Aytaç Çaluda'nın milletvekili dokunulmazlığını kaldırmak için bir özel komite kurulmasını görüştü ve oylayıp oyçokluğu ile kabul etti.

Hiç itirazım yok.

Meclis'teki çoğunluğun artık muhalefet vekillerinin dokunulmazlığını kaldırmak için bir teamül yaratıldığı ve parlamenter demokrasiyi içine soktuğu tehlikeli durum bir yana, Çaluda'nın Çalışma Bakanı Özel Kalem Müdürlüğü sırasında yaptığı işlemlerle ilgili kürsüden yaptığı açıklama, bana göre efsaneydi.

Çaluda, Sonay Adem'in Çalışma Bakanlığı döneminde yaptığı uygulamayı devam ettirip, çalışma izni konusunda çeşitli nedenlerden zora giren,çalışan ve işverenlere yardımcı olduğunu anlattı.

Anlatırken verdiği isimler çok ilginçti.

Meğer hükümetin suç diye nitelendirdiği ve Çaluda'yı asıp, itibarsızlaştırmak için başlattığı Haçlı Seferi'ne konu olan işlemlerle ilgili, Çaluda'yı meğer kimler kimler arayıp bu işlemleri yapmak için ricacı olmuş.

İçlerinde Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay'ın kardeşi Dr. Süleyman Uluçay mı istersiniz II. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat mı? Hepsi aramış. Meclis'te oturan CTP Lefke Milletvekili Salahi Şahiner, TDP'li yetkili Kamil Gilanlıoğlu.

Kimler kimler.

Dönemin Çalışma Bakanı Özel Kalem Müdürü Aytaç Çaluda'yı bu ve bunun gibi çok kişiler arıyor, yakın oldukları şirketlerin içine düştükleri zor durum konusunda ondan yardım istiyor.

O da kendisini arayanlardan çok zor durumda kalan çalışanlar için, Bakanının oluruyla, birtakım inisiyatifler almış ve bu arayanların işlerini çözmüş.

Aytaç Çaluda'nın ifşa ettiği isimler arasında Sibel Siber hükümetinin Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar da var.

Bir sürü yolsuzluk dosyasını tek tek isimlendiren Çaluda, aslında ülkede ne kadar çok yolsuzluk yaşandığını, ancak kimsenin bunlara bakmadığını, cezaya düşen, ya da çalışma izni ile sorunu olan birkaç garibanın işini, kendisini arayan nüfuslu isimlerin ricasıyla çözen kendisinin üzerine gitmeyi tercih ettiğini söyledi.

Bence haklı.

Eğer kurulan özel komite, Aytaç Çaluda'nın yargılanmasının önünü açarsa, bu mahkeme izlenir.

Çünkü, Çaluda'yı arayan, ricada bulunan herkes tek tek mahkemede tanıklık etmek durumunda kalacak. Çok da eğlenceli olacak.

Bence Çaluda, şu anda iktidardaki bazı partilerin yolsuzlukları ile ilgili Meclis kürsüsünden söylediklerini ve kaldırıp gösterdiği belgeleri bir bir savcılığa götürsün. Zaten Başbakan da aynı yönde salık verdi.

Eğer hükümet bütün yolsuzluklarla ilgili samimi ise, Çaluda'nın ismini verdikleri ve ima ettiklerinin de üzerine gitsin.

Çoğunun zaten dokunulmazlığı yok. Meclis komitesine de gerek yok.

Ha amaç "Bir UBP'li yakayım da ibret olsun" ise şovdan öteye gitmez söyleyeyim.

Tekrar ediyorum.

Eğer dün Aytaç Çaluda'yı dinlemediyseniz dinleyin...

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları