Cumhurbaşkanı seçerken First Lady de seçeceğiz

Yayın Tarihi: 20/01/20 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Artık Cumhurbaşkanlığı seçiminin ısısını iyice hissetmeye başladık. Akıncı’nın malum adaylığı, Erhürman’ın ardından Özersay’ın adaylığını açıklamasından sonra Ulusal Birlik Partisi de adayını belirledi. Hafta sonunda görkemli sayılabilecek bir üslupla Ersin Tatar Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıkladı.

Ersin Tatar’ın kürsüde yanında duran eşi Sibel Tatar’a baktığım zaman, bu seçimde Cumhurbaşkanı kadar bir de First Lady seçeceğimiz gerçeğini bir kez daha idrak ettim.

Cumhurbaşkanı eşleri First Lady olmadan önce seçim sürecinde ve kampanyasında ciddi rolleri vardır ve olmalı bana göre.

Siyasal iletişimciler bilir. Adayın eşi ve ailesinin seçim kampanyasına dahil edilmesi John Kennedy’nin seçim kampanyasına denk gelir.

Jacqueline Kennedy, 31 yaşında ABD’ye First Lady olduktan sonra zarafeti ve sanat ile kültüre olan düşkünlüğü ile dünyaca ünlü bir ikon olmayı başarmıştı. Hatta John Kennedy’i zaman zaman gölgede bırakmış, gazetecilerin Başkan’dan fazla eşi ile ilgilendiği dönemler olmuştur. Kennedy’nin seçimi Nixon’a karşı çok az bir farkla kazandığı 1960 seçim zaferinde Bayan Kennedy’nin hatırı sayılır bir payı olduğu da yoğunlukla söylenip yazılmıştır.

ABD’de başlayan bu akım, hızla batıya yayıldı elbette ama bizim Orta Doğu cenahına gecikmeli olarak geldi.

Tatar’ın adaylık açıklamasında gördüğümüz manzara, müstakbel First Lady’lerin seçimin içerisinde olacağının bir işareti daha olarak not edilebilir.

Adaylığını ilk açıklayan Tufan Erhürman’ın eşi Nilden Bektaş Erhürman’ın kampanyada önemli bir rolü olacağını şimdiden kestirmek mümkün. Tufan Erhürman yeni nesil siyasetçilerimizden. Eşi ise haliyle yeni nesil siyasetçi eşlerinden. Görsel zarafetinin yanı sıra kendi alanındaki profesyonel kimliğinin Erhürman’a bu süreçte önemli katkısı olacaktır. Erhürman’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ise Saray’da oturup çay partileri düzenlemeyip, aktif bir şekilde projeler üretip hizmet verecek bir First Lady olma potansiyeli büyük.   

Bir diğer kesinleşen aday Kudret Özersay’ın eşi Aliye Ummanel de öyle eşinin gölgesinden var olan siyasetçi eşlerinden değil elbette. Sanatçı olması hasebiyle ve biraz da devlet protokolüne uzak durmayı tercih etmesiyle eşinden bağımsız ancak eşinin yanında olabilme kimliğini güzel taşıyor. Eşinin seçim kampanyasında sadece yanında durup el sıkarak katkı yapacak biri değil. Bilfiil seçim kampanyasının oluşumunda çalışacak ve yaratıcılığını eşinin halk tarafından doğru tanınmasına ve mesajlarının doğru iletilmesine birinci elden katkı koyacak.  Özersay Cumhurbaşkanı seçilirse de Aliye Hanım’ı yine devlet protokolünde çok görmeyeceğiz gibi. Sanat yaşamına illaki devam edecek ama eşini özellikle iletişim alanında desteklemeye devam edecek.

Adaylığını en son açıklayan Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar’ın ise zaten bir siyasetçi eşi kimliği hiçbir zaman ön plana çıkmadı. Şirketler yöneten ve televizyon kanalını sevk ve idare eden bir iş kadını rolü olmuştur toplumda. Zaman zaman yayınlarla ilgili şikâyetler Ersin Tatar’a iletildiği zaman, eşinin bu konuda kendinden bağımsız olduğunu ve kanalı kendi bildiği gibi yönettiğini, müdahalesinin doğru olmayacağını, hatta işe yaramayacağını ifade etmişliği vardır.

Sibel Hanım ayrıca Lefkoşa’nın ünlü ve varlıklı bir ailesinin kızı olması hasebiyle eşinden ayrı güçlü bir kimliği zaten vardı ve var. Hafta sonu eşine etraftaki milletvekillerinden daha yakın durması, onu koruyan ve kollayan ve tabiri caizse arkasını toplayan bir görüntü vermesi bana göre son derece olumlu bir şekilde kampanyaya yansıyacaktır. O da Ummanel ve Erhürman gibi zarafetinin yanı sıra bağımsız ve güçlü kişiliği ile bu süreçte önemli rol oynayacak gibi görünüyor. Tatar Cumhurbaşkanlığı ipini göğüslediği takdirde ise Saray’a yakışacak bir First Lady olacak ve işlerin içerisinde bilfiil yer alacak.

Cumhurbaşkanı adaylarının mesaj ve projeleri son derece önemli ve seçmene bunlara bakarak karar vermesi gerektiğini hep öğütlemeye çalışırım ancak aday eşlerine çok yüklenmek ve dikkatleri onların üzerine fazla çekmek istememekle birlikte unutmayalım ki Cumhurbaşkanı seçerken First Lady de seçiyor olacağız.   

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları