Tuvalette sakız çiğnemeyin

Yayın Tarihi: 18/03/20 15:45
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Nasreddin Hocaya sormuşlar, ‘Hocam tuvalette iken sakız çiğnemek caiz midir?’ diye.

Nasreddin Hoca da cevap vermiş, ‘Caizdir ama siz yine de yapmayın. Sizi yemek yersiniz zannedebilirler.'

Şimdi diyelim ki herkesin malumu olan solunum cihazı eksikliğinin getirdiği panik ile Merkezi İhale Komisyonu’nun bağlı bulunduğu Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, ‘acele bana solunum cihazı bulun. Ne olursa olsun acil almamız lazım’ demiş ve iyi niyetle bu 50 solunum cihazını 6 Milyon TL civarında bir rakama bağlamıştır.

Diyelim ki, firmayı ona tanıtan, Kasım ayındaki ihaleye sözüne ettiğimiz cihaz markası ile girmeye çalışan ve bağlantıyı sağlayıp doğrudan alıma neden olan aracı da bu işten hiçbir komisyon almamayı da kabul etti.

Diyelim ki bu kişi onun çok yakın akrabası olduğu gerçeği de tamamen tesadüftür.

Diyelim ki Kasım ayında sözü edilen cihazlar doktorlar tarafından kabul edilmemesine rağmen, bu aciliyet içerisinde, ‘napalım bunlar osun bari’ deyip kabul etmişlerdir.

Diyelim ki bu cihazları tedarik etmeye muktedir diğer firmalar da tesadüfen Bakanın telefonlarını açmamışlar ve böyle bir alım konusunda haberdar edilememişler.  

Diyelim ki İhale yasasındaki asgari ücretin 50 katı sınırı da fersah fersah geçilmesine rağmen aciliyet denerek bu yasa farklı yorumlanması halk sağlığı açısından bir gereklilikti.

Diyelim ki bütün bunlar gerçekleşti, gezegeneler hepsi aynı hizaya geldi ve sözüne ettiğimiz akraba bu 50 cihazı, bu kıtlıkta temsil ettiği şirketin hemen temin edebileceğini teminat vermeden taahhüt etti ve siz de inandınız.

Diyelim ki arada fırsatçılar gerçekten halkın parasını ceplemeyecek ve 10 ila 15 Bin dolar arasında değişen bu cihazları bu yoklukta biz 20 bin dolara almak zorundayız.

Diyelim ki bu saydıklarım hepsi gerçektir. Ortadaki bilgilerle pek uymuyorlar ama yine de diyelim ki öyledirler.  

Bu hassas zamanda, şeffaflıktan uzak bir şekilde, akrabanızla bu işe niye girersiniz.

Siz istediğiniz kadar yemek yemiyor sakız çiğniyordum deyin ve yemek yediğinizi düşünenlere saldırın.

Ne demiş Nasreddin Hoca, Tuvalette sakız çiğnemeyin, ahali yemek yediğinizi düşünür.

Bunun Türkçe meali, satın alma yetkisini tek başınıza kullanmayın, akrabanıza bu ortamlarda iş vermeyin, şeffaf olun ki laf olmasın.

Nasıl kolonyayı ve maskeleri fahiş fiyatlara satan fırsatçılara göz açtırmayacağınız konusunda size güveniyorsak, solunum cihazı fırsatçılarla iş tutmayacağınız konusunda da güvenmek isteriz.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları