Yardım edin!

loading
28 Mayıs, Perşembe
£

8.41

7.56

$

6.82

A- A A+

Yardım edin!

Koronavirüs salgını ve virüsün yayılmasını önlemek ilgili mücadele devam ederken, gerginlik ve panik halimizden çıkıp, ‘tedbirimizi aldık, olacak olan da olacaksa olacak’ moduna girdik yavaş. Aslında sağlıklı olan da budur.

Marketlere saldırıp, yarın kapanacakmış ya da savaş çıkmış gibi delice alışveriş yapma manyaklığı da yavaş yavaş yerini gerekli ve abartıdan uzak market alışverişine bırakmıştır. Güzel ve doğru olan da budur.

Para toplama kampanyaları deliliği de bitti sanırım. Sağlık Bakanlığı ve hastanelerimizin bildiğim kadarıyla dramatik bir sıkıntısı yok şimdilik. İnşallah olmaz.

Ama ülkemizde sıkıntısı olan insanlar var.

Geliri bir anda sıfıra düşen gündelikçi çalışanlar mesela. Gün çalışıp, gün harcayanlar.

Ya da zaten normal zamanlarda bile açlık sınırının altında yaşam sürdürmeye çalışanlar.

Aile birliği bozulmuş ancak bakmakla yükümlü olduğu çocukları olan tek ebeveynler.

Açılmayan dükkanların asgari ücretli olup yarı maaşa talim etmek durumunda kalan çalışanları.

Öğrenci olarak gelip, çalışan yabancı gençler.

Rum tarafında çalışan ancak kapılar kapandıktan sonra maaşlarını aybaşı alamamış insanlarımız.

Ülkemizde artık açlıkla karşı karşıya olan insanlar var. Yerli yabancı fark etmez. İnsan insandır ve karınları açtır.

Beni bilenler bilir.

Ahmet Altan’ın bir yazısında ifade ettiği gibi, ‘Ben Allah’ın günahkar bir kuluyum. Allah izin verirse daha da günah işleyeceğim’ tarifine benzer bir inananım. Din’in Tanrı ile kulu arasında bir mevzu olduğunu düşünür, yazılarında veya söylemlerinde dini motifleri kullananları da pek sevmem.

Ancak bu nokta Hazreti Peygamber’in hadislerini hatırlatmak zorunda hissediyorum kendimi.

"Yanı başındaki komşusu açken tok olarak geceleyen kişi mü'min değildir."

Bu hadis bizlere hangi dinden, hangi ırktan olursa olsun komşumuza yardım etmenin bir insanlık görevi olduğunu anlatmakla kalmıyor, bugün yapmamız gerekeni söylüyor.

Hatta yine başka bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber, "Hangi mahallede bir kişi aç kalırsa, o mahalle halkı Allah'ın korumasından uzak düşer"

Bir başka ifadeyle, markete gidip alış veriş yaparken ve 25 kuruşa satın aldığınız poşetleri kopacakmış gibi doldururken, komşunuzu ya da mahallenizden birini de düşünün.

Evet yardım ve iaşe poşetleri elden ele dolaşıyor. Ama bireysel olarak ihtiyacı olduğunu bildiğiniz komşunuza ya da mahallelinize veyahut durumunun kötü olduğunu bildiğiniz bir aileye destek olmanın size vereceği haz bir yana, Kıbrıs Türk halkı olarak, bireysel bencillik ve şımarıklıktan kurtulup, yeniden toplum olma yolunda atacağımız önemli bir adımdır.

Tedbirlerimizi alalım, evde kalmaya devam edelim, mesafe kuralına uyalım, temizliğe dikkat edelim, doğru beslenelim ama bütün bunlara rağmen bir şekilde Koronavirüs ile de bireysel olarak tanışacaksak da tanışacağız. Yeter ki tanıştığımızı anladığımız anda tedavi olmak için başvuralım ve başkalarıyla virüsümüzü tanıştırmayalım.

Dedik ya artık panik ve gerginlik yavaş yavaş ülkemizde dinmiş durumda.

Devlet bir şekilde başının çaresine bakıyor ve bu konuda bir zaafıyeti yok gibi görünüyor. Ekonomi bayağı bir hırpalanacak ve önümüzdeki günler ülke olarak zor günler göreceğimiz muhakkaktır.

Bugünden tezi yok. Sizden daha zor durumda olan birini bulun ve yardım edin. Yardım etmekten öte, sizin olanın bir kısmını birisi ile paylaşın.

Bu felaketi yeniden toplum olmak için bir fırsata çevirelim ve yardım edelim.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.