McCarthy'ci müritlerin 'Akıncı düşmanı' avı

loading
9 Temmuz, Perşembe
£

8.66

7.79

$

6.86

A- A A+

McCarthy’ci müritlerin 'Akıncı düşmanı' avı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın baş müritlerinden Hüseyin Hallaçoğlu, dün akşam biraz rahatsız olduğum için katılamadığım Basın Odası programında, kaş göz işaretleri okuyarak Hüseyin Ekmekçi’yi 'Mustafa Akıncı düşmanı' ilan etmiş.

Hallaçoğlu bunu bir görev edasıyla Hüseyin Ekmekçi’nin fotoğrafını da ekleyerek linç partisini başlatmış.

Anladım ki Covid nedeniyle askıya alınan seçim linçleri furyası, Hallaçoğlu’nun Joseph McCarthy edasıyla Akıncı Düşmanı avlama vazifesini yeniden üstlenmesiyle, yeniden başlamış oldu.

Bilmeyenler için anlatayım. ABD Senatörü Joseph McCarthy, adını verdiği McCarthycilik ya da İkinci Kızıl Panik, 1940'lı yılların sonunda başlayıp 1950'li yılların sonuna değin ABD'de sürmüş antikomünist kuşkuculuğu akımı ve uygulamasıdır. Bu dönemde, birçok insan komünist ya da komünist sempatizanı olmakla suçlanmış, özel ve devlet kurumlarınca saldırgan soruşturmalarla karşı karşıya kalmışlar, hatta tutuklanmışlar, işten kovulmuşlar ya da en basitinden Komünist olarak damgalanıp ifşa edilmişler.

Hallaçoğlu ve türevlerinin McCarthycilik yaklaşımıyla yürüttükleri kampanya, İkinci Kızıl Panik gibi, bir seçim paniği içerisinde yapılıp yapılmayacağını bilemiyorum tabi ama yapılanlar ortada.

Hallaçoğlu ve şeyhlerine yarar sağladıklarını düşünen diğer müritler, onun bunun paylaşımı, düşüncesi, yakınlıklarına bakarak ‘Akıncı Düşmanları’ ortaya çıkarıp, ‘Bak Başkan size karşı birisini buldum. Ağzının payını verdim. Facebook’ta onu parçaladım’ diyebilmek için faaliyetlere başladılar.

McCarthy gibi Akıncı düşmanı avına çıkan bu arkadaşlar, bu faaliyetlerle gerçek Akıncı Düşmanı yarattıklarının farkında değiller herhalde.

Mustafa Akıncı gerçekten düzgün bir siyasetçidir ve devletin başıdır. Bu bağlamda destek verilmezse bile saygıyı hak ettiğini düşünürüm.

Ancak Hüseyin Hallaçoğlu ve onun gibi tipler televizyonların başına geçip, gazetecilerin kaşı gözü oynadı gerekçesiyle onları Akıncı Düşmanı ilan etmesi bu saygıyı zorlaştırırken, destek vermeyi de imkansız hale getirdiğini sayın Başkanın bilmesi lazım.

Misal Hüseyin Ekmekçi 2015’te Mustafa Akıncı’ya oy verdiğini biliyorum. Kendisi defalarca söylediği için biliyorum. Bu yapılanlardan sonra eğer Ekmekçi’yi biraz tanıyorsam, bir elin kesecek olsalar bile diğer eliyle Akıncı’ya oy vermez.

2015’te Gezici Araştırma Şirketi’ni ülkeye getiren, finanse eden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni seçim manipülasyonu ile tanıştıran Hallaçoğlu değil sadece McCarthy gibi Akıncı Düşmanı sürek avını sürekli hale getiren.

Olağanüstü hal talebi dönemini hatırlayın. OHAL istemeyenler doğrudan Akıncı düşmanı ilan edildi ve sözüne ettiğim müritler tarafından linç girişimlerine maruz bırakıldı. Daha sayısız olay hatırlatabilirim ancak Ekmekçi’nin kaşının gözünün hareketinden anlam çıkarıp onun açık ifadelerle Akıncı Düşmanı ilan edilmesi en bariz ve en güncel örnek olarak ortada duruyor.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Joseph McCarthy mantığında birisi olmadığı tahmin ettiğim için ona ve etrafında varsa birkaç aklı başında birileri varsa bir tavsiyem olacak. Sayın Başkan lütfen müritlerinizin Akıncı Düşmanı avlarını durdurmaları fetvasını verin. Çünkü Akıncı düşmanı avlamaya çalışırken, yakaladıklarından fazla Akıncı düşmanı yarattıkları artık bir gerçektir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.