Sucuoğlu istifa etmez

Yayın Tarihi: 22/06/20 09:33
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Normal bir süreç yaşıyor olsak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Cuma günü istifasını vermiş ve Ersin Tatar’ın başarısız ve beceriksiz görevden alma girişimine en sertinden yanıt vermiş olurdu.

Ama normal bir süreç yaşamıyoruz ki?

Birincisi ülke yangın yeri... Koronavirüs krizinin ekonomik yıkıntısı devam ediyor ve Sucuoğlu’nun bakanlığı bu yaraların sarılmasının merkezindeki bakanlıktır.

Faiz Sucuoğlu’nun görevi bırakmaması yeni bir tartışmaya ve yeni bakanlık kavgasına neden olacağından, hem ülkede hem de Ulusal Birlik Partisi içerisinde ciddi bir krizin önlenmesi açısından önemli olur bence.

Düşünün, kızgın bir şekilde Ersin Tatar kabinesinden ayrılan Sucuoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde UBP üzerinde yaratacağı etkiyi.

Sucuoğlu’nun 'Vazo Kırıldı' açıklamasının etkisini bin ile çarpın, az gelir.

Faiz Sucuoğlu istifa etmek istemiş ancak kendi ifadeleri ve Özel kalem Müdürü Muhittin Özsağlam’ın Kıbrıs Postası’nın ‘Sucuoğlu istifa etmeyecek’ içerikli haberinin altında yazdığı yorumdan yaptığımız çıkarımlar, onun parti büyükleri dediği bir kesim ile istişarelerde bulunduğu ve ona istifa etmemesi gerektiği telkininde bulunulduğudur.

Dediğim gibi normal olan istifa etmesidir ancak normal bir süreç yaşamıyoruz.

Faiz Sucuoğlu UBP içinde güçlü bir isimdir. Bunu kimse inkar edemez.

Tatar’ın önceden de rakibi konumdaydı ancak bu rekabeti onu kabinesine almakla bir miktar olsun kontrol altına almayı başarmıştı.

Tatar bu hareketi ile bugünlerde uyanması beklenmeyen devi, vaktinden önce uyandırmış oldu.

Şimdilerde gerek Türkiye’deki ilişkileri gerekse parti tabanı ile ilişkilerini daha da geliştirecek olan Sucuoğlu, parti ve de kabine içinde patlamaya hazır bir bomba gibi orada oturacak.

Tatar dilediği kadar "Ben Faiz Sucuoğlu’nu görevden almak istemedim" diye açıklamalarda bulunsun. Sucuoğlu ile birlikte herkes gerçeği biliyor ve bu hareket ile hem Sucuoğlu’nu hem de Aytaç Çaluda’yı kendine düşman etmeyi başardı.

Sözün özü, Sucuoğlu istifa etmeyecek.

Gerek partinin abileri, gerek Türkiye’deki dostları, gerekse de parti tabanı Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi ve ülkenin içinde bulunduğu kritik ekonomik dönemeç onun istifasına sıcak bakmayacağı için istifa etmeyecek. Bana göre de etmemeli.

Tatar’ın partideki liderliği bu son süreçte ciddi şekilde sarsılmışken, onur ya da gurur meselesi yapmasına gerek olmadığını düşünenlerdenim.

Bence Sucuoğlu kara kara istifa edip etmemeyi düşüneceğine, Ersin Tatar, Sucuoğlu’nun bundan sonraki hareketi ne olur acaba diye kara kara düşünmesini seyretmesi daha doğru ve onun için keyifli olacaktır.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları