Hükümet İlke enflasyonunda boğulmasın

Yayın Tarihi: 01/12/20 11:25
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

CTP Lideri Tufan Erhürman bir ilkeler manzumesi ortaya koydu. ‘Bizimle hükümet kuracak olanlar bu ilkeleri peşinen kabul etmiş sayılıyorlar’ gibisinden bir de ön şart ile çıktı herkesin karşısına.

Hükümet pazarlıklarında, bakanlıkların bütçe büyüklükleri ile dairelerdeki sandalye ve masa sayısından ilkelere geçiş önemli bir aşama bence.

Halkın Partisi dün akşamki Parti Meclisi toplantısı sonrasında Genel Başkan Yenal Senin’in ağzından, CTP’nin ortaya koyduğu ilkelere onların da katacağı ilkeler olduğunu söyledi.

Bir başka ifadeyle Halkın Partisi’nin de ilkeleri olacak aynen CTP’nin olduğu gibi.

Aynı gün, kurulması düşünülen ama benim hâlâ soru işaretlerimin bulunduğu dörtlü hükümetin bir diğer bacağı olan Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Dr. Halil Hızal, TDP’nin de bu ilkelere ekleyeceği ilkeler olduğunu ifade etti.

TDP’nin ya da HP’nin ilkelerinin ne olduğunu, ilkeleri nedir bilemiyoruz ama, bu obsesyon haline dönüşmesinden endişe ettiğim ilkelilik halinin hükümetin kurulması ya da kurulduktan sonra çalışabilirliğini ne denli etkileyeceği ile ilgili endişelerim vardır.

Tabi Demokrat Parti’nin şu sıralarda CTP, TDP ve HP’nin ilkelerine ekleyeceği bir DP ilkeleri manzumesi çıkacak elbette. Çıkmadıysa bile Ataoğlu ve kurmayları girecekleri bir koalisyonun diğer üç ortağının birtakım ilkeleri olduğunu görüp, kendine göre ilkelerini hazırlıyorlardır.

Bir başka ifadeyle dört partinin kuracağı bir hükümetin dört farklı ilke seti olduğunu düşünün. Bazıları elbette örtüşecek ancak farklı olanlar da olacak.

Yanlış anlaşılmasın, ilkeler çatışacak o nedenle bu hükümet kurulamaz, ya da kurulursa yürüyemez demiyorum.

Dediğim şu, kamuoyuna ilkeli görünmek uğruna bu ilkeleri ortaya atmak, asgari müşterekte uzlaşmayı zorlaştıracak. Endişem bu.

Keskin köşeler oluşturan, keskin ifadeler kullanan, geriye dönülemeyecek söylemleri ortaya koyanların halini görüyoruz.

Belli ki CTP, HP, TDP ile DP önümüzdeki birkaç günü müzakere ile geçirecek. Anlaştılar ne ala. Hükümet kurulur.

Kurulan hükümet Bakanlar Kurulunda bu ülkenin insanlarının sorunlarına çözüm beklerken, dört partinin birbiri ile çatışan ilkeleri acil bekleyen işlerin önüne geçerse ne olacak.

Endişem, hükümetin ilke enflasyonu içinde boğulması.

Hepsi bu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları