Şakalar ülkesinde 1 Nisan

Yayın Tarihi: 31/03/21 10:54
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Yarın 1 Nisan...

Şaka yapasım yok. Şaka hiç kaldırmam.

Kimsenin şaka yapacak ya da kaldıracak durumda olmadığını da tahmin ediyorum.

Ülke şaka gibi oldu zaten.

Sağlık zaten şakanın büyüğünü yapmış. Sadece bize değil bütün dünyaya. Eskiden 'eşek şakası' derdik. Herhalde buna da 'virüs şakası' diyeceğiz.

Eğitim şaka gibi zaten. Çocukların okula gidip gitmeyeceği belli değil. Sınav tarihleri net değil. Zaten şaka gibiydi. Şimdi hepten kötü bir şaka haline geldi.

Eğitim Bakanı televizyonlara çıkıp şaka yapmaktan helak oldu.

Enerji işi şakadan öte kaka.

Elektrik faturasını ödeyemeyenlerle dolu ülkemde, yüzde 15 ila yüzde 30 zamdan bahsediliyor. 'Zammı vatandaşa yansıtmayacağız' diyerek herhalde şaka yapıyorlar. Sanki kamu tarifesini yükseltip açığı onunla kapatırken kimin cebine elini attıklarını bilmiyorlar. Kamu maliyesinin parasını elektrik zammını kapatmak için kullandıklarında sanki vatandaşın cebinden çıkmıyormuş gibi davranarak herhalde şaka yapıyorlar.

Ekonomi en büyük şakalardan biri.

'Fiyatları ucuzlatacağız' diyen bir Ekonomi Bakanı var. Şaka yapıyor herhalde o da diğerleri gibi.

Kapalı tutulan sektörlere yapılan destek şakanın ötesinde bir şey. 1500 TL’ye iki kere markete gidilemeyeceğini bilenlerin reva gördükleri bu, sözüm ona, destek için şaka değil, dalga geçme demek lazım ama dilimiz varmıyor. 1 Nisan ya bugün.

Kırmızı etin kilo-fiyat etiketine baktığınızda, ‘bu şaka olmalı’ demiyor muyuz hep birlikte? Eti bize uzattıktan sonra parayı alma aşamasında kasabın, ‘şaka yaptım, 120 değil, 60 Liradır. Şaka olsun diye etiketi öyle koyduk’ demesini bekliyor insan. Şaka değil, gerçek.

Kıbrıs sorunu ile ilgili büyük bir şaka bizi bekliyor sanki. Cenevre’ye gidilirken, sanki 5+1 zirvesinde, birileri ayağa kalkıp ‘şaka yaptık, biz aslında iki devletli çözüm istemiyoruz. Size şaka yapmıştık’ diyecekmiş gibi geliyor bana. Göreceğiz.

Meclis her Pazartesi bizi şakaya boğuyor zaten. Artık şakaları kabak tadı veren cinsten. Yasa geçirip geçirmeyeceklerini değil, toplanıp toplanamayacaklarını tartışıyoruz habire.

Başbakan en şakacımız. Şakalarına gülmez olduk. Zaman zaman şakalarını anlamakta güçlük çektiğimiz de oluyor. Her Cuma kabinesi ile oturup şakalar üretiyor sonra da kamera karşısına geçip, fıkra gibi anlatıyor.

Yönetim kurullarına yapılan atamalara bakıyoruz. Resmen 'şaka bu herhalde' diyoruz. Yöneticilerden oluşması gereken kurullar, şu ana kadar bir kurumu ya da kuruluşu yönetenler değil, kendi kendini iyi yönetmiş ve iyi pazarlamış olanlardan oluşuyor... Şaka değil, gerçek.

Çuvaldızı kendimize batıralım bir de.

Medyamız da şaka gibi. Kimin ne yaptığı, ne yazdığı, neye hizmet ettiği belli değil. Haberleri okudukça şaka mı, gerçek mi ayırt etmek için kafa patlatmak lazım.

Anlayacağınız memleket şaka gibi.

365 gün kötü şakalara maruz kaldığımız için yarın 1 Nisan münasebetiyle ne olur birbirinize, hele hele bana şaka falan yapmayın, kalpler kırılır, sıkıntı çıkar.

Hatta bence Bakanlar Kurulu toplanıp, ülkemizde 1 Nisan’ı resmi tatil ilan etsin. Yakışır.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları