Merak etme Doktor, 'golla' hâlâ sağlam

Yayın Tarihi: 07/04/21 07:55
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Bazen değerlerimize birilerinin saldırması bizi toplum olarak birbirimize kenetlemek için yeterli olabiliyor. Biz şeftali kebabını bile yüzüne gözüne bulaştıran televizyon şefine karşı bile ülkece harekete geçmiş bir insanlar topluluğuyuz.

Başkentimizin adındaki ‘a’ yerine ‘e’ harfini koyanları linç etmiş, zaman zaman kendi devletimiz olmasına rağmen yerden yere vurduğumuz KKTC’ye Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti diyenleri lanetlemişizdir.

Demek ki hâlâ bitmemişiz. Demek ki hâlâ bireycilik, toplumculuk önüne tam olarak geçmemiş. Demek ki bizi bir arada tutan ‘golla’ yapıştırıcı özelliğini hâlâ yitirmemiş.

Adını bile anıp onu daha da ünlü yapmayı reddettiğim soytarı için geberip gittikten sonra ardından daha kötülerini söyleme hakkımı saklı tutmak kaydıyla, bardağın dolu tarafına bakıp toplum olarak bizi Dr. Fazıl Küçük’ün manevi şahsiyeti etrafında birleştirmiş olduğu gerçeğini görmek istiyorum.

Demek ki Kıbrıs Türk halkı bir bütün olarak da hareket edebiliyormuş. Avrupa Gazetesi ile Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın aynı saldırıya, farklı tonlarda olsa da benzer tepki vermesi ne kadar güzel bir şey.

Dr. Fazıl Küçük Kıbrıs Türk Toplum Lideri, Kıbrıs Cumhuriyeti ilk ve tek Cumhurbaşkan Muavini, sayısız iyiliği, sonsuz nüktedanlığı ile Kıbrıs Türk halkının gönlünde taht kurmuş önemli bir şahsiyettir. Kıbrıs Türk halkının liderlik payesini doğal olarak verdiği ilk kişidir.

O nedenle it ile edevatın onun hakkında söyledikleri onun yüce şahsiyetini ne düşürür ne de küçültür. O yüzden söyleneni değil, söylenen söylendikten sonra Kıbrıs Türk halkı olarak verdiğimiz kolektif reaksiyonu önemsiyorum.

Sosyal medyaya bakıyorum da doktoru herkes hatırlamış, herkes sahip çıkmış durumda. Ona karşı duygularımız ve minnetimiz zaman içerisinde erozyona uğradığı gerçeği ortada iken bu şekilde bir tazelenmeye belki de ihtiyaç vardı.

Soytarının sarf ettiği kötü sözlerin olumlu bir sonucu olduğu için ona teşekkür ediyor falan değilim, ama böyle saldırılar da zaman zaman bizi bir arada tutma ve unutmaya yüz tuttuklarımızı yeniden hatırlamak için yararlı olabiliyor.

Bugün birisi Atatürk için benzeri ifadeler kullansa, Anadolu halkının göstereceği tepkinin aynını gösteriyor Kıbrıs Türk halkı, sağcısı ve de solcusuyla.

Anadolu halkından ve Türk yetkililerinden de aynı tepkiyi, soytarıya karşı da bekliyor ve talep ediyoruz.

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde Dr. Fazıl Küçük neredeyse yok sayılmış, buna gelen tepkiler üzerine de birileri, “zaten ateistti” diyerek bu ayıbı örtmeye çalışmış. Ayıbı örtmeye çalışırken, daha büyük bir ayıp, hatta terbiyesizlik yapmış.

Bunun için bizim devletin yetkilileri derhal gereğini yapmalı, nasıl Show TV’ye tepki gösterip Şeftali Kebabı’nı zamanının Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu bir mektupla protesto etmişse, Başbakan, Cumhurbaşkanı, adını daha önce duymadığımız ve onun ünlü olma emellerine hizmet etmemek için adını anmayacağım gerzek kişi ile ilgili hukuk ve diplomasi içerisinde ne gerekirse yapılmalı diyorum. Kuru kuru açıklama ile değil, aksiyon istiyoruz.

Bunu yapmayanlar ve basit bir açıklama ile bunu geçiştireceğini sananlar, Doktor Fazıl Küçük’ün fotoğrafını odalarının baş köşesinde asılı bulundurmayı hak etmedikleri gibi, bu terbiye yoksunu şarlatana karşı, hâlâ var olduğundan çok memnun olduğum ‘golla’ sayesinde tek vücut olmuş Kıbrıs Türk halkını, aynı şekilde kendi karşılarında görecekleri gün gelir elbet.

Doktor merak etme. Rahat uyu sen. Golla hâlâ sağlam.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları