Arıklı, Genel Başkan oldu, liderliği kaybetti...

Yayın Tarihi: 13/04/21 09:57
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Bir Yeniden Doğuş Partisi Kurultayı geçirdik. Genel Başkanlık koltuğunun yanı sıra Başbakan Yardımcılığı koltuğunda oturan Erhan Arıklı’nın karşısına Bertan Zaroğlu dikildi ve Kurultayda kullanılan oyların neredeyse yarısını aldı. Bertan Zaroğlu belki matematiksel olarak Genel Başkanlığı kazanamadı ancak Erhan Arıklı’nı parti liderliği apoletini resmen söktü. Evet, kendi omzuna takamadı ama Arıklı’nın omuzlarında durmasına da izin vermedi.

Aynı şekilde ise Erhan Arıklı partinin kurucu lideri olarak girdiği Kurultaya matematiksel Genel Başkan olarak çıktı. Ama liderlik artık yok.

Lider dediğiniz, partinin içinden geçtiği sıkıntılı anlarda bütün partiyi kucaklar ve o sıkıntılı süreçte çıkması için yol gösterir.

Arıklı’nın Kurultay sonuçları açıklanır açıklanmaz takındığı tavır partinin bütününe değil.

Partide sadece kendisine oy verenlerle birlikte bu süreci yürümek istediği açık ve net ifade etmiştir.

Kurultay çalışmaları sırasında “Bertan Zaroğlu kazanırsa parti bölünür” korkusunu üyeye enjekte etmeye çalışan Erhan Arıklı, kurultayı kazandıktan hemen sonra ortaya koyduğu faaliyet ile tam da buna zemin hazırlıyor.

Bertan Zaroğlu ne yapar? Arıklı’nın tavırları ve yakınlarının küfre varacak saldırıları karşısında ne yapar bilemeyiz. Ancak şunu söylemeden geçmemek lazım.

Milletvekilliğinin ilk dönemlerinde bir kıvılcım ile infilak edebilen ve zaman zaman da patlayan Bertan Zaroğlu gitmiş, yerine son derece soğukkanlı, sükûnetini koruyan ve olgunlukla krizlere göğüs geren birisi gelmişti kurultay surecinde. Tam aksine, olgunluk ve soğukkanlılığı ile bilinen Profesör Erhan Arıklı ise sinirli ve her kamera karşısında en az bir pot kıran Erhan Arıklı gelmişti.

Zaroğlu'nun başarısını bu olgunlaşma ve sakinleşme sürecini tamamlaması sonrasında elde ettiğini düşünenlerdenim.

Partisinin liderliğini yitiren ve karşısında parti içerisinde büyük bir karşıt blok yaratan Erhan Arıklı’nın kurultaydan gerekli mesajı alamadığını anlıyoruz.

Kurultayı büyük bir hasarla kazanan Arıklı, Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomi Bakanlığı koltuğuna yeniden dönerek, Kıb-Tek ya da başa konular üzerinden suni gündemlerle olay yaratmaya devam edecek ve partisinin Genel Merkezine daha önce yaptığı gibi uğramalarını seyrekleştirecek.

Bertan Zaroğlu hükümetten desteğini resmi olmasa bile fiiliyata çekecek ve hiçbir şey yapamadan Arıklı’nın hayatını daha da zorlaştıracak.

Bana göre Yeniden Doğuş Partisi ciddi çalkantılar, dışlanmalar ve dolayısıyla da önemli bir oranda küçülmesiyle sonuçlanacak bir sürece girmek üzere.

Bu gibi süreçlerin sonlanmasıyla neler olabileceğini de hepimiz biliyoruz.

Bir parti, liderini kaybetmeye görsün.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları