Anayasaya dokunmayın, bırakın dağınık kalsın

Yayın Tarihi: 21/04/21 07:30
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Eskiden bu ahaliye çok kızardım.

Her iki Anayasa değişikliğini reddettiği için halkı hep suçladım.

Yerel seçimlerle birlikte yapılan ve reddedilen ilk Anayasa değişikliği teşebbüsü ve sonrasında geçtiğimiz Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüksek yargıdaki yargıç sayısının artırılması ile ilgili değişiklik girişiminin halk tarafından kabul edilmemesine içerledim.

Çok pişmanım.

Anayasayı değiştirmenin bizim gibi toplumlara çok uygun bir şey olmadığını anlıyorum.

Anayasayı bir kere değiştirdiniz mi, iktidardakiler bu Anayasayı yalama yapar, ya da bizim ifadeyle basosu bozulur, ne Anayasa kalır ne de hukuk devleti.

Her fırsatta delmek, esnetmek ya da kendine göre saçma sapan yorumlamak konusunda usta olan iktidarlar, değiştirme alışkanlığını eline geçirdikleri Anayasaya neler yapmazlar kim bilir.

Başkanlık sistemini savundum hep. Anayasa değişikliği, sistem değişikliği olmalı, sorumluluk tek kişide toplanmalı demiştim.

Ondan da vazgeçtim.

Seçim sistemini değiştirin, mümkünse barajı bir tık yükseltin ama Anayasayı ellemeyin.

İstemez.

Çünkü bu meclistekilerin yazacağı Anayasaya itimadım olmaz benim.

Darbe Anayasasını 'Copy Paste' mi yapmışız? İyi yapmışız...

En azından isteyen, dileyen dilediğini yapamıyor; bir miktar da olsa kendimizi hukuk devletinde hissediyoruz.

Mecliste seçim ile ilgili komite dururken yeni komite yaratıp kafalarına göre karar üretmekten bahsedilirken, ben 'mevcut Anayasamıza sıkı sıkıya yapışalım' diyorum.

Evet eksiği var, sıkıntılı yanları bulunuyor ama en azından sapasağlam orada duruyor.

Anayasa ile ilgili laflar üretilmeye başlandı mı, 'değişelim' diye konuşulmaya başlandı mı, ya da 'değiştirin' diye telkinler gelmeye başladı mı, işimiz duman olur.

Anayasaya sıkı sıkı yapışırken, Anayasa Mahkemesini de korumak lazım tabi ki.

Çünkü aklı evvel Anayasa yorumcularının türemeye başladığını ve Anayasayı, önlerinde doğru yorumu ve de kararı verecek güçlü bir Anayasa Mahkemesi olmadan, yorumlayıp uygulamaya koymaya hazır siyasetçiler olduğunu da görüyorum.

O nedenle her iki Anayasa değişikliğine verdiğim ‘Evet’ oylarını geri alıyor ve Anayasamıza dokunmayın, bırakın dağınık kalsın diyorum.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları